profil

Sieci LAN i WAN

drukuj
satysfakcja 48 % 80 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Łączenie komputerów:
Dwa Komputery w sieci LAN można łączyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na łączeniu ze sobą komputerów za pośrednictwem koncentratora - HUB-a/przełącznika - Switch-a i kabla (w ten sposób można łączyć także więcej niż dwa komputery, jest on opisany niżej), a drugi polega na połączeniu komputerów tylko za pośrednictwem kabla. Tak jak napisałem do połączenia komputerów bez HUB-a/Switch-a wystarczy tylko odpowiedni kabel (skrosowana skrętka). Kabel można wykonać samemu, tylko trzeba odpowiednio połączyć styki w obu wtyczkach. Po poprawnym zrobieniu kabla wkładamy wtyczki do gniazd kart sieciowych, konfigurujemy protokoły według opisu w dziale konfiguracja, udostępniamy foldery i sieć powinna już działać.
Aby połączyć trzy lub więcej komputery w sieć lokalną należy oprócz kabla użyć dodatkowych urządzeń są to: koncentrator (HUB) lub przełącznik (Switch) można je stosować dowolnie. Koncentrator tak jak przełącznik posiada od kilku do kilkunastu portów, jednak zasadnicza różnica polega na tym że, koncentrator tylko wzmacnia i rozsyła sygnał do wszystkich stacji (nie tylko do odbiorcy) przez co powoduje zbędny ruch w sieci. Przełącznik natomiast wzmacnia, analizuje oraz co najważniejsze uczy się do którego portu podłączone są stacje i kieruje pakiety tylko do odpowiednich portów, przez co ogranicza ruch w sieci. Do łączenia komputerów za pośrednictwem koncentratora lub przełącznika stosuje się tzw. kabel prosty, czyli w obu wtyczkach kabelki są podłączone jednakowo. Po poprawnym zrobieniu kabli jedną końcówkę wkładamy do koncentratora lub przełącznika a drugą do karty sieciowej w komputerze, następnie konfigurujemy protokoły według opisu w dziale konfiguracja, udostępniamy foldery i sieć powinna już działać. Gdy zabraknie nam wolnych portów w koncentratorze lub przełączniku należy dokupić koncentrator lub przełącznik z większą ilością portów lub połączyć kilka.

Konfiguracja:
Instalowanie karty sieciowej. Klikamy: Start >Ustawienia >Panel Sterowania >Dodaj Nowy Sprzęt , uruchamia się Kreator dodawania nowego sprzętu. Klikamy Dalej > Dalej, dwa razy pod rząd zaznaczamy Nie, następnie wybieramy Karty Sieciowe i klikamy Dalej.

Jeżeli mamy sterownik na dyskietce lub na dysku, to klikamy Z Dysku. Tam podajemy ścieżkę dostępu do sterownika, klikamy OK. Jeżeli komputer wyświetli komunikat, że należy włożyć płytę Windows, to należy to zrobić. Jeżeli jednak nie mamy sterownika na dyskietce lub na dysku, to odszukujemy swoją kartę sieciową i klikamy OK (dalej postępujemy tak jak wyżej). Po ponownym uruchomieniu komputera powinna pojawić się na pulpicie ikona Otoczenie Sieciowe, a karta sieciowa powinna być już zainstalowana. Można to sprawdzić wchodząc we właściwości Mojego Komputera lub Otoczenia Sieciowego. Instalacja i konfiguracja protokołów 95/98. Po zainstalowaniu karty sieciowej we właściwościach Otoczenia Sieciowego powinny się znaleźć następujące składniki:
1. Klient sieci Microsoft Networks
2. Karta sieciowa, którą instalowałeś wcześniej
3. Protokół TCP/IP
4. Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks
5. W Logowaniu do sieci podstawowej, powinno być wybrane Logowanie Windows
Jak zainstalować Protokół TCP/IP ? Wchodzimy we właściwości Otoczenia Sieciowego. Tam klikamy Dodaj >Protokół >Dodaj >zaznaczamy producenta Microsoft, w okienku Protokoły sieciowe szukamy Protokołu TCP/IP. Gdy znajdziemy, klikamy OK. Komputer zażąda płytę Windows, należy ją włożyć. Po restarcie komputera protokół będzie już zainstalowany. Należy go teraz skonfigurować. Wchodzimy we właściwości Otoczenia Sieciowego, klikamy dwa razy na Protokół. Otwiera się nowe okno. W zakładce Adres IP zaznaczamy Podaj Adres IP. Jako IP na pierwszym komputerze wpisujemy np.192.168.0.1, jako maskę 255.255.255.0. Na drugim komputerze wpisujemy odpowiednio np.192.168.0.2 , maska taka sama jak w pierwszym komputerze i tak do 192.168.255.255.
Konfiguracja protokołów XP. Wchodzimy we właściwości "Moje miejsca sieciowe" następnie właściwości połączenia lokalnego, otworzy się nowe okno tam klikamy 2 razy na "Protokół internetowy (TCP/IP)". Zaznaczamy opcję "Użyj następującego adresu IP. Jako IP na pierwszym komputerze wpisujemy np: 192.168.0.1 a na drugim np:192.168.0.2 , jako maskę na obu wpisujemy 255.255.255.0. Po poprawnym skonfigurowaniu sieć powinna działać.Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:12)

Dobra rada jak nie wiesz co piszesz to nie pisz. Przieciez jakbym zobaczyl taka prace to bym komus wstawil 4 buty !! jak ktos chce tego uzyc to prosze poszukajcie na necie o sieciach i sami napiszcie.

27.7.2006 (14:11)

To bezczelne przekopiowac tekst którzy inni napisali. Szukając informacji o sieciach napotkałem sie na strone wna której o dziwo było napisane to samo. Słowo w słowo!!