profil

Analiza utworu Romana Brandstaetter'a.

poleca 84% 2840 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Roman Brandstaetter, wybitny polski pisarz pochodzenia żydowskiego, podczas
II wojny światowej przyjął katolicyzm i od tego czasu był znany jako autor utworów poświeconych problematyce filozoficzno- moralnej oraz religijnej. Jednym z jego dzieł jest „Krąg Biblijny”, który kończy się słowami ujętymi jako oddzielny utwór: „Biblio, ojczyzno moja”.
W tym wierszu w systemie wartości podmiotu lirycznego Biblia zajmuje najwyższą pozycję. Po pierwsze, dlatego że każdy może znaleźć w niej coś o sobie, gdyż jest to wielka księga o człowieku. Ukazuje złożoność ludzkiej natury, pokazuje ludzkie błędy oraz jego wielkość. Po drugie, przedstawia i tłumaczy życiowe lęki i postawy. A co najważniejsze udziela odpowiedzi na najtrudniejsze pytania nurtujące człowieka: o powstanie życia, o Boga, o śmierć, o prawdę, często ubiera je w metaforyczną szatę, a czasem w prostą ilustrację. Ponadto z treści Biblii człowiek czerpie wzór do naśladowania zarówno osobowy jak
i duchowy. Święta Księga dokładnie wytycza nam granice dobra i zła, czyli jest „...niedościgłym wzorem”.
Utwór ten możemy zaliczyć do liryki bezpośredniej- podmiot liryczny mówi o sobie, wypowiada się w pierwszej osobie, słowa płyną bezpośrednio od niego: „Siedzę nad Tobą” lub „Cokolwiek przeżyłem”. W tym wierszu wyróżniamy też lirykę inwokacyjną tzn. oprócz podmiotu lirycznego(JA) staje się jeszcze ważny odbiorca, tzw. TY liryczne:
„I wywołuję z Twoich wersetów”. Apostrofa skierowana jest do Świętej Księgi:
„Biblio, ojczyzno moja”. W budowie wiersza możemy też zaobserwować liczne powtórzenia:
„I głosem nagany,
I głosem gniewu,
I głosem kary...”
Podmiot liryczny personifikuje Biblię: „Mówiąca do mnie...” lub „Sprawująca nade mną Sąd...”
Adresata określamy dzięki apostrofie. Jest nim Biblia. Podmiot liryczny kreuje ją jako swoją ojczyznę, mówi:
„ moja ziemio polska,
Galilejska,
I franciszkańska,
Księgi mojego dzieciństwa,
Pisane dwujęzyczną mową,
Polską hebrajszczyzną,
Dwumową
Świętą
I
Jedyną”.
Uzasadnienia takiego porównania i opisania Biblii doszukamy się w życiorysie Romana Brandstaetter’a. Po pierwsze, czuł się on zawsze Polakiem, chociaż pochodzenia żydowskiego. Przełożył wiele ksiąg biblijnych z hebrajskiego i greckiego na język polski. Gdy był dzieckiem, matka uczyła go pisać i czytać posługując się językiem Biblii. Po wtóre, wychowanie odebrał zgodnie z wiarą judaistyczną, a dopiero w późniejszym czasie przeszedł na katolicyzm. Od dzieciństwa czytał Świętą Księgę po hebrajsku. Po trzecie Brandstaetter często przebywał w Asyżu, ziemi św. Franciszka, który mu przybliżał ducha ewangelicznej prostoty. Poza tym podmiot liryczny uważa Biblię za swojego nauczyciela, opiekuna, przewodnika po jego życiu, które podsumowując można porównać do jej treści:
„ Wszystko jest w Tobie,
Cokolwiek przeżyłem.
Wszystko jest w Tobie,
Cokolwiek kochałem”.
Święta Księga jest uważana za ogólnoludzki, uniwersalny kodeks moralny. W tym wierszu Biblia jest przedstawiona jako wewnętrzny głos człowieka: „Mówiąca do mnie głosem napomnienia, głosem nagany, (...)gniewu, (...)kary, (...)przestrogi, (...)potępienia, (...)sumienia.”
Sacrum jest pełne metaforycznych sformułowań , które mają nas nakłonić do głębszych rozważań na temat naszej egzystencji.
„Już się ma ku zachodowi.
Z lipy przed moim domem opadają liście...”
Moim zdaniem, jest to przenośnia obrazująca przemijanie naszego życia. Nigdy nie można nauczyć się wszystkiego, dla każdego Biblia ma nowe znaczenie , nowe wartości. Ponadto, nigdy nic nie jest powiedziane do końca, zawsze doszukujemy się „drugiego dna”.
A co najważniejsze Święta Księga oswaja nas ze śmiercią, daje nam do zrozumienia, że tylko to jest w życiu pewne, pomaga nam umierać i daje nam nadzieję na lepsze życie w przyszłym świecie. Druga metafora zawarta jest w cytacie: „Sprawująca nade mną Sąd”. Tę przenośnię możemy rozumieć jako podsumowanie ludzkiego życia. Sacrum wskazuje nam właściwą drogę, a potem sądzi- nagradza lub karze.
Podsumowując moje rozważania chcę stwierdzić, iż według podmiotu lirycznego Biblia jest najważniejszą księgą, którą uważa za świętą i za autorytet religijny. Choć zmienił wiarę nadal ona została tą najważniejszą i kształtuje jego światopogląd, co potwierdza, że Biblia jest uniwersalną Księgą wszystkich narodów- wyznawców różnej wiary. Ponadto Święta Księga jest najwyższą instancją , do której podmiot liryczny mógł całe życie się odwoływać, czerpać wzorce, natchnienie, jest dekalogiem według którego on żyje. Biblia pomaga rozwiązywać problemy dyskusyjne, rzeczy sporne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty