profil

Urozmaicenie fabuły, czy alegoria? Rozważ, jaką rolę w "Lalce" B. Prusa pełni przytoczona legenda. Odwołaj się do znajomości losów St. Wokulskiego.

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bolesław Prus, jeden z wybitnych reprezentantów epoki pozytywizmu napisał "Lalkę" w 1887roku. Tytuł książki zaczerpnięty został z jednego z epizodów powieści - procesu, jaki baronowa Krzeszowska wytoczyła Helenie o rzekomą kradzież lalki. W utworze przedstawiony jest m. in. wątek niespełnionej miłości Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, dumnej i wyniosłej, żyjącej w świecie marzeń dziewczyny.

Podczas wizyty głównego bohatera "Lalki" - Stanisława Wokulskiego i panny Izabeli w posiadłości pani prezesowej, Węgiełek przytacza gościom legendę, która jest alegorią, aluzję do ich związku opowiadającą o nieszczęśliwej miłości dwojga ludzi, która kończy się tragicznie. Już na samym początku historii zauważamy, że skarby ukryty w głębi strumienia, na którym spoczywa piękna dziewczyna, jest symbolem arystokratycznej warstwy społecznej Izabeli. Natomiast kowal, który bez opamiętania zakochał się w pannie ze źródła jest odpowiednikiem Stanisława. Straszydła, które strzegą posagu są przeszkodami, które stanęły na drodze do szczęścia bohaterowi utworu(dzieląca ich różnica społeczna, wielbiciele i zalotnicy). Zarówno kowal z legendy jak i Stanisław zakochali się w swoich wybrankach „od pierwszego wejrzenia”. Od tej pory ich jedynym celem stało się zdobycie panien. Oboje pragnęli za wszelką cenę zdobyć swoje wybranki, dla których poświęcili całe swoje życie i uparcie dążyli do wyznaczonego celu. Stanisław, aby zbliżyć się do ukochanej zaprzyjaźnił się z jej ojcem, pomógł finansowo jej rodzinie, wykupił jej serwis i srebra, uczestniczył w spotkaniach towarzyskich, pobierał nauki angielskiego i dzielił się pieniędzmi z potrzebującymi. Dzięki temu nawiązał nowe kontakty handlowe i odnosił sukcesy finansowe, w końcu wykupił kamienicę Łęckich. Kowal, natomiast, aby zdobyć miłość swego życia wybrał się do starszej kobiety w celu zasięgnięcia rady jak zdobyć pannę z potoku, chodził często nad strumień, a na tydzień przed świętym Janem wcale się stamtąd nie ruszył, tylko oczekiwał. Obaj panowie zostali owładnięci miłością do szaleństwa i nie mogli normalnie funkcjonować w społeczeństwie, idealizowali swoje uczucia i byli zbyt wrażliwi, tęsknili i z tego powodu cierpieli wewnętrznie. Zarówno kowal, jak i Stanisław podjęli nierówną walkę z przeciwnościami losu. Kowal wg. legendy stoczył bój ze straszydłami, a Wokulski z adoratorami Izabeli. Byli uparci, nieugięci i konsekwentni w swoich działaniach. Przyczyną ich niepowodzenia i klęski stały się kobiety, które kochali ponad życie, a które teraz są nieosiągalne i niedostępne dla bohaterów. Panna z legendy zaczęła płakać na wieki, a kowal został rozszarpany przez stwory. Izabela, natomiast, wstąpiła do klasztoru, a Wokulski znika w niewyjaśnionych okolicznościach.
Bohater z legendy opowiedzianej przez Węgiełka odczytał alegorię ich związku, jednak nie zauważył przesłania, przestrogi, tragicznego jej zakończenia i dlatego się zawiódł, poniósł klęskę.

Opowieść Węgiełka jest alegorią historii miłości panny Izabeli, którą symbolizuje dziewczyna ze strumienia do Stanisław, którym jest nieszczęśliwie zakochany kowal.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty