profil

Przykładay architektury romańskiej i gotyckiej.

drukuj
satysfakcja 42 % 150 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Romanizm powstał na przełomie IX i X wieku. Narodził się on w południowej Francji i północnych Włoszech, gdzie krzyżowały się wpływy bizantyjskie z rzymskimi. To tam władcy miast - państewek konkurowali ze sobą między innymi w dziedzinie wznoszenia piękniejszych, większych i wspanialszych świątyń. Z czasem styl romański rozprzestrzenił się na resztę Francji i Włoch, Hiszpanię, Niemcy, Anglię i kraje Słowiańskie, skąd wypierał poprzednie - bezstylowe porządki architektoniczne.

Perłą polskiej romańskiej architektury jest kolegiata w Tumie pod Łęczycą. Jest to najlepiej zachowaną obok Kolegiaty pw. Św. Piotra i Pawła w Kruszwicy budowla tego typu w naszym kraju. Innymi przykładami budowli romańskich jest Kościół Klarysek pw. Św. Andrzeja w Krakowie.Najlepiej zachowana romańska świątynia zakonna w Polsce lub Kościół Cystersów pw. Św. Wojciecha i Najświętszej Marii Panny w Jędrzejowie.Jedno z czterech romańskich opactw zakonu w Sandomierskiem, przebudowane w epoce późnego baroku.

W Szwajcarskim mieście Lund w katedrze pw. Św. Wawrzyńca możemy spotkać się ze wspaniałym przykładem sztuki romańskiej.
Szczególnie piękna jest dekoracja rzeźbiarska ponad 20 filarów dźwigających sklepienie. W ciemnym, wnętrzu świątyni przetrwało wiele cennych zabytków snycerki i rzeźby gotyckiej takich jak stalle i nagrobki.

Po romanizmie przyszla pora na styl zwany gotykiem. narodził si on ę w XII w. W północnej Francji, w czasie złotego wieku stylu romańskiego. Wtedy to stwierdzono, że sklepienie krzyżowo-żebrowe można oprzeć na kolumnach bądź filarach, zamiast na samych ścianach. W zasadzie właśnie w taki sposób powstał ten styl architektoniczny. Gotyk uważa się za dojrzalszą formę romanizmu, a jednak pierwszy od drugiego różni się bardzo.

W Polsce jednym z niewielu miast, w którym objawiała się architektura gotycka był Wrocław. Znajdują się tam kościoły św. Elżbiety, św. Marii Magdaleny, św. Krzyża, Najświętszej Marii Panny oraz Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Wszystkie te budowle są przykładami najczystszego gotyku.

Obiekt, który jest pokazany poniżej jest to największy europejski zamek z cegły. Nosi nazwę Malbork. W tym wypadku również elementy gotyckie nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a to, dlatego, że początkowo zamek powstał w stylu romańskim, a ślady gotyckie, to efekt wielu późniejszych przebudów.Innymi przykładami europejskich budowli gotyckich są:
- Katedra w Ulm (Niemcy), XIV w. Łuk ostry w trzyczęściowym portalu, takie same łuki w oknach wieży.
- Katedra Panny Marii - Notre Dame w Paryżu, XII w. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na piękne ostrołukowe i bogato rzeźbione portale i na maswerkową rozetę pośrodku fasady.
- Katedra Notre Dame w Paryżu
- Lidzbark Warmiński, zamek biskupi z XIV-XVI w.
- "Orle gniazdo" - ruiny zamku Chojnik na dolnym śląsku; stoi on na granitowej górze (627 m n. p. m.), 1353-1567.
- Ratusz we Wrocławiu, XIV-XV w
- Ołtarz Wita Stwosza w kościele Panny Marii w Krakowie, 1477-1489

(Sorki za błędy i końcówkę sami sobie zróbcie pełnymi zdaniami)


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy