profil

Napisz rozprawkę, w której uzasadnisz stwierdzenie, że podróże są bogatym źródłem wiedzy i dostarczają ludziom wielu przeżyć.

drukuj
satysfakcja 73 % 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Podróżować można w różny sposób. Możemy wybrać się w podróż realistyczną, zwiedzając w rzeczywistości kraje oraz inne interesujące miejsca lub w podróż fantastyczną, podczas czytania książek czy też zwyczajnie marząc. W każdym z tych przypadków, podróż jest bogatym źródłem wiedzy i dostarcza nam, zwykłym, szarym ludziom wielu nowych i ciekawych przeżyć. Zwiedzając nowe kraje, nowe miejsca możemy nie tylko wiele się nauczyć, ale również doświadczyć nowych rzeczy, które w naszym życiu rzadko mogą się zdarzyć.

Postacią literacką, której życie było oparte przede wszystkim na podróży, był Odyseusz. Odyseusz, król Itaki, przez wiele lat wędrował do rodzinnego miasta. W czasie wędrówki przeżył wiele przygód, czyhało na niego wiele niebezpieczeństw. Odyseusz, dzięki swej mądrości, przezwyciężył wszystkie przeciwności losu i szczęśliwie dotarł do wyznaczonego celu.

Kolejnym bohaterem, który wiele w swoim życiu wędrował był Don Kichote. Bohater, pod wpływem czytania książek, zaczął mylić fikcję z rzeczywistością. Kichote przenosił się w świat marzeń, w świat rycerzy. Don Kichote żył we własnym świecie, posiadał własną hierarchię wartości, której kurczowo się trzymał. Podróże dostarczyły mu wiele przeżyć, nowych doświadczeń.

Syn marnotrawny wyruszył w drogę, zabierając ze sobą połowę majątku ojca. Jednak po pewnym czasie zrozumiał, że postąpił źle. Roztrwonił majątek i żył w ubóstwie. Dręczyły go pytania: czy ojciec mu wybaczy? Czy przyjmie go z powrotem do domu? Chłopak nie wiedział co ma zrobić. W ostateczności zdecydował, że wróci do ojca i będzie prosił go o wybaczenie. Udał się w drogę powrotną. Już od progu ojciec rzucił mu się na szyję i wybaczył. Bohater przypowieści zrozumiał, że nie powinien odchodzić z domu. Wędrówka ta, była nowym doświadczeniem chłopca. Chłopiec zrozumiał wiele rzeczy. Jego podróż była bogatym źródłem nowych przeżyć. Chłopiec mógł przemyśleć swoje życie, mógł poczuć się wolnym. Jednak wolność i pieniądze to nie wszystko, gdyż chłopcu brakowało czegoś. Zrozumiał swój błąd i pokornie wrócił do ojca.

Podsumowując moje refleksje na temat podróży mogę stwierdzić, że dzięki podróżom możemy wiele wyciągnąć wniosków. Niezależnie od rodzaju podróży: podróż z bohaterami książek, podróż senna, w marzeniach czy też podróż w realistycznym świecie do pięknych krajów, możemy naprawdę wiele się nauczyć. Wędrując jak Odys, przezwyciężamy nasze słabości, chcemy być bardziej doskonali. Natomiast wędrując jak syn marnotrawny, możemy zrozumieć nasze postępowanie, przecież jesteśmy tylko ludźmi, a człowiek uczy się na własnych błędach. Podróże są bogatym źródłem wiedzy, dzięki którym doświadczamy wielu ciekawych przeżyć.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (7) Brak komentarzy
11.4.2011 (23:11)

bo rozprawek nie powinno sie pisać w pierwszej osobie :D

4.4.2011 (21:57)

Za mało słów typu "Moim zdaniem" 'Jestem zdania, że..." brakuje tych rozprawkowych zdań ; / ale mimo wszystko ciekawa i postawiłbym 4+

16.12.2006 (23:37)

za słaba argumentacja 3+ bym dała...
ale nie ma wiec daje 4na szynach!:) za ta słaba arguemntacje.. mozna by sie lepiej wysilic, w koncu to gimnazjum...

Gramatyka i formy wypowiedzi