profil

Towaroznawstwo - kosmetyki upiększające

poleca 85% 509 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kosmetyki upiększające

Kosmetyki upiększające są naturalnymi lub syntetycznymi substancjami, które zmieniają wygląd użytkownika, nie powodując jednocześnie istotnych zmian w procesach fizjologicznych powłoki ciała. Środki upiększające służą do podkreślenia urody oraz do maskowania braku urody, a zwłaszcza defektów skóry. Do tej grupy kosmetyków należą m.in. szminki do warg, róże do policzków, cienie do powiek, farby i lakiery do włosów, lakiery do paznokci i tusze do rzęs.

Preparaty upiększające

Kosmetyki te w życiu kobiet spełniają niebagatelną rolę. Dobrze dobrane podkreślają naturalne piękno twarzy, ust, oczu, paznokci każdej kobiety, korygują ewentualnie defekty skóry, zapewniają poczucie zadbania, pewności siebie oraz stwarzają indywidualny i niepowtarzalny wizerunek.
Wśród środków upiększających wyróżnia się:
- pudry kosmetyczne;
- kredki do warg
- róże do twarzy
- środki do pielęgnacji paznokci (emalie, lakiery, zmywacze, środki do polerowanie, środki do ochronny paznokci);
- środki do upiększania opraw oczu (henna, kredki do powiek, ołówki do brwi, tusze do rzęs, pastele do oczu).

Pudry kosmetyczne służą do ochrony cery przed wpływami atmosferycznymi. Nadają skórze świeży i matowy wygląd, chłonką nadmierne wydzieliny skóry. Pudry są to mieszaniny bardzo sproszkowanych skrobi ryżowej lub pszennej, bieli cynkowej, węglanu magnezu, talku, tlenku cynku, kaolinu z dodatkiem barwników i kompozycji zapachowych. Powinny charakteryzować się następującymi właściwościami: mieszanina powinna być lekka, miałka, jednorodna w całej masie, o odpowiedniej śliskości; nie może zawierać grudek, zanieczyszczeń mechanicznych; powinny mieć przyjemny zapach, dobre właściwości kryjące i dobrą przyczepność do skóry, dobą chłonność potu. W sprzedaży znajdują się pudry w postaci sypkiej, prasowanej, w kremie, w emulsji o bardzo dużej gamie barw i odcieni.
Róże to wyroby otrzymywane z drobno mielonego pudru i pigmentów, połączony białkiem. Umiejętne używane służą do korekty kształtu twarzy, jak również nadają cerze „zdrowy” wygląd. Występują w formie kremu i kamienia w oferowanym asortymencie róży można spotkać tzw. róż opalizujący, przeznaczony na wieczór i specjalne okazje.

Podkłady są preparatami najlepiej tuszącymi defektu skóry (piegi, plamy) oraz nadającymi jej ładny koloryt. Mogą one być w kremie – dla cer suchych i normalnych i w tubach - dla cer tłustych (bez wyprysków). Podkład dobieramy do koloru skóry. Za pomocą podkładów można też do pewnego stopnia twarz modelować. Ciemniejszy podkład tuszuje wady, jasny uwypukla kształt twarzy. Zbyt szeroką twarz zwęzimy przez nałożenie na boczne partie trochę ciemnego podkładu. Zapadnięte policzki uwypuklą się, gdy nałożymy podkład jasny. Podkład nakładamy małymi plamkami na całej twarzy i szyi, a potem bardzo starannie rozprowadzamy tak, żeby nie było widać różnic na granicy włosów i szyi. Przy jednoczesnym używaniu pudru, różu i podkładu kolejność jest następująca: najpierw podkład, potem róż, a na końcu puder.

Korektory są sprzedawane w postaci sztyftów, szminek z półpłynną zawartością. Służą do tuszowania niedoskonałości cery np. przebarwień, blizn, rozszerzonych naczynek krwionośnych, wyprysków. Są to preparaty tylko do stosowania miejscowego.

Pomadki do warg popularnie zwane szminkami, są wytwarzane z naturalnych wosków, olejków (awokado, olej nasion rącznika, oleju z kiełków pszenicy itp.), trwałych barwników, środków zapachowych i konserwujących. Otrzymuje się przez stopienie w łaźni wodnej wosku pszczelego, lanoliny, wazeliny, olejków mineralnych, oleju rącznikowego z dodatkiem alkoholu etylowego, barwników i utrwalaczy oraz środków zapachowych i konserwujących. Po ostudzeniu masę walcuje się i formuje w pałeczki. Masa powinna być tak wyrobiona, aby otrzymane pomadki nie gięły się zbyt łatwo, nie kruszyły, łatwo rozsmarowywały. W celu zwiększenia efektów pielęgnacyjnych, nawilżających i ochronnych, producenci do składu niektórych pomadek wprowadzają ceramidy, witaminy i filtry UV. Szminki są produkowane w formie oczkowo-rdzeniowej lub w kremie z aplikatorem do kolorowania lub korygowania ust. Barwy jasne, a zwłaszcza perłowe, optycznie powiększają wargi, ciemne zaś – zmniejszają. W asortymencie pomadek znajdują się: pomadki luksusowe, ochronno – witaminowe, kryjące, perłowe, lśniące i utleniające. Pomadki do warg powinny się łatwo nakładać, doskonale „trzymać” na ustach, nie rozmazywać się i nie rozpływać, nie mogą podrażniać błon śluzowych i skóry.

Błyszczyki do ust stosuje się na pomadki. Zwiększają one połysk i utrwalają makijaż; poza rolą upiększająca, klasyczna błyszczyki są także środkami ochrony warg.

Kredki są to suche, ołówkowe kredki, produkowane z glinki kaolinowej, wosku i barwników. Konturówki podkreślają kształt ust, zapobiegają rozpływaniu się pomadki Kredki do brwi są czarne lub brązowe. Służą do podkreślania brwi i nadania im żądanego kształtu i koloru. Kredki do powiek oraz pastele do powiek są produktami służącymi do podkreślania kształtu, wielkości i wyrazistości oczu, poprawienia ich oprawy.

Cienie do powiek pozwalają na podkreślenie naturalnego koloru oczu. Produkuje się je w postaci szminek (sztyfty), kremów, kremożelów lub pudrów sypkich lub prasowanych. Kolory cieni należy dobierać w zależności od pory roku, koloru oczu, a nawet tonacji garderoby. Ogólnie cienie do powiek dzieli się na: ciepłe – brązy, beżowe, złote i zimne- róże, filety, niebieskie.

Tusze otrzymuje się za zmydlonej stearyny, gumy tragantowej oraz barwników. Tusz do rzęs służy do ich przyciemniania. Tusz nie powinien tworzyć grudek, kruszyć się, lecz dobrze przylegać do rzęs, nie zmywać się pod wpływem łez i nie drażnić spojówek.

Najtrwalszym środkiem do przyciemniania brwi i rzęs jest henna, daje przy tym ładny, głęboki odcień czerni.

Preparaty do pielęgnacji paznokci

Lakiery do paznokci są to szybko schnące roztwory celulozowe, barwione lub bezbarwne, dające silny połysk. Lakier powinien się odznaczać dobrą przyczepnością i trwałością do 6 dni.

Emalie do paznokci są barwionym kryjącym lakierem. Produkowane są w szerokiej gamie kolorów, co pozwala na ich swobodne dobieranie do barwy pomadki do ust i karnacji skóry. Trwałość emalii wynosi do około 5 dni.

Zmywacz jest to roztwór acetonowy, nieniszczący paznokci, który służy do zmywania lakierów i emalii.

Środki kosmetyczne do włosów

Środki kosmetyczne do włosów stanowią bardzo liczną grupę preparatów do higieny osobistej, upiększających, kondycjonizujacch, które zapewniają włosom zdrowy i ładny wygląd. Rozróżnia się trzy rodzaje włosów; normalne, tłuste (grube i silne) i suche (delikatne i cienkie). Producenci kosmetyków do włosów biorą pod uwagę ten dermatologiczne podział i przystosowują recepturę swoich środków do odpowiedniego rodzaju włosów.
Wśród środków kosmetycznych do włosów wyróżnia się:
- szampony;
- środki do układania włosów (brylantyna, żel, pianka);
- lakiery do włosów (barwne i bezbarwne);
- środki do trwałej ondulacji;
- środki do pielęgnacji włosów;
- środki do wzmacniania włosów;
- środki do barwienia włosów (farby, rozjaśniacze, środki tonizujące).

Szampony to środki higieny osobistej o właściwościach myjących, których podstawowymi surowcami są sproszkowane mydło lub detergenty o łagodnym działaniu. Ponadto zawierają środki zmiękczające wodę, wyciągi z ziół, substancje zapachowe. Wiele nowoczesnych szamponów wzbogacone jest w witaminy i prowitaminy, które wzmacniają, regenerując a także pogrubiając włosy. Producenci wprowadzają dodatkowo składniki naturalne, które decydują o odżywianiu i odbudowie zniszczonej struktury, jak: kolagen, kreatyna oraz składniki kondycjonujące: olejek jojoba, awokado, ekstrakty ziołowe. Wszystkie szampony musza być dobrze rozpuszczalne w każdej wodzie, mieć właściwą pienistość i dobre zdolności myjące. Powinny łagodnie działać na skórę, nadawać włosom miękkość, jedwabistość i ładny połysk. Wśród szamponów popularnych, myjących wyróżnia się grupę szamponów dla dzieci, o wysokiej neutralności w stosunku do śluzówek oczu i szampony lecznicze o działaniu przeciwłupieżowym i przeciwłojotokowym. Większość szamponów jest testowana dermatologicznie.

Szampony koloryzujące zawierają środki powierzchniowo czynne i substancje barwiące, oksydacyjne (barwnik + utleniacz), o działaniu bezpośrednim i neutralnych wartościach pH. Produkuje się je w wielu naturalnych i fantazyjnych kolorach. Nadają włosom żądany odcień na pewnie czas, po kilkakrotnym myciu barwnik się zmywa.

Farby do włosów w przeciwieństwie do szamponów koloryzujących, są preparatami trwale barwiącymi włosy. Barwniki łączą się kreatyna – głównym składnikiem białkowym włosów – nadając im intensywny kolor. Farby zalicza się do preparatów oksydacyjnych o głębokim działaniu. Najczęściej są produkowane w formie pieniącego kremu.

Przechowywanie oraz ważność kosmetyków

Kremy, perfumy i kosmetyki do makijażu psują się pod wpływem światła, ciepła, wilgoci i zanieczyszczeń. By przedłużyć trwałość kosmetyków: przechowuj je w suchym i nie za gorącym miejscu (kremu i szminki, jeśli ich przez dłuższy czas nie używasz nawet w lodówce); używaj aplikatorów (a nie palców) do nabierania kosmetyków; po każdym użyciu szczelnie zamykaj pojemniki; wybieraj produkty w wersji mimi, (czyli w jak najmniejszych opakowaniach – szybciej je zużyjesz i nie zdążą się zepsuć); jeśli masz wybór kupuj kosmetyki w tubkach lub flakonikach z dozownikiem (nie dotykasz ich bezpośrednio, więc nie przenosisz do nich drobnoustrojów żyjących na skórze; poza tym takie opakowania mają małe otwory – łatwiej jest wycisnąć odpowiednią porcję preparatu).
Jeśli kosmetyk zmienią kolor, konsystencje lub zapach oznacza to, że skończyła się jego data ważności. Szminka, gdy stała się sucha, twarda, rozwarstwia się, ma niemiły zapach (ważna 1-2 lata). Tusz, kiedy się kruszy, traci płynną konsystencje pozostawia na rzęskach grudki (ważny około 3 miesięcy). Podkład, jeśli waży się, rozwarstwia się albo z tubki wycieka oleista ciecz (ważne rok). Cienie, róż, puder w kamieniu, jeżeli stwardniały, popękały i trudno się rozprowadzają (ważne rok). Lakier do paznokci, gdy gęstnieje, staje się kleisty, gumowy przy dnie (ważne rok). Perfumy, kiedy stają się mętne lub zmieniają zapach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 9 minut