profil

Ojczyzna i język ojczysty.

poleca 85% 157 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Język ojczysty powinien być dumą każdego narodu. Powinno sie go szanować i chronić, jak drogocenny klejnot.
Coraz więcej osób nie szanuje go. Jest to bardzo przykre. Głośne przekleństwa, wyzwiska na ulicy, w telewizji słowa polskie zastępuje sie wyrazami obcego pochodzenia. Większość spikerów mówi niepoprawnie i żle stawia akcent. Wynika to z ogólnego braku czasu i niedbalstwa. A przecież nasz język ojczysty jest bardzo piękny.
Adam Mickiewicz w ,,Panu Tadeuszu"pisze:

,,Litwo ojczyzno moja,
ty jesteś jak zdrowie,
ile cie trzeba cenić ten,
tylko się dowie, kto cię stracił"

Tak samo jest z językiem ojczystym trzeba go cenić, bo gdy go stracimy będzie to bardzo bolesne.
Bardzo łatwo jest zapomnieć jezyk ojczysty mieszkając przez lata wśród innej narodowości. Ukazuje to Maria Dąbrowska w opowiadaniu pt.,,Marcin Kozera".Bohaterowie opowiadania przez lata mieszkali w Angli, używali i doskonalili język emigracji. Łatwo im było zapomnieć język ojczysty. Mówili niepoprawnie, używali słów i zwrotów do siebie niepasujących. Nie potrafili czytać książek w języku polskim. Ich rodzice wychowując dzieci w nawale codziennych zadań, przy ciężkiej pracy nie mieli wystarczająco dużo czasu , aby przekazać im wiedzę o swoim ktaju rodzinnym. Jednak emigranci z utworu M. Dąbrowskiej nigdy nie zrezygnowali z wychowania swego potomstwa w duchu polskiego patriotyzmu. Dzieci uczyły się w Domu Towarzystwa Polskiego poprawnie mówić, rozumieć słowa i zwroty w jęz. polskim. Ich rodzice wiedzieli, że muszą bronić swoje dzieci przed wynarodowieniem.Pragnęli, aby dobrze poznały one swój język ojczysty.
My również musimy dobrze go poznać, gdyż jest on piękny. Mamy wspaniałe arcydzieła pisane przez polskich pisarzy Mickiewicza czy Słowackiego, z których możemy być dumni.

Wielka szkoda, że dziś coraz mniejszą wagę przykłada się do poprawnej wymowy, ładnego składania zdań. W dawnych czasach wyśmiewano prowincjonalną wymowę, teraz błędy językowe słychać prawie wszędzie w radiu czy telewizji. Ostatnio w reklamie popełnia się błędy, aby zwrócić na coś uwagę: ''MEBLE BIÓROWE'' Coś okropnego. Świadczy to o złym smaku.
Uważam, że należy szanować język ojczysty i stale go szlifować.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty