profil

Ewolucja bohatera romantycznego.

poleca 85% 558 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jacek Soplica

-Konrad Wallenrod
-Kordian
-Jacek Soplica


Wszyscy trzej bohaterowie mają typową biografię składającą się z trzech etapów:

-Pierwszy etap to młodość.

Bohater wyróżnia się nieprzeciętnym intelektem, wrażliwością, refleksyjnym usposobieniem, ambicją, jest nieprzeciętną indywidualnością. W młodości przeżywa wielką miłość, która, go w końcu rozczarowuje i w konsekwencji z powodu tej miłości próbuje popełnić samobójstwo.


-Drugi etap to metamorfoza, która następuje po próbie samobójczej.

Bohater romantyczny znajduje nowy cel, nową miłość – miłość do ojczyzny: „Z romantycznego kochanka przeistacza się w bojownika sprawy narodowej”.


P Trzeci etap – patriotyzm.

Życie poświęca miłości do ojczyzny. Najbardziej typowym bohaterem jest Kordian. Jako piętnastoletni chłopak góruje intelektem nad rówieśnikami. Jest zbyt dojrzały na swój wiek, świadczy o tym fakt, że jego przyjaciółmi są ludzie starsi np. Laura, stary Grzegorz.

Kordian zadaje sobie filozoficzne pytania o sens życia, czyta filozoficzne książki. Chce żeby jego życie było nieprzeciętne. Zatem jest to indywidualista wyrastający ponad przeciętność.


-Młodość

Młodość Konrada Wallenroda różni go od pozostałych bohaterów. Jego dojrzałość nie ujawnia się w intelektualizmie, ale przewyższa rówieśników dojrzałością patriotyczną.

Natomiast zupełnie nietypowa jest młodość księdza Robaka, bo jest on w młodości typowym warchołem szlacheckim, który myśli jak dobrze się zabawić i wesoło żyć.


-Samotność

Zarówno Konrad Wallenrod jak i Kordian ze względu na swój indywidualizm są bohaterami samotnymi.
Natomiast Jacek Soplica wręcz przeciwnie, ma liczne grono przyjaciół, cieszy się popularnością i uznaniem. „Miał za sobą tysiąc szabel”.
-Metamorfoza

U bohatera romantycznego dokonuje się po próbie samobójczej. Jednak Konrad Wallenrod przeżywa tę metamorfozę wcześniej. Jego przemiana jest racjonalna, świadoma nie wskutek emocji.

Natomiast pod tym względem typowym bohaterem jest tutaj Kordian.

Przemiana księdza Robaka dokonała się nietypowo, bo nie po próbie samobójczej, ale po zamordowaniu Stolnika. Osiągnięcie dna moralnego staje się początkiem odnowy poprzez służbę ojczyźnie. Chce zrehabilitować się moralnie.


-Romantyczna miłość

Wszyscy bohaterowie przeżywają wielką romantyczną miłość, z tym, że:

Konrad Wallenrod nie rozczarowuje się do swojej miłości, a jednak się jej wyrzeka dla miłości ojczyzny. Jego poświęcenie jest większe niż pozostałych bohaterów.

-Kordian i Jacek Soplica idealizują kobiety, które są miłością ich życia i dlatego się rozczarowują.


-Patriotyzm

-Konrad Wallenrod służy ojczyźnie z największym oddaniem, jego ofiara jest większa od dwóch pozostałych.

Na ołtarzu ojczyzny złożył ofiarę z miłości i szczęścia rodzinnego, ze swojej godności i honoru. Nie okrył się sławą, poświęcił życie wieczne, bo popełnił samobójstwo. Jego poświęcenie nie wynika z emocji. Postępuje racjonalnie, według planu, właściwie nie romantycznie.

-Kordian również jest przykładem wielkiego patriotyzmu, ponieważ sam chce zabić cara.

-Jacek Soplica po zabiciu Stolnika ucieka z kraju. Najpierw jest żołnierzem, potem emisariuszem. Po powrocie do Soplicowa organizuje powstanie.

o Patriotyzm przemyślany (Konrad Wallenrod i Kordian)


Śmierć

- Konrad Wallenrod popełnia samobójstwo, co jest próbą ratowania honoru.

- Kordian ma być skazany na śmierć, ale jego losy nie są do końca znane.

- Jacek Soplica ginie od kuli.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury