profil

Czy Adam Mickiewicz podjął w swym dziele "Pan Tadeusz" tematykę historyczną?

poleca 90% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Adam Mickiewicz zawarł w swej epopei „Pan Tadeusz” wiele wątków: miłosne, polityczne, narodowowyzwoleńcze. Autor opisuje dzieje narodu polskiego i dążenie do wyzwolenia jej. W niniejszej pracy postaram się udowodnić twierdzenie: Adam Mickiewicz podjął w swym dziele zatytułowanym „Pan Tadeusz” tematykę historyczną.
Moim pierwszym argumentem mającym na celu udowodnienie tej tezy jest to, że jedną z głównych myśli tego utworu jest działalność księdza Robaka. Był on emisariuszem przygotowującym grunt pod przyszłe powstanie. Całą swą heroiczną siłę i cichą działalność poświęcił Jacek Soplica rozbudzeniu świadomości narodowej Polaków i dążeniu do połączenia Litwy i Polski w walce przeciw zaborcy.
Po drugie, tłem historycznym dzieła jest kampania napoleońska. Bardzo wyraźny jest kult Bonapartego, z którym Polacy na początku XIX wieku wiązali ogromne nadzieje na odzyskanie niepodległości.
Faktem jest, iż bohaterowie epopei byli patriotami. Świadczą o tym na przykład znajdujące się w soplicowskim dworku portrety uwieczniające bohaterów narodowych: Kościuszki, Rejtana, Jasijskiego i Korsaka. Wszystkim postaciom leżało na sercu wyzwolenie polski i powodzenie powstania.
Kolejnym argumentem potwierdzającym wcześniej wspomniane twierdzenie jest patriotyczna muzyka, którą wygrywał Jankiel podczas swego koncertu „wyśpiewującego” historię narodu. Radosny „Polonez 3 Maja” przypomina nam dzieje ustawy mającej być ostoją silnego państwa. Jednak wesołe nuty przerywają tony przedstawiające wypadki konfederacji targowickiej będącej spiskiem magnatów przeciwko Konstytucji 3 Maja. Akompaniament Jankiela opowiada dalej o rzezi Prago. Potem następuje pieśń smutnej, żołnierskiej tułaczki. Koncert kończy się „Mazurkiem Dąbrowskiego” napawającym swych słuchaczy optymizmem i wiarą w lepszą przyszłość ojczyzny.
Argumenty przedstawione przeze mnie nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W poemacie „Pan Tadeusz” z całą pewnością występuje tematyka historyczna, co więcej, jest ona jednym z ważniejszych wątków.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta