profil

Kuchenka Mikrofalowa

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-28
poleca 84% 2902 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mikrofale są falami elektromagnetycznymi, podobnie jak fale świetlne, fale np. podczerwone, a także fale radiowe i telewizyjne. Te poszczególne rodzaje fal różnią się między sobą długością i częstotliwością. Długość fali świetlnych wywołujących widzenie barwne wynosi miliardowe części metra. Fale podczerwone wydzielone przez żarzący węgiel i promienniki w opiekaczach mogą mieć długość do 1mm, natomiast długość fal radiowych i TV wynosi od kilku do kilkunastu metrów. Mikrofale wytworzone w domowych kuchenkach mają długość ok.2,5cm. Druga cecha fal elektromagnetycznych jest częstotliwość drgań. Częstotliwość tą mierzy się w hercach (Hz), przy czym jeden herc to jeden cykl w ciągu 1s. Np. prąd zmienny w domowej instalacji elektrycznej ma częstotliwość 50Hz. Omawiane fale elektromagnetyczne charakteryzują się znacznie większą częstotliwością. Dla fal radiowych wynosi ona setki tysięcy a dla fal ultrakrótkich do kilkudziesięciu milionów herców dla mikrofal wytworzonych w domowych kuchenkach wybrano częstotliwości 2450 milionów herców czyli 2450 megaherców. Wybrano taką częstotliwość fal, ponieważ wykazuje ona najlepszy efekt ogrzewania żywności, a ponadto nie zakłócają fal stosowanych w medycynie (diatermia mikrofalowa), w przemyśle i wojsku (radary).

Zasada działania jest następująca: Magnetron to lampa dwuelektrodowa, do której doprowadzony jest prąd o bardzo wysokim napięciu rzędu 4kV. Tak wysokie napięcie prądu wyprostowanego przez diodę powoduje wyidukowanie się fali elektromagnetycznej o częstotliwości 2,45GHz. Promieniowanie to przenika głęboko do żywności na głębokość ok. 2,5cm powodując przyspieszenie atomów i szybsze ocieranie się atomów między sobą. Poprzez zwiększenie prędkości ruchu atomów w żywności rośnie temperatura. Temperatura rośnie wraz z czasem działania mikrofali na żywność. Magnetron charakteryzuje się tym, że niema możliwości sterowania ilością mikrofal emitowanych przez elektrody. Dlatego aby było można sterować czasem nagrzewania się żywności w mikrofalówce znajduje się układ sterujący czasem podawania napięcia na magnetron. Przy najmniejszym poborze mocy lampa pracuje na pełnej mocy aczkolwiek przez okres 3s, po czym następuje 16-sekundowy okres przerwy. Przy zwiększeniu mocy okres nagrzewania wydłuża się, a okres przerwy skraca.

Wykres pracy mikrofalówki:
Napięcie zasilania 220/230V
Prąd zasilający talerz obrotowy, wentylator, żarówkę i programator = 0,24A P=~54W
Prąd magnetronu: krótkotrwały = 6A P=~1350W, ciągły 5,8A P=~1305W

Jak działa kuchenka mikfofalowa?


Woda zawarta jest praktycznie we wszystkim co można zjeść, tak więc potrawy nie trzeba zanurzać w wodzie, aby ją w ten sposób podgrzać. Mikrofale w kuchence wytwarzane są w magnetronie i za pomocą specjalnego falowodu, w postaci blaszanej rury, doprowadzone do komory roboczej kuchenki. Wszystkie wewnętrzne ściany kuchenki wykonane są z metalu, dzięki czemu fale odbijają się od nich, trafiając w końcu na potrawę, która ją pochłania. Mikrofale są w stanie wniknąć w potrawę na głębokość 5cm, tak więc głębiej położone warstwy ogrzewają się drogą przewodnictwa cieplnego. Dlatego też potrawy powinny być wstawiane w postaci rozdrobnionej. Szybkość i niezawodność to podstawa tego urządzenia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ma ono poważną wadę!!! Jak wiemy żywność w mikrofalówce podgrzewana jest za pomocą fal elektromagnetycznych. Każdy produkt naturalny ma w swoim składzie białko-podstawowy budulec każdego żywego organizmu. Natężenie i częstotliwość fal powoduje niszczenie się zewnętrznej jak i wewnętrznej struktury organicznej co prowadzi do zupełnej destrukcji wartości odżywczych poddanego temu procesowi produktu. Skutki są jednoznaczne. Spożywana przez nas materia nie ulega całkowitemu procesowi trawienia, często odkładana przez organizm w postaci tłuszczu, ponieważ ten nie potrafi poprawnie spalić. Jemy więc więcej, bo mniej trafia składników odżywczych, więcej pojawia się pozostałości. Przykłady mogą być różne, począwszy od USA, gdzie mikrofalówka to codzienność. Spotkać słonia na ulicy to nie przypadek, a takim się stać to nie zbieg okoliczności. Bary z szybkim jedzeniem w większości przypadków używają tych urządzeń – stąd wnioski, o niezdrowym jedzeniu potwierdzają się. Wzrost naszej wagi czy otyłość jest spowodowana nie tylko poprzez złe dobranie produktów ale właśnie przez użycie mikrofalówki, która zaczyna tracić nabywców, osiągając niekiedy bardzo niskie ceny – my jednak nie oszukujemy się – spieszmy się powoli bo zbytnia wygoda nie zawsze prowadzi do zdrowia!

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty