profil

Komputery przenośne

poleca 85% 309 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze















































Autorzy pracy:

LuKkulus

TOMson





















SPIS TREŚCI















I. Historia komputerów



II. Notebooki



III. Schemat budowy notebooka



IV. Akcesoria dodatkowe



V. Palmtopy



VI. Nowości na rynku























1. Historia komputerów



Historia komputerów osobistych to poszukiwanie dobrych rozwiązań sprzętowych i najlepszego sposobu realizacji coraz trudniejszych zadań stawianych przed komputerami. Historia ta nie pozbawiona jest błędów i ślepych uliczek; zwykle dopiero kolejna realizacja niezłych pomysłów, takich jak komputer przenośny czy graficzny sposób porozumiewania się, okazała się strawna dla użytkowników.



Za pierwszy komputer osobisty można uznać Scelbi8H stworzony w 1973 roku przez firmę Scelbi Computer Consulting. Jednak znacznie bardziej popularną od niego maszyną był Altair 8800 firmy MITS. W roku 1975 sprzedano go w 2000 egzemplarzy, więcej niż jakiegokolwiek komputera przed nim.



Pierwsza stacja dysków posiadająca możliwości zapisu i odczytu, została stworzona w 1973 roku. Model 33FD firmy IBM miał średnicę 8 cali, a pracujące w nim dyskietki pozwalały na zapisanie 200 KB na każdej stronie. Zastąpił ją później 5,25-calowy model SA400 z dyskietkami o pojemności 175 KB. W 1980 roku firma Sony stworzyła stację 3,5 calową, w której odczytywane były dyskietki 720 KB, a później 1,44 MB.



Początkowo do przechowywania danych używano pamięci bębnowych, gdzie dane zapisane były na taśmie nawiniętej na bęben, nad którą przesuwała się głowica odczytująca. Współczesne dyski twarde wywodzą swój początek od modelu IBM 3340 wyprodukowanego w 1973 roku. Dysk ten miał dwa woluminy, każdy o pojemności 30 MB. IBM nazwał go Winchester, z racji skojarzenia ze strzelbą o dwóch lufach i kalibrze 30-30, używaną w czasach podboju Dzikiego Zachodu. Od tej pory dyski używane w komputerach osobistych nazywane są czasem dyskami typu Winchester.



Od tego czasu dyski mają coraz większą pojemność, szybszy czas dostępu, mniejsze wymiary. Poważnym wyzwaniem dla dysków twardych było powstanie komputerów przenośnych - komputerów, które mają być jak najmniejsze i jak najlżejsze, nie tracąc przy tym mocy obliczeniowej. Poradzono sobie i z tym; już w 1993 roku istniały modele dysków o pojemności 42 MB i średnicy 1,8 cala.



Altair mieścił w sobie 8-bitowy procesor Intela 8080, 256 bajtów pamięci i wyświetlacz ciekłokrytaliczny. Urządzenia takie jak klawiatura, monitor czy stacja dysków można było kupić od jednego z producentów współpracujących z MITS. W roku 1975 na komputerze Altair można było uruchomić BASIC, pierwszy produkt stworzony przez Billa Gatesa i Paula Allena z Microsoft. Komputer kosztował kilkaset dolarów.



W dzisiejszym świecie opanowanym przez komputery osobiste zgodne ze standardem IBM PC trudno uwierzyć, że tak naprawdę do idei komputera osobistego i wykorzystania go jako narzędzia pracy przekonał ludzi komputer Apple II i arkusz kalkulacyjny VisiCalc. Apple II po raz pierwszy został pokazany na komputerowej wystawie w San Francisco w roku 1977. Nowością było zastosowanie kolorowej grafiki, zapisanie języka BASIC w stałej pamięci ROM. Apple II posiadał procesor 6202, 16 KB RAM, 16 KB ROM, odtwarzacz kaset, kolorowy monitor. Kosztował 1298 dolarów. W 1978 roku pojawił się model IIs ze stacją dysków.







Na tej samej wystawie pokazany został PET (Personal Electronic Transactor) firmy Commodore, pierwszy z serii mikrokomputerów przeznaczonych dla szerokiego kręgu odbiorców. PET posiadał 4 MB RAM, 14 KB ROM z zapisanym Microsoft BASIC, odtwarzacz kasetowy i kosztował 795 dolarów.



Przy końcu lat 70-tych pojawił się także komputer Osborne I Portable, sprzedawany za 1795 dolarów. Razem z komputerem oferowano cały zestaw programów: edytor WordStar, arkusz SuperCalc, język BASIC i programy narzędziowe do systemu CP/M, wart oddzielnie 1500 dolarów; tak zapoczątkowana została dziś bardzo popularna metoda dodawania programów do sprzedawanych komputerów (bundling software). Komputer przenośny Osborne miał wygląd sporej walizki, z maleńkim monitorem. Jego producent znalazł się w poważnych kłopotach finansowych, gdyż krótko po wyjściu na rynek modelu I ogłosił, że ma w zanadrzu lepszy model II, a później przez dłuższy czas nie mógł go skończyć; został z magazynami pełnymi komputerów i brakiem gotówki.



W tym czasie mało kto jeszcze wierzył w to, że komputery mogą stać się narzędziem człowieka nie tylko w pracy, ale i w domu. "Nie ma żadnego powodu, by ktokolwiek chciał mieć kiedyś komputer w domu" - stwierdził w 1977 roku Kenneth Olsen, założyciel Digital Equipment Corporation, później jednej z największych korporacji informatycznych, produkujących także komputery osobiste dla domowych użytkowników.



Graficzny sposób porozumiewania się z użytkownikiem, z użyciem myszki i ikon, pojawił się niedługo potem, w roku 1981. Nazwano go Star; stworzony został przez centrum badawcze PARC, Paolo Alto Research Center firmy Xerox. Nie był jednak specjalnym sukcesem, być może z powodu ceny - kosztował 50000 dolarów. Niektóre jego elementy pojawiły się dwa lata później na komputerach Lisa i Macintosh firmy Apple.



W tym samym roku firma IBM wprowadziła na rynek swój komputer IBM PC. Kombinacja otwartej architektury, marki IBM i wydanego rok później arkusza Lotus 1-2-3 pozwoliła osiągnąć sukces, który leży dziś u podstaw rynku komputerów osobistych.



IBM PC powstał dzięki wysiłkowi i uporowi Billa Lowe, dyrektora laboratorium Entry Level Systems należącego do IBM. W połowie 1980 roku firma International Business Machines, szerzej znana jako IBM, stwierdziła, że warto mieć w swojej ofercie mikrokomputer. Lowe stwierdził wtedy, że najlepszą drogą do tego będzie kupienie jednego z modelów Atari

i sprzedawanie go pod szyldem IBM; jego zwierzchnicy nie zgodzili się na to i polecili mu stworzyć własną maszynę.



Bill Lowe rozpoczął prace nad projektem Chess, którego efektem był komputer o nazwie Acorn. W komputerze tym tylko klawiatura, obudowa i BIOS pochodziły z IBM. Procesor został stworzony przez firmę Intel, a system operacyjny i język programowania BASIC - przez firmę Microsoft. Sprzedawana razem z nim drukarka została stworzona przez firmę Epson. Lowe zdecydował, że w Acornie użyty zostanie procesor Intel 8088 zamiast istniejącego już potężniejszego 16-bitowego procesora 8086, ponieważ komputer wyposażony w tak dobry procesor mógłby być konkurencją dla niektórych już istniejących dużych maszyn z IBM, co kierownictwu firmy mogłoby się nie spodobać. Z tych samych powodów później długo zwlekano z użyciem 32-bitowego procesora Intela, dając się wyprzedzić firmie Compag, która wprowadziła na rynek pierwszy komputer 386.



IBM Personal Computer został po raz pierwszy zaprezentowany 12 sierpnia 1981 roku. Pierwszy model miał procesor Intel 8088, 16K pamięci operacyjnej, możliwość użycia zamiast dysku twardego także taśmy magnetofonowej i stację 5,25 cala; kosztował 3000 dolarów. Komputer ten stał się z miejsca wielkim sukcesem: do końca roku sprzedano dziesięć tysięcy sztuk, w następnym roku - sto pięćdziesiąt tysięcy. Dalsza sprzedaż przekroczyła wszelkie oczekiwania. Dziesięć lat później na świecie używano ponad czterdzieści pięć milionów komputerów zgodnych z IBM PC. Amerykańskiemu tygodnikowi Time tak spodobał się IBM PC, że w 1982 roku nadał mu tytuł Maszyny Roku...zastępując tym nadawany co rok tytuł Człowieka Roku.



Architektura IBM PC była znana i można było ją kopiować; pierwsza uczyniła to mało dziś znana firma Columbia Data Products. Większy sukces odniósł jednak rok później Compaq.



Pierwszy udany model komputera przenośnego był oparty nie na architekturze PC, ale na własnym pomyśle znanej w stanach firmy Radio Shack. Nosił nazwę TRS-80 Model 100; był oparty na procesorze Z80. Miał rozmiar książki, wyświetlacz mieszczący 8 rzędów i 40 kolumn, wbudowane w ROM programy - edytor tekstu, program komunikacyjny i interpreter języka BASIC, ciężar 4 funty (czyli 1,6 kg) i mógł działać na czterech bateriach AA przez całe tygodnie. Szybko stał się popularnym komputerem, zwłaszcza wśród dziennikarzy.



Lisa posiadała 1MB pamięci RAM, 2 MB pamięci ROM, dysk o pojemności 5 MB i pierwszy system graficzny pracujący na komputerze osobistym; została stworzona w 1983 roku przez firmę Apple. Kosztowała 10000 dolarów. Rok później pojawił się Macintosh...



W 1983 roku pojawił się też MSX, komputer z procesorem Z80, wyprodukowany przez Microsoft we współpracy z kilkoma japońskimi firmami. Nie cieszył się zbyt wielką popularnością w Stanach i niewiele większą poza nimi.



Pierwszym udanym komputerem z graficznym sposobem komunikacji z użytkownikiem (GUI - graphical user interfece) był w roku 1984 Apple Macintosh. Pomysł wzięto z systemu Star i wypróbowano go na komputerze Lisa; Macintosh był tańszy od pierwszego i bardziej dopracowany od drugiego. Pierwszy Macintosh posiadał 16-bitowy procesor 68000, monochromatyczny monitor, myszkę z jednym przyciskiem i 128 K RAM; kosztował 2495 dolarów. Pracował na nim system operacyjny Mac OS, dodano też kilka interesujących aplikacji, między innymi MacPaint. Macintosh wygrał z modelem PC firmy IBM - pierwszym komputerem IBM-a skierowanym na rynek użytkowników domowych.



Tymczasem w sierpniu 1985 roku IBM tworzy nowy model swojego komputera osobistego - IBM AT. Posiada on procesor 286 z zegarem 6 MHz i 16-bitową architekturę znacznie przyśpieszające pracę komputera. Pojemność dysku twardego wzrosła z 20 do 40 MB, a same dyski stały się tańsze. Stacje dysków potrafiły już czytać dyski 1.2 MB. Na komputerze pracował system operacyjny PC=DOS 3.0. Komputer AT z 512 K RAM i dyskiem 20 MB kosztował około 5000 dolarów.



Następnie firma Commodore wprowadza nas w świat grafiki, dźwięku i wideo swym modelem Amiga 1000. Komputer ten kosztował 1200 dolarów; był oparty na procesorze 68000; pracował już na nim wielozadaniowy system operacyjny posiadający okna.



Następny szczebel w ewolucji systemów IBM PC nie należy do firmy IBM, ale do jego nawiększego konurenta - firmy Compaq. Pierwszy komputer z procesorem 386 nosi nazwę Deskpro 386, pojawia się we wrześniu 1986. IBM w tym czasie zajmuje się pracami nad komputerami z architekturą Micro Chanel PS/2, które dopiero wiele lat później zostały uznane za ślepą uliczkę. Nextstation, komputer pracujący w systemie Unix z graficznym interfejsem użytkownika, posiadał procesor 68030 z zegarem 25 MHz, 8 MB RAM, stację dysków magnetooptycznych o pojemności 128 MB.



Pierwszym komputerem przenośnym z MS-DOS był UltraLite firmy NEC. Zapoczątkował on kategorię małych komputerów przenośnych (subnotebook). Kosztował 2999 dolarów. Dane były przechowywane w podtrzymywanej przy pomocy baterii pamięci DRAM o pojemności 1 MB. Do komunikacji z komputerem stacjonarnym służył zapisany w ROM program LapLink. UltraLite posiadał złącze pozwalające na wpinanie kart ROM z programami takimi jak Word Perfect czy Lotus 1-2-3 lub z 256 KB pamięci.



Stacja robocza SparcStation 1 firmy Sun stała się bardzo popularną maszyną ze względu na swój korzystny stosunek ceny do możliwości. Kosztowała 8995 dolarów. Komputer posiadał 32-bitową architekturę, procesor z zegarem 20 MHz oparty na układzie SPARC; osiągał 12.5 MIPS. Dla wielu jego użytkowników SparcStation stała się synonimem stacji roboczej (workstation) i komputera UNIX-owego.



IBM pojawia się na rynku stacji roboczych z komputerem RS/6000, pracującym w systemie AIX, IBM-owskiej wersji UNIX.



Power Macintosh jest próbą Apple przejścia z wyeksploatowanej już architektury CISC do RISC. Wszystkie poprzednie modele Macintosh oparte były o procesory CISC Motorola 680x0; nowy Power Macinthosh posiada procesor RISC - Power PC. Pozwala on uruchamiać stare, napisane na zwykły Macintosh aplikacje, nawet nieco lepiej; szybko pojawiły się specjalne (native) wersje oprogramowania na Power Mac, poczynając od Photoshop i Quark XPress. W ciągu roku sprzedano ponad milion maszyn z tej serii.



Mówienie o historii komputerów osobistych sugeruje, że ważniejsze są tu maszyny, a oprogramowanie to tylko dodatek do nich. Nie jest tak: to programy czynią z komputerów rzeczy warte posiadania. Najlepiej ilustruje to przykład sprzed wielu lat: wielu ludzi chcących kupić Apple IIs przychodziło do sklepów pytając o tą maszynę z VisiCalc.



Angielskie słowo computer początkowo oznaczało osobę dokonującą pewnego rodzaju mechanicznych obliczeń, czyli odpowiednik naszego rachmistrza; podobnie jak typewriter - wpierw pisarza, dopiero później maszynę do pisania; terminy te wraz z automatyzacją czynności przeniosły się z ludzi na maszyny. Dziś przez komputer rozumiemy urządzenie elektroniczne pozwalające na przechowywanie, analizę i tworzenie informacji.























2. Notebooki



Komputery przenośne są to zminimalizowani bracia komputerów biurowych. Praktycznie każdy model PCta prędzej czy później pojawia się w wersji notebookowej. Główną zaletą tych komputerów jest oczywiście ich mobilność. Można je dowolnie przenosić, ich waga nie przekracza zazwyczaj 3,5 kilogramów a ich rozmiary 30x25x5 cm. Chociaż ich cena jest znacznie wyższa od standardowych komputerów stancjonarnych to jednak wiele osób (zwłaszcza zamożniejszych) posiada je. Od pewnego czasu również mniej zasobni klienci mogą pozwolić sobie na posiadanie notebooków. Takie cacko można np. zabrać do pociągu i tam połączyć się przy pomocy telefonu komórkowego z Internetem. Rozwój minimalizacji oraz ogólnej techniki elektronicznej sprawił, że dzisiejsze notebooki mają szerokokątne wyświetlacze aktywne, które niemal niczym nie różnią się w osiągach od „olbrzymich” monitorów. Inne komponenty również nie ustępują wersją maxi, o czym świadczyć może np. dysk twardy o wielkości 20 GB czy też wbudowane nagrywarki CDRW, jak również odtwarzacze DVD. Jednak komputery przenośne nie są do końca doskonałe. Ich odwiecznym problemem jest czas, przez który mogą być zasilane (z zamontowanych akumulatorów) bez zewnętrznych źródeł prądu. Współczesny przeciętny komputer tego typu może pracować bez przerwy 3 godziny. Nie jest to jak wiemy duży okres czasu. Wszyscy główni producenci (Acer, Compaq, IBM, Dell, Gateway) próbują znaleźć na to jakiś sposób. Opracowywane są coraz to nowsze (pojemniejsze) akumulatory, również producenci procesorów (AMD, Mac, Intel) wykorzystywanych w komputerach przenośnych próbują zmniejszać napięcie przy którym działają ich układy. Oprócz wspomnianych zabiegów, wprowadzane są systemy oszczędzania energii. Są to APM (Advanced Power Management) oraz ACPI (Advanced Power Configuration Interface). Generalną różnicą pomiędzy tymi dwoma systemami jest to, że ACPI został stworzony, aby poborem mocy sterowały poszczególne aplikacje, a nie BIOS i system operacyjny. Twórcami ACPI są tacy giganci przemysłu komputerowego jak Intel, Microsoft oraz Toshiba. Specyfikacja interfejsu definiuje dla każdego z elementów zainstalowanych w notebooku, cztery stany zasilania: DO, Dl, D2 i D3. Dwa skrajne stany - DO i D3 - oznaczają, że element pracuje normalnie lub całkowicie odłączono od niego zasilanie. Pośrednie stany - Dl i D2 - definiują różne poziomy „uśpienia".























3. Schemat budowy notebooka



Poniżej został przedstawiony schemat budowy notebooka na przykładzie modelu Armada E700 z procesorem Intel®Mobile Pentium® II 400-MHz z wbudowanym cache 256 KB firmy Compaq.











1. Ekran

2. Klawisz czuwania

3. Złącza kart PC

4. Wejcia typu R-11/RJ-45

5. Wentylacja głośników

6. Głośniki stereo

7. Kieszenie MultiBay (możliwa stacja dysków 12.7 mm CD-ROM, Superdisk LS-120, druga bateria, lub HDD Multibay)

8. Wejście mikrofonowe i audio line-in, wyjście słuchawkowe

9. Akumulator

10. Kontrolki ładowania akumulatorów, włączenia/czuwania, twardego dysku, kieszeni multibay

11. Wbudowany mikrofon

12. Główny dysk twardy

13. Klawisze: prawo, lewo, przewijania urządzenia wskazującego

14. Port wyjściowy Video

15. Włącznik zasilania, dźwięku i czuwania

16. Diody Num lock, Scroll lock, Caps lock

17. Przełącznik ekranów











4. Akcesoria dodatkowe



W przemyśle komputerów przenośnych możemy spotkać się z coraz większą ilością urządzeń zewnętrznych optymalizowanych do pracy wraz z notebookami. Do połączenia takich urządzeń najczęściej używany jest port USB (Universal Serial Bus) lub tzw. stacje dokujące.



Compaq Portable Video Conferencing Kit

Jednym z takich urządzeń jest Zestaw do wideo konferencji dla komputerów przenośnych.

Jest to zestaw do wideo konferencji przystosowany do pracy z komputerami przenośnymi Compaq Armada. To nowoczesne urządzenie współpracuje z Armada 7000, 4200 i 1500 zapewniając wysoką produktywność i niskie koszty użytkowania. Zestaw ten to obraz, dźwięk i jednoczesny transfer danych najwyższej jakości. Obsługuje dostępne na rynku standardy video PC. Umożliwia on dokonywanie na bieżąco zrzutów ekranowych i nagrywanie video, przechowywanie i zarządzanie oraz transfer zapisanych dokumentów.



Compaq Portable Video Conferencing Kit



FaxModem GSM Xircom

Karta PCMCIA Xircom GSM umożliwia użytkownikom notebooków przesyłanie danych oraz faksów za pomocą telefonów standardu GSM. Wystarczy podłączyć telefon do notebooka za pomocą karty CreditCard GSM. Dzięki temu można wysyłać i odbierać faksy, komunikaty SMS oraz inne dane (np. pliki). Również możliwe jest surfowanie po sieci Internet, korzystanie ze stron WWW, poczty elektronicznej i innych usług dostępnych w Sieci. Transmisja danych odbywa się w trybie full-duplex z prędkościami do 9600 bps. Wysyłanie i odbiór faksów (Group III, class 1) z prędkością do 9600 bps.



FaxModem GSM Xircom



















AirPort

Prawdziwą innowacją którą zaproponował Mac dla swoich komputerów jest system bezprzewodowej komunikacji z siecią komputerową i Internetem, w który można wyposażyć iBooki (MACowskie odpowiedniki Notebooków). Opracowany przez Lucent Technologies AirPort pozwala na bezprzewodowe przesyłanie danych między komputerem a stacją bazową z prędkością 11 Mbps. Stacja bazowa wyposażona jest zaś w modem i kartę sieciową - takie same, jak w iBooku oraz w nadajnik i odbiornik radiowy. Antena w iBooku wbudowana jest w pokrywę i opasa wyświetlacz. Zdaniem Steve'a Jobsa (szef Maca), iBook jest pierwszym przenośnym komputerem, który standardowo oferuje takie funkcje.







AirPort Base Station





Torba przenośna ‘Madrid’ dla Notebooka

Uniwersalna torba dla wszystkich rodzajów notebooków. Zrobiona z bardzo wytrzymałego tworzywa o nazwie ABS. Posiada dwie duże kieszenie, które mieszczą komputer oraz inne urządzenie (np. drukarkę). Znajduje się w niej również dodatkowa kieszeń boczna dla baterii, wiele dodatkowych kieszonek, rączka i pasek na ramię.

Rozmiary: 350 x 290 x 160mm.







Torba przenośna ‘Madrid’



Projektor LCD

Służy do prezentacji na dużym ekranie. Podłączany bezpośrednio do notebooka czy magnetowidu. Ten wysokiej jaskrawości wyświetlacz jest również dostępny w wersji z wbudowaną mini kamerą. Dzięki niej można wyświetlać obrazy dokumentów czy nawet przedmiotów.

Projektor multimedialny



5. Palmtopy



To urządzenia o dużej miniaturyzacji. Ich nazwa pochodzi od angielskich słów palm - dłoń i top – wierzch. Oznacza to, że zostały zaprojektowane tak, aby mieścić się w dłoni. Komputery te posiadają specjalne (inne od komputerów biurowych czy notebooków) systemy operacyjne (np. Windows CE).

Urządzenia te służą przede wszystkim jako organizery, czyli zawierają w sobie książkę adresową, terminarz spotkań, notatnik, kalkulator czy nawet edytor tekstu. Standardem jest już możliwość podłączenia ich z komputerem biurowym i wymiana między nimi informacji. Palmtopy najnowszych generacji potrafią również połączyć się z Internetem. Aby móc tego dokonać posiadają wbudowane oprogramowanie do przeglądania witryn WWW oraz programy pocztowe. Połączenie z Siecią podobnie jak w przypadku noteboków najczęściej odbywa się przy pomocy odpowiednich telefonów komórkowych (np. Ericsson GH888 czy Nokia 8810). Minusem tych mini komputerów jest brak kolorowych wyświetlaczy oraz niskie rozdzielczości wyświetlania obrazu. Ich ceny również nie należą do najniższych. Poniżej przedstawione są dwa modele urządzeń PalmTop sprzedawanych przez firmę 3Com.





