profil

Jak miłość wpływa na losy człowieka?

drukuj
satysfakcja 74 % 34 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jak miłość wpływa na losy człowieka? Jakie ma znaczenie w jego życiu? Myślę, że jeśli chcę odpowiedzieć na te pytania, to powinienem sobie zadać jeszcze jedno:, czym jest miłość? Nie mogę jeszcze zająć stanowiska w tej sprawie, wciąż się waham. Mam wiele pomysłów, koncepcji. Na razie myślę, że miłość może mieć wpływ na życie człowieka, ale w jakim stopniu? Nie wiem. . . . Wciąż się zastanawiam, nad słusznością moich odczuć.

Na początku chcę odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest miłość? Miłość to uczucie łączące dwie osoby. Miłość wiąże się z zaufaniem, poświęceniem i szczerością. Często zaczyna się od przyjaźni. A więc może chyba ona wpłynąć na losy człowieka. Ludzie, którzy kochają się naprawdę, są gotowi na wiele poświęceń, a wszystko po to, by być razem. Potrafią przeciwstawiać się wszelkim trudnościom, wręcz zdolni są do wszystkiego. To wyraźnie pokazuje, ze miłość może mieć jakiś wpływ na losy człowieka. Wyobraźmy sobie, że pokochamy kogoś z innego kraju, będzie się to wtedy wiązać ze zmianą zamieszkania, zmianą języka i oddalenia się od rodziny dla jednej ze stron, ale miłość jest tak silna, że nic jej nie ograniczy. Nasze życie może zmienić się w krótką chwilę, bo „serce nie sługa” jak mówi nam stare i mądre przysłowie. Jednak miłość może coś zmienić w życiu człowieka tylko wtedy, kiedy jest prawdziwa. Inaczej nie „poczujemy” wielkiej siły przyciągającej nas do swojego ukochanego. W literaturze jest wiele przykładów świadczących o tym, jaka jest miłość i jak może ona „namieszać” w naszym życiu.

Pierwszym przykładem z literatury jest historia legendarnych kochanków- Romea i Julii. Chyba każdy zna ich historię. Romeo i Julia przed tym jak się zakochali, to nie znali się. Raz zobaczyli się na balu i pokochali się. Wiedzieli, że jest to „pechowa” miłość, bo dzieliło ich zbyt wiele, ale i tak się spotykali. Ten przykład idealnie pokazuje, jak miłość wpływa na postępowanie człowieka. Romeo w rozpaczy po śmierci ukochanego przyjaciela zabija Tybalta, przez co został wygnany z Werony, ale dlaczego Tybalt zabił Merkucja? Ponieważ widział Romea i Julię razem na balu. Albo inny przykład. Dlaczego Romeo kupuje truciznę? Ponieważ dowiedział się o rzekomej śmierci ukochanej, przez co popada w rozpacz i postanawia połączyć się z nią w śmierci.

Tak bardzo ją kochał, że nie mógł bez niej żyć. Czy życie Romea i Julii byłoby takie samo, gdyby się nie znali? Nie, pewnie Julia żyłaby nieszczęśliwa, bo ojciec kazałby jej wyjść za Parysa. Na pewno żyłby Merkucjo, a Romeo miałby wiele kochanek, które byłyby tylko „przygodą” w jego życiu. Jedna chwila zmieniła wszystko. Tak się stało. . . Ich miłość była prawdziwa, doprowadziła ich do śmierci, bo nie mogli być razem na świecie. Myślę, że jednak mimo wszystko ich życie miało bardzo głęboki sens. Oni musieli być razem i nic więcej się nie liczyło. Na ich losy miała wpływ tylko miłość, to ona sprawiła, że życie potoczyło się tak, a nie inaczej.

Drugim przykładem są „Dzieje Tristana i Izoldy”. W tym poemacie jest jeszcze lepiej pokazane jak miłość zmienia życie człowieka. Właściwie to Tristan, gdyby nie to, że wypił z Izoldą przez przypadek eliksir miłości, to byłby pewnie przez cały czas oddany królowi, żyłby spokojnie u jego boku, a po śmierci króla Marka pewnie objąłby królestwo. Jednak chwila wypicia eliksiru przekreśliła wszystkie te wizje, perspektywy. Przez tę miłość został wygnany z królestwa i musiał mieszkać w lesie, został uznany w królestwie Marka za zdrajcę. Całe jego życie się zmieniło. Nie mógł żyć bez Izoldy, a chciał być wierny królowi. Jego miłość była tak gorąca, że nic nie mogło jej zgładzić. Tristan nawet jakby chciał, to nie mógłby o niej zapomnieć. Tak samo jak Romeo i Julia, Tristan i Izolda zginęli. Jednak Tristan zginął z tęsknoty do Izoldy, a Izolda, z rozpaczy po śmierci ukochanego. Połączyła ich śmieć. Dla nich nic nie było ważniejsze od tego, by być razem, miłość miała największe znaczenie w ich życiu.

Teraz jestem pewien, że miłość może wpłynąć na życie człowieka, ponieważ osoba kochająca jest gotowa zrobić wszystko by być z ukochanym, ukochaną. Wtedy nic się nie liczy. Życia nie można nigdy zaplanować, bo ma ono wiele tajemnic i my na to wpływu nie mamy. . . Można by przypuszczać, że życie jest proste, że wystarczy opracować sobie dobry plan, by coś osiągnąć i się ustatkować, ale serce wybiera, a nie rozum. Trzeba by być człowiekiem pozbawionym wszelkich uczuć i sumienia, by żyć bez miłości. Wtedy ona może wszystko zmienić, ale życie nabiera sensu, mamy dla kogo żyć, komu pomagać, w kim znaleźć oparcia w trudnej sytuacji. Miłość jest najważniejszą wartością w życiu i jeżeli ona, jest trzeba robić wszystko by ja pielęgnować i rozwijać.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Gramatyka i formy wypowiedzi