profil

Stowarzyszenia

poleca 90% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Samodzielnie określa swoje cele, program działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności. Opiera swoja działalność na pracy społecznej swoich członków, do prowadzenia swych spraw może zatrudnić pracowników.

2. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawionych praw publicznych.

3. Członkami mogą tez być:
· Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy maja ograniczona zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym ze w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
· Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgoda przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w glosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.
· Cudzoziemcy mający zamieszkanie na terytorium RP mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach, zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli polskich. Cudzoziemcy nie mający zamieszkania na terytorium RP mogą wstępować do stowarzyszeń, których statuty przewidują taka możliwość.

4. Stowarzyszenie podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sadowego.

5. Osoby w liczbie co najmniej 15, pragnące założyć stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski.

6. status stowarzyszenia określa w szczególności:
· nazwę stowarzyszenia odróżniającą ja od innych
· teren działania i siedzibę stowarzyszenia
· cele i sposoby ich realizacji
· sposób nabywania i utraty członkostwa
· władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru
· sposób reprezentowania stowarzyszeń oraz zaciągania zobowiązań majątkowych
· sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich
· zasady dokonywania zmian statutu
· sposób rozwiązania stowarzyszenia

7. Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zgromadzenie. Statut może przewidywać zamiast walnego zebrania członków zebranie delegatów lub zastąpienie walnego zebrania członków zebraniem delegatów, jeżeli liczba członków przekroczy określoną w statucie wielkość. W takich przypadkach statut określa zasady wyboru delegatów i czas trwania ich kadencji.

8. Stowarzyszenie jest obowiązane posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej.
9. Majątek stowarzyszenia powstaje:
· ze składek członkowskich
· darowizn
· spadków
· zapisów
· dochodów z własnej działalności
· dochodów z majątku stowarzyszenia
· z ofiarności publicznej

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty