profil

Wiersz Krysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Z głową na karabinie" -notatka

poleca 85% 1620 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Krzysztof Kamil Baczyński zginął w 4 dniu powstania warszwskiego (4 sierpnia 1944r.), mając 24 lata. Twórczość poety zwiazana jest z wojną podobnie jak jego życie poety- żołnierza, podhorążego AK. Liryk "Z głową na karabinie" napisała Baczyński kilka miesięcy przed śmiercią (4 grudnia 1943r.)
Utwór zaliczany jest do liryki autorefleksyjnej, ponieważ podmiot liryczny wypowiada się bespośrednio (w 1 os. l. poj.)
ZASADY KOMPOZYCYJNE
1. Kontrast (bohater- podmiot liryczny a otaczający go świat):
a)motyw kręgu powtarzany i stopniowany (nastrój grozy) jest symbolem zbliżającego się zewsząd i grożacego zła, kojarzącego się z nadciagającą nieodwołalnie śmiercią,
b)obraz dzieciństwa i młodości zwiazany z przyrodą, marzeniami, poczucie niezawinionej krzywdy. Upomnienie się o prawo do osobistego szczęścia.
2. Ukłąd czasowy- motym przyrody i szczęśliwego dzieciństwa to czas przeszły: przeżywanie grozy, zaciskającego się kręgu- chwila obecna: w końcu wkracza przyszłość, zapowiedź katastrofy.

Artyzm wiersza:
-bogactwo motywów obrazowych,
-zpiętrzenie przenośni,
-porównania,
-animizacje,
-personifikacje,
-wyrazy dźwiękonaśladowcze,
słowa symbole (klucze), np. "krąg"- symbol grożącego zewsząd zła, "gołebia"- niewinna, wolna, młoda, "chmury nad głową, wiatr woda"- symbole wolności, "syn narodu, karabin, granat"- symbole walki zbrojnej za ojczyznę,
-przerzytnie, otwarte sylaby charmonizują z wolnym krajobrazem młodości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury