profil

Fonetyka.

drukuj
satysfakcja 54 % 418 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Z języka "fonia" - znaczy dźwięk, głos. Znasz wyrazy:
telefon (przekazuje dźwięk na odległość)
magnetofon (zapisuje dźwięk na taśmie magnetycznej).

Fonetyka to nauka o głoskach, najmniejszych elementach dźwiękowej formy wyrazu. Materiałem, który służy do tworzenia głosek, jest powietrze wydychane z płuc. Strumień powietrza wydostaje się na zewnątrz i powoduje drgania powietrza w otoczeniu. Drgania te układają się w fale głosowe, które dochodzą do uszu odbiorcy- słyszymy wtedy głoskę.

W powstawaniu głosek biorą udział następujące narządy mowy:
-płuca
-tchawica z krtanią, w której znajdują się dwa ruchome pasma mięśni- wiązadła głosowe.
-jama gardłowa, jama nosowa lub ustna, w której znajdują się ruchome (wargi, szczęka, język, podniebienie miękkie zakończone języczkiem) i nieruchome (szczęka górna, dziąsła, podniebienie twarde) narządy mowy. Procesy zachodzące w obrębie narządów mowy przy powstawaniu głosek nazywamy artykulacją.

uwaga! Głoskę wymawiamy nie słyszymy. Jest ona najmniejszą cząstką wyrazu wymówionego, np. sz-cz-e-rz-e [5 głosek]
litera jest najmniejszą cząstką wyrazu zapisanego, jest znakiem graficznym głoski np. s-z-c-z-e-r-z-e [8liter]
Często tę samą głoskę możemy zapisać za pomocą różnych liter:
ch-a-t-a, h-o-d-o-w-l-a-n-a; ż-a-b-a, rz-e-k-a; r-ó-w, r-u-m;


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
Wersja ściąga: fonetyka..doc
Komentarze (7) Brak komentarzy
20.11.2011 (19:16)

nic ciekawego. nudne i bez sensu!!!!!

9.10.2011 (09:44)

wcale to nie jest pomocne . . .

12.5.2011 (17:25)

dzięki

6.3.2011 (18:46)

lofciam żyrafy i picze pierników :*

31.3.2008 (19:23)

Dzienx pomogło mi :-)



Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.