profil

Co myślisz o poezji współczesnej? - esej

poleca 85% 895 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Poezja współczesna... Dużo można by o niej mówić, pisać. Osobiście bardzo lubię poezje i nie jest dla mnie ważne czy jest ona bliższa, czy dalsza naszym czasom. Sama próbuję coś tworzyć, ale niestety nie udaje mi się to. Kiedyś myślałam, że pisanie wierszy jest czymś łatwym, ale teraz wiem, że tak nie jest, wiem ile pracy i serca trzeba włożyć, aby wiersz był naprawdę dobry. Doszłam do wniosku, iż by tworzyć poezję trzeba już od razu urodzić się z talentem, nie da się ze zwykłego „szarego” człowieka zrobić poety.

Najbardziej przemawiają do mnie utwory przepełnione smutkiem, rozpaczą, goryczą, np. o tematyce wojennej, innymi też nie gardzę. Moim ulubionym wierszem jest „Żołnierz polski” Władysława Broniewskiego, którego nastrój jest smutny i przygnębiający. W utworze tym poeta powraca do bolesnych doświadczeń września 1939 roku; Bohaterem jest przegrany polski żołnierz, który reprezentował wszystkich walczących żołnierzy w kampanii wrześniowej. Po przeczytaniu tego wiersza czułam się jak jego główny bohater – przegrana, pełna rozpaczy. Najbardziej podoba mi się motyw brzozy, elementu bardzo charakterystycznego dla polskiego krajobrazu, dzięki niej został uzyskany nastrój smutku im żałoby.

„Hej, ty brzozo hej, ty brzozo płaczko
smutno szumisz nad jego tułaczką,
opłakujesz i armię rozbitą,
i złe losy i Rzeczpospolitą...”

Wiersz ten, a szczególnie powyższy fragment pozwolił mi odczuć los żołnierzy widzących upadek swojego państwa.

Drugim wierszem, który bardzo lubię jest „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Utwór ten bynajmniej w moim odczuciu jest hołdem złożonym bohaterskim obrońcom, którzy poświęcili swoje życie za ojczyznę:

„Kiedy się wypełniły dni
I przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.”

Powyższe słowa wskazują na to, że za swoją walkę i poświęcenie żołnierze dostąpili nagrody w niebie. Podczas walk nie bolały ich rany, myśleli tylko o Polsce – swojej kochanej ojczyźnie. Bardzo podoba mi się kontrast jakiego użył autor, np.: obrazy cierpień i walki oraz błogiego i szczęśliwego nastroju żołnierzy w raju. Zawsze po przeczytaniu tego wiersza coś się we mnie budzi, dokładnie nie wiem co to jest, chyba jestem dumna z tych ludzi walczących za mój kraj.

Po raz kolejny zadam sobie to samo pytanie: „ Co myślisz o poezji współczesnej?”, odpowiedź jest prosta – darzę ją ogromna sympatią. Moimi ulubionymi poetami są: Władysław Broniewski, Konstanty Ildefons Gałczyński oraz Czesław Miłosz, natomiast najmniej lubię Wisławę Szymborską. Jej wiersze są dla mnie bardzo dziwne, nie wiem dlaczego, ale wcale nie przyciągają mojej uwagi, tytuły jej utworów nie pobudzają mojej wyobraźni, tak jak jest w innych przypadkach.
Podsumowując uważam, że poezja współczesna jest bardzo ciekawa i, ze wszyscy powinniśmy czytać współczesne wiersze.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury