profil

Przedsiębiorczość w gospodarowaniu budżetem rodziny

poleca 85% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przedsiębiorczość jest to gotowość i zdolność do podejmowania i rozwiązywania w sposób twórczy i nowatorski nowych problemów, ale także umiejętność wykorzysty-wania pojawiających się szans i okazji z narażeniem na ryzyko i wysiłek. Ta słownikowa definicja przedsiębiorczości, odnosząca się również do sposobu gospodarowania budżetem domowym, w mojej rodzinie od lat jest stosowana w praktyce.

Po pierwsze, aby dobrze gospodarować własnymi pieniędzmi, trzeba wiedzieć, ile ich mamy, ile i na co wydajemy. Nasze wydatki muszą być odpowiednio dostosowane do dochodów. W innym wypadku możemy doprowadzić się do ruiny finansowej, żyjąc „ponad stan”. W tym celu rodzice prowadzą rejestr większości wydatków, dochodów oraz…oszczędności. Tak, są one pierwszym etapem na drodze przedsiębiorczego zarządzania budżetem. Dzięki oszczędnościom moja rodzina nie obawia się przyszłości: pieniądze te zapewnią moim rodzicom godne życie na starość, edukację dla mnie i rodzeństwa, mogą zostać przeznaczone na „czarną godzinę” lub też wykorzystane w celu uzyskiwania dochodów z rentierstwa. Dobre oszczędzanie, bowiem, to racjonalne działanie zmierzające do uzyskania takiego samego efektu konsumpcji przy pomocy mniejszych nakładów ekonomicznych. A sposobów oszczędzania jest wiele:
o często przeglądając oferty różnych sklepów i firm usługowych wybieramy te tańsze lub też kupujemy produkty w cenach promocyjnych;
o energooszczędne żarówki, plastikowe okna, garnki utrzymujące ciepło pozwoliły kolosalnie i na długo obniżyć rachunki za światło, ogrzewanie i gaz;
o współdziałamy z innymi gospodarstwami domowymi, aby zaspokajać niektóre potrzeby bez ponoszenia wydatków;
Oraz:
o dbamy o dobra już użytkowane;
o stosownie korzystamy z rozrywki;
o staramy się być bardziej odporni na sugestie reklamowe;
o nie ulegamy snobizmowi.

Kolejnym etapem jest dostarczanie rodzinie dodatkowych dochodów. Jest to jak najbardziej przedsiębiorcze działanie, gdyż (odnosząc się do definicji) pozwala wyko-rzystywać pojawiające się okazje przy jednoczesnym narażeniu na ryzyko i wysiłek.
Przykładem jest moja mama, która będąc już na emeryturze, zwiększa dochody pracując na zlecenie. Tata posiada firmę usługową, która po wielu latach, już bez udziału taty, może wciąż przynosić dochody. Dodatkowo razem wynajmują innym lokale. Co więcej, moja rodzina często inwestuje w papiery wartościowe, choć jest dość ryzykowne. Lecz nie ma zysku bez ryzyka.
Podsumowując, aby osiągnąć zdolność to tak przedsiębiorczego gospodarowania budżetem domowym, moi rodzice musieli wykazać się dużą pomysłowością i inicjatywą oraz podjąć ryzyko w inwestycjach finansowych. Mam ogromną nadzieję, że w swoim dorosłym życiu również wykażę się podobnymi umiejętnościami w planowaniu własnego budżetu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty