profil

Jan Kochanowski - interpretacja wybranych trenów

drukuj
satysfakcja 73 % 701 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1530-1584 Rozpoczynał karierę pisarska jako poeta łaciński, lecz najbogatsza i najważniejsza jest jego twórczość w języku narodowym. Mówi się, ze jest on twórcą polskiego języka poetyckiego. Był rozmiłowany w kulturze antycznej. Kochanowski przyswoił literaturze polskiej wiele gatunków literackich m.in. tren, fraszka i tragedia. Opowiadał się za odkrywaniem urody powszedniego życia. Swojej córce poświęcił cykl „Trenów”. 19 utworów jest najbardziej autobiograficznym dziełem Jana. Pomimo bólu po stracie Urszuli Kochanowski rozważa własne uczucia, przemyślenia itd. Jego dziełem oprócz „Trenów” jest „Odprawa posłów greckich”, czyli tragedia, która nawiązuje do tradycji greckiej. Temat jej został zaczerpnięty z „Iliady” i zgodnie z regułami zachowuje jedność czasu, miejsca i akcji. Obecnie „Treny” uważane są za najwybitniejsze dzieła Kochanowskiego. Powstały później niż „Fraszki”, „Pieśni” itd. Jan Kochanowski nazywany jest inaczej = poeta doctus, czyli wszechstronny, bywalec świata.


INTERPRETACJA TRENÓW

TREN V

Tren ten mówi o córce Kochanowskiego-Urszuli, która zmarła jak była bardzo młoda.
Śmierć Urszulki przyrównana jest tutaj do uschnięcia drzewka oliwnego, przypadkiem podciętego przez ogrodnika i dlatego następuje nagła śmierć drzewka. Podkreślenie delikatności, wątłości dziecka. W trenie widoczna jest miłość rodziców do dziecka. Uwidacznia się tu także sytuacja śmierci dziewczynki na oczach rodziców. Co jest straszną tragedia dla nich.


TREN VII

Atmosfera w tym trenie jest bardzo pesymistyczna, zmienia się. Utwór ukazuje moment pogrzebu, kiedy to ojciec wpada w głęboką depresję po stracie córki, swojej ukochanej córki. Jest zrozpaczony tą sytuacją. Jest załamany. Traci nadzieję na lepsze jutro. Wszystkie rzeczy, ubrania dziewczynki przypominają mu Urszulę. W trenie tym zauważyć można wielki żal po stracie córki.


TREN VIII

W tym trenie opisana jest atmosfera w domu. Podmiot opowiada, że po śmierci córki, choć w domu jest dużo osób zdaje się być bardzo smutno i pusto. Wcześniej dom był pełen śmiechu, dziewczynki było wszędzie pełno. Podmiot opisuje, że Kochanowski zrozumiał, że na zawsze stracił córkę i ze nic nie będzie tak jak wcześniej.
TREN X

W trenie X podmiot, którego możemy utożsamić z Kochanowskim zastanawia się nad losem córki. Podmiot pyta o sposób pozagrobowego życia, zadaje dużo pytań retorycznych, zastanawia się jakie jest zycie Urszulki po śmierci. Gdzie jest? Gdzie trafiła? Pytania te oddają rozterkę duchową poety, załamaniejego dotychczasowych przekonań i wierzeń. Tren X przedstawia 3 punkt trenów-demonstracje żalu. Kochanowski pyta się nawet córki, po co się rodziła, jeżeli zaraz umarła i zadała mu cios prosto w serce, przez co teraz cierpi. Kochanowski zwątpił w istnienie Boga. Powiedział : GDZIEKOLWIEK JEST, JEŚLIŚ JEST, LITUJ MEJ ŻAŁOŚCI. W średniowieczu dla ludzi liczył się tylko Bóg, w renesansie trochę się to zmieniło, ale nikt nie myślał o tym, aby zwątpić w istnienie Boga i powiedzieć o tym. Kochanowski się na to odważył i w tym wersie widzimy kryzys światopoglądowy poety.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (22) Brak komentarzy
10.12.2017 (15:05)

przydatna praca dzieki :)

29.4.2015 (23:03)

Za długie, za krótkie, nie dogodzisz ludziom ;) Dla mnie ok, praca przydatna, krótko, zwięźle i na temat :)

17.10.2011 (16:38)

baardzo mii siię poddoba taa praaca!! X DD..

Teksty kultury