profil

„Szklana pogoda, szyby niebieskie od telewizorów”- to słowa Marka Bylińskiego. Czy telewizja może stanowić zagrożenie dla współczesnego człowieka?

poleca 85% 883 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Telewizor jest przedmiotem znajdującym się w większości domów. Spędzanie czasu przed nim czasu jest tak powszechne w naszym życiu, że nie zważamy na wpływ telewizji na nasze życie. Gdy jednak zwrócimy na to uwagę, spostrzegamy, że ma on zarówno negatywny jak i pozytywny wpływ na życie każdego nas.
Trudno zaprzeczyć, że gdy potrzebujemy jakiś konkretnych wiadomości, najpierw szukamy ich w telewizji. Jest to bardzo szybki i łatwy dostęp do informacji zawsze, kiedy tylko ich potrzebujemy. Często po prostu chcemy wiedzieć więcej o tym, co dzieje się na świecie, w innych miastach. Oglądając „Wiadomości” czy „Fakty” szybko zdobywamy wiedzę na dany temat. Ciekawość świata jest cechą wielu z nas, a taki wynalazek jak telewizja pozwala nam ją zaspokoić. Jako przykładem posłużę się ostatnimi wydarzeniami tj. wojną w Iraku. Dzięki szybkiemu i dokładnemu przekazowi mediów byliśmy na bieżąco informowani o wszystkich wydarzeniach na froncie. Dowodzi to, że telewizja umożliwia nam poznanie zdarzeń z odległych zakątków świata.
Należy dodać, że dzięki mediom możemy poznać prognozę pogody, czyli nie tylko to, co już się wydarzyło, ale również to, co będzie. Często nie wierzymy w przepowiednie prezenterów telewizyjnych. Zwróćmy jednak uwagę na to, że zazwyczaj ich prognozy się sprawdzają, więc czy nie powinniśmy uwierzyć w działanie nowoczesnej techniki, która sprawia, że wiemy jaka będzie jutro pogoda?
Jestem przekonana, że każdy z nas wiele razy włączył telewizor, aby odpocząć, siadamy i oglądamy programy zupełnie nas nieinteresujące, ale możemy się zrelaksować i na chwilę zapomnieć o problemach życia codziennego. Przeżywamy razem z bohaterami ich problemy, konflikty, ale jednocześnie, (choć nie zawsze) mamy świadomość, że to tylko fikcja zmyślona przez reżysera. Siedząc lub leżąc przed telewizorem po ciężkim dniu pracy odpoczywają nasze mięśnie i umysł, a zarazem zapewniamy sobie doskonałą rozrywkę. Komedie, telenowele, programy muzyczne gwarantują doskonałą zabawę. Często można pośmiać się, posłuchać dobrej muzyki lub poznać świat aktorów, a wszystko to za niewielką opłatą.
Nie należy zapominać o programach przyrodniczych czy całych kanałach poświęconych zwierzętom i ich życiu np. Discovery. Umożliwiają nam poznanie niecodziennego świata np. podwodnego czy życia w puszczy tropikalnej. Programy te zazwyczaj fascynują, zadziwiają nas swoją oryginalnością i chcemy wiedzieć więcej o tym, co dotąd nieznane. Wiele teleturniejów pozwala nam w łatwy sposób przyswoić wiedzę z różnych dziedzin geografii czy historii. Zwróćmy uwagę na program pt. „Milionerzy” czy „Awantura o kasę”. Oglądając je można mimo woli wzbogacić swoją wiedzę o informacje, które zapewne wykorzystamy w życiu.
Z całą pewnością zauważyliście, że samotni ludzie częściej oglądają telewizję. Jest to spowodowane świadomością, że gdy jest aktor lub prezenterka w telewizji nie czujemy się, aż tak samotni. Gdy nie ma nikogo w domu to też włączamy telewizor, bo mamy wrażenie, że nie jesteśmy sami. Najbardziej pomaga to starszym ludziom, dla których niestety zabiegane dzieci nie mają zbyt wiele czasu.
Jednakże oglądanie telewizji jest bardzo czasochłonne. Oglądamy tylko jeden film, a tu już północ. Zamiast porozmawiać z rodziną, poczytać książkę czy spotkać się ze znajomymi, my wolimy poleniuchować w domu. Oglądając zbyt wiele telewizji, nie mamy czasu na inne rzeczy, brakuje go nam.
Wszyscy wiemy, że gdy człowiek spędza za dużo czasu przed telewizorem, to może się od niej uzależnić. Najlepszym tego przykładem są telenowele (nie tylko brazylijskie), które wciągają nas najbardziej. Oglądając jeden odcinek, chcemy wiedzieć, co wydarzy się w następnym np. czy Zosia ucieknie z domu czy też nie. Są one dla niektórych tak fascynujące, że z niecierpliwością wyczekują każdego kolejnego odcinka. Przeżywają wszystkie wydarzenia w filmie i bardzo żałują, jeśli jakikolwiek opuszczą. W ten sposób uzależniamy się od telewizji, co prowadzi do spędzania przed nim wielu godzin. Nie możemy bez niej żyć, a z czasem głos aktorów towarzyszy nam przez całe dnie.
Długie godziny spędzone przed odbiornikiem nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Pamiętajmy o tym, że możemy w łatwy sposób zepsuć sobie wzrok na całe życie. Również zapominamy o ćwiczeniach i spacerach. Stajemy się znużeni, bez chęci do życia i nic nam się nie chce. Zamiast pospacerować na świeżym powietrzu, siedzimy na wygodnej kanapie, z smakowitą przekąską i wpatrujemy się w szkodliwy dla naszych oczu ekran.
Nie trudno zauważyć, że oglądanie telewizji wpływa również na więzi rodzinne. Świadczy o tym przykład matki, która po powrocie z pracy siada przed odbiornikiem i do późna ogląda telewizję, a w międzyczasie gotuje i sprząta. Zapominamy o rozmowach czy pogawędkach o wydarzeniach danego dnia. Rzadko spotykamy się w salonie i dzielimy się między sobą swoimi kłopotami czy problemami. Nie mamy dla siebie czasu, ale zawsze znajdzie się czas na obejrzenie ulubionego serialu czy komedii. Nie pamiętamy o ludziach starszych, którzy potrzebują naszej obecności, a nawet o własnych dzieciach dotkniętych brakiem zainteresowania ich osobą.
Na koniec chciałabym wspomnieć o wpływie mediów na psychikę dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Często zauważamy pobudzoną agresję ludzi (zwłaszcza młodych) po obejrzeniu filmu czy programu. Czasami, choć rzadko, demoralizują one młodych ludzi. Sprawiają, że niekiedy zmieniają oni swoje postępowanie, ale czy zawsze dobrze? Należy pamiętać, że postępowanie pokazywane w telewizji nie zawsze jest godne naśladowania i powinniśmy być świadomymi użytkownikami mediów. Nie należy dać sobą manipulować i mieć zawsze własne zdanie.
Sądzę, że przedstawione przykłady wystarczą, aby przekonać o słuszności mojego stwierdzenia, że telewizja niesie za sobą zarówno zagrożenie jak i korzyści,. Powinniśmy odpowiednio selekcjonować oglądane programy, a zapewne wykorzystamy jej dobrze strony.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 5 minut