profil

Silnik prądu stałego

poleca 85% 2678 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jak sama nazwa wskazuje, silnik ten zasilany jest przez prąd stały czyli na przykład : ogniwo lub akumulator. Budowa silnika prądu stałego jest bardzo prosta. Składa się on przede wszystkim z dwóch przeciwnych biegunów magnetycznych, cewki, która jest zrobiona z wielu zwojów, komutatora czyli dwóch półpierścieni, szczotek, które są podłączone do źródła prądu oraz oczywiście ze źródła prądu stałego.

Cewka znajduje się pomiędzy dwoma biegunami i może się obracać. Komutator podłączony jest do końcówek cewki i obraca się w tej samej płaszczyźnie co cewka. Szczotki są nieruchome i przylegają do komutatora.

Zasada działania tego silnika jeż również bardzo prosta. Zasadę można przedstawić za pomocą trzech sytuacji

1. W pierwszym położeniu cewka znajduje się w pozycji poziomej, a szczotki dotykają komutatora. Prąd płynie od dodatniego do ujemnego bieguna źródła prądu. Nad cewką tworzy się biegun północny, a pod cewką południowy. Dzięki wzajemnemu oddziaływaniu biegunów magnetycznych cewki z prądem i magnesów, cewka wraz z komutatorem zaczyna się obracać.

2. Dzięki wyżej opisanemu oddziaływaniu cewka wraz z komutatorem przechodzi do położenia, w którym szczotki nie dotykają komutatora, a cewka znajduje się w położeniu pionowym. Prąd wtedy nie płynie, ale poprzednio rozpędzona przechodzi do pozycji trzeciej.

3. W trzecim położeniu powtarza się ta sama sytuacja co w położeniu pierwszym, więc proces obrotowy zachodzi od początku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta