profil

Septyczny

drukuj
satysfakcja 85 % 59 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

WSTRZĄS: jest to stan niedotlenienia, niewystarczającego odżywienia komórki i usuwania z niej resztek metabolicznych w następstwie załamania się wydolnego przepływu tkankowego.
KLASYFIKACJA WSTRZĄSÓW:
*wstrząs hipobolemiczny,
*wstrząs względnie hipobolemiczny:
- neurogenny,
- anafilaktyczny,
- septyczny,
- powodowany nagłym, szybkim odbarczeniem
płynu z jamy brzusznej,
*wstrząs kardiogenny;

WSTRZĄS SEPTYCZNY: rozwija się w wyniku zakażenia krwi znacznymi ilościami bakterii, grzybów, wirusów i pasożytów; jest to wynik toksemii wywołanej ciężkimi zakażeniami.
WYSTĘPOWANIE: u chorych, którzy w wyniku zmniejszonej odporności stali się podatni na powstanie posocznicy--> chorzy z cukrzycą, z marskością wątroby, z rozsianymi chorobami nowotworowymi, po chemioterapii, po leczeniu immunosupresyjnym, u chorych u których wystąpiło wyniszczenie organizmu.
OBJAWY WSTRZĄSU SEPTYCZNEGO: przyspieszenie i pogłebienie oddechu, zasadowica oddechowa, wysoka gorączka, pobudzenie psychiczne przechodzące z czasem w otępienie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie tętna, później nie wyczuwalne, skąpomocz lub bezmocz, wysoka leukocytoza, kwasica metaboliczna, obniżenie prężności tlenu, skóra blada i chłodna, później pokryta kroplami potu, skaza krwotoczna, niedrożność jelit.


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
Wersja ściąga: septyczny.doc
(0) Brak komentarzy