profil

Nowożytność - czas rozdarcia.

poleca 85% 144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Z jednej bowiem strony widzimy człowieka splątanego więzami pospolitej rzeczywistości i ziemskiej doczesności, przyciśniętego potrzebami doczesnymi i niedostatkiem, nękanego siłą potęg przyrody, uwikłanego w materie, zmysłowe cele i zmysłowe przyjemności, podlega tyranii naturalnych popędów i namiętności, a z drugiej strony widzimy go, jak się wynosi w sferę idei wieczystych, w królestwo myśli i wolności, jak jako wola wytacza sobie prawo i nakazy, jak odziera świat z barwnej i kwitnącej rzeczywistości i zmienia go w abstrakcję, a duch zachowuje swe prawa i swą godność tylko w krzywdzącym traktowaniu przyrody i pozbawianiu jej praw, odpłacając jej takim przymusem i gwałtem, jakiego od niej doznał.”

Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Człowiek od początku swojego istnienia podlegał różnego rodzaju sprzecznościom. Hegel ukazał nam sprzeczność pomiędzy człowiekiem a kulturą nowożytną, polegającą na przeciwstawieniu sobie różnych wyobrażeń i idei. Konflikty pomiędzy duchowością a cielesnością, ideami a rzeczywistością oraz pomiędzy instynktami a kulturą nowożytną.

W literaturze romantycznej często spotykamy się z bohaterami przeżywającymi okres wewnętrznego rozdarcia. Uwikłanymi w konflikt pomiędzy własną wiarą i przekonaniami, a przekonaniami innych. Niezrozumiani przez społeczeństwo sprzeciwiający się normom i kulturze nowożytnej. Człowiek żyjący w realnym świecie, będący jednak całkowicie oderwany od rzeczywistości przez swoje marzenia i idee, nie potrafi przystosować się do życia codziennego.

Kultura, jej zasady i normy prawne zostały stworzone przez ludzi na skutek wielu kompromisów i wyrzeczeń. Jest pewnego rodzaju średnią wartością norm uznawanych przez każdego z nas. Dlatego często koliduje z naszym sposobem patrzenia na świat. Idąc na kompromis musimy sobie w pełni zdawać sprawę, iż jest on tylko środkiem zaradczym i nigdy nie zdołamy osiągnąć takiego stanu rzeczy, aby wszystkie strony były w pełni zadowolone z podjętej decyzji. Im więcej stron bierze udział w jej podejmowaniu, tym bardziej odbiega ona od wyobrażeń każdej z nich.

Hegel widział człowieka jako istotę, która z jednej strony jest przywiązana do przyziemnej rzeczywistości i pospolitości. Żyjącej we swym własnym świecie nie zauważając niczego innego oprócz własnych potrzeb. Jako samolubne i poddające się łatwo siłą przyrody stworzenie, bezbronne wobec otaczającego go świata, którego jedyną bronią pozostaje siła i przemoc. Z drugiej zaś strony Hegel przedstawia go jago istotę rozumną i myślącą, potrafiącą odróżnić dobro od zła. Ustalającą prawa i normy, których stara się przestrzegać. Żyjącą w harmonii z przyrodą, jednak często wykorzystującą ją do własnych celów. W naturze człowieka leży umiejętność zastanawiania się nad istotą życia i sensem istnienia. Dzięki temu przewyższa wszystkie pozostałe stworzenia. Potrafi jednak grabić i mordować i to upodabnia go do dzikich zwierząt.

Podsumowując możemy stwierdzić, iż człowiek współczesny posiada jeszcze bardzo wiele cech, które charakteryzowały ludzi w okresie przedcywilizacyjnym. Nie zerwał on jeszcze ze swoimi korzeniami. Bardzo często dzieje się tak, że kontrolę nad jego poczynaniami sprawuje jeszcze zwierzęcy instynkt.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury