profil

Analiza dzieła sztuki Leonarda da Vinci "Mona Lisa".

drukuj
satysfakcja 73 % 124 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Autorem obrazu „ Mona Lisa” jest Leonardo da Vinci. Artysta urodził się 15 kwietnia 1452 w Toskanii, a zmarł 2 maja 1519 w Amboise we Francji. Był wszechstronnie uzdolnionym Włochem ( malarz, rzeźbiarz, architekt, konstruktor maszyn, filozof), najwybitniejszym przedstawicielem rozkwitu malarstwa olejnego. Uważano go za modelowy przykład człowieka renesansu. Od wczesnych lat ujawniał się jego talent artystyczny. Brał lekcję od malarza, rzeźbiarza i złotnika Andrea del Verrocchio. W wieku 20 lat tworzył już pierwsze obrazy. Jego największe dzieło „ Mona Lisa” powstało w 1503r. Leonardo został pochowany w Kaplicy św. Huberta, w zamku Amboise.
„ Mona Lisa” jest typowym dziełem sztuki dla epoki renesansu. W dziele tym widoczne jest, że artysta stawia człowieka na pierwszym miejscu.
Obraz malowany był farbą olejną na drewnie topolowym. Wymiary dzieła to 97cm x 53cm. Obraz jest obecnie własnością Francji, znajduje się w Paryżu w Luwrze.
Na pierwszym planie obraz przedstawia popiersie kobiety w naturalnej pozie. Kobieta jest niezbyt urodziwa, w sile wieku, na jej twarzy widnieje enigmatyczny uśmiech. Mona Lisa ma nieułożone włosy, złożone ręce. Na facjacie „maluje się” spokojne spojrzenie ciemnych oczu a nad nimi delikatne, prawie niewidoczne brwi. Na twarzy widać także niewielkie usta. Ciało postaci jest pokazane z półprofilu, oczy kobiety patrzą w naszym kierunku- w kierunku widza. Okrągłe kształty postaci zostały odziane w skromną suknię. Artysta na pracy wyraźnie zaznaczył kontury twarzy, włosów, dłoni oraz odzienia kobiety.
Na drugim planie widać zamglony krajobraz: brązowo- zielonkawe kręte ścieżki, szaro- brunatne sięgające nieba górskie szczyty.
Między Giocondą* a rozciągającym się za nią krajobrazem nie zauważyłam kontrastów. Malarz używał delikatnej gry światła i cienia. W pracy nie występują ostre kształty.
Treść ideowa dzieła „Mona Lisa” jest dla mnie nie znana. Leonardo unikał symboli, ciągle dążył do rozwiązywania tajemnic.
Portret Joconde* wywarł na mnie ogromne wrażenie. W pracy dużą uwagę zwróciłam na tajemniczość spojrzenia Giocondy, oraz na delikatność nieba. Jestem pełna podziwu malarstwu Leonarda da Vinci. Chciała bym malować tak jak on.*La Joconde – francuska nazwa Mona Lisy
*La Gioconda – włoska i hiszpańska nazwa Mona Lisy


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (8) Brak komentarzy
18.9.2011 (12:47)

Jaka beznadzieja ?
Tak w ogóle weźcie się za siebie i sami coś napiszcie a to niech wam posłuży jako wzór .
Według mnie zrobiła prawie wszystko dobrze.
Opis dzieła sztuki powinien zawierać :
Informacje o dziele i autorze
Ogólne przedstawienie dzieła - nawiązanie do innego tekstu kultury
Przedstawienie elementów obrazu (konsekwencja w przedstawieniu elementów
Interpretacja dzieła (wrażenia widza)
Ocena dzieła ( z uzasadnieniem)
W dokładnie takiej kolejności powinien być opis i tak jest ;]

16.9.2010 (15:36)

no nawet jeszcze się przejrzy kilka prac i będzie git :)

26.10.2008 (15:24)

Mi się podoba i to jest to czego szukałam :))Są małe błędy, ale każdy człowiek może się pomylić.

Teksty kultury