Palm IIIe Connected Organizer

Jest to PalmTop III generacji. W tym oto urządzeniu posiadającym stosunkowo przystępną cenę można przechowywać adresy, zaproszenia, notatki. Zawiera ono również kalkulator jak i aplikacje do komponowania E-mail. Posiada możliwość synchronizacji z PCtem.

W jego pamięci można umieścić 6000 adresów, spotkania na 5 lat, 1500 notatek, 200 wiadomości e-mail.

Możliwość połączenia z internetem; zawiera oprogramowanie TCP/IP umożliwiające działanie z aplikacjami Internetowymi umożliwiającymi komponowanie i wysyłanie

wiadomości E-mail oraz przeglądanie Sieci.











Palm IIIe Connected Organizer

















Palm VII Connected Organizer

To urządzenie potrafi bezprzewodowo połączyć się do Internetu.

W jego pamięci można umieścić 6000 adresów, spotkania na 5 lat, 1500 notatek, oraz 400

wiadomości aplikacji iMessenger™.

Zaimpletowano w nim program do obsługi poczty internetowej - Microsoft Outlook, Symantec ACT! i inne popularne aplikacje do zarządzania informacjami osobistymi.

Pozwala na natychmiastowy dostęp do kalendarza, książki adresowej, E-mail oraz do spisu wydatków. Połączenie internetowe wymaga aktywacji oraz miesięcznej opłaty w serwisie Palm.Net. Serwis prowadzony jest przez 3Com.



















Palm VII Connected Organizer













































6. Nowości na rynku



W tym dziale przedstawione są nowości jakie już, albo w niedalekiej przyszłości, można nabyć na rynku światowym.



Niewiarygodnie długi czas pracy notebooka

Niedawno firma Elecrofuel zaprezentowała prototypowy model akumulatora PowerPad 160.

PowerPad oprócz zasilania notebooka ładuje również baterię wewnętrzną (nie jest modułem ją zastępującym, lecz prostokątnym pudełkiem o grubości prawie 1 cm, które umieszcza się pod laptopem i podłącza do gniazda zasilacza). Najlepszy efekt można więc osiągnąć po wyjęciu baterii wewnętrznej i używaniu samego PowerPada. Tą drogą można uzyskać wynik nawet 15 godzinnej pracy bez ponownego ładowania! Wadą PowerPada jest koszt i waga: cena baterii w USA wynosi 499 dolarów, zaś akumulator waży 820 g (w porównaniu do 330 g standardowej baterii ThinkPada). Electrofuel już niedługo planuje wprowadzenie lżejszych, tańszych wersji. PowerPad 80 za 199 dolarów ma działać 8 godzin, a PowerPad 100 za 299 dolarów - 10 godzin. Na drugim końcu oferty znajdzie się PowerPad 210 za 799 USD: ta prawie kilogramowa bateria, zaoferuje 21 godzin pracy. Model 160 dostępny będzie w niektórych notebookach Acera i IBM już we wrześniu. Wersje do komputerów przenośnych Della, Toshiby, Compaqa i Apple'a mają być gotowe pod koniec września. W przyszłym roku Electrofuel chce zaprezentować wersję wewnętrznej baterii PowerPad.



Electrofuel ma ponad dwukrotnie większą gęstość energetyczną (ilość mocy na jednostkę powierzchni) w porównaniu do typowych baterii litowo-jonowych. Z powodu pakowania i wymogów projektowych w standardowej baterii marnuje się do 22 procent miejsca. Natomiast superpolimerowa technologia Electrofuela wykorzystuje prawie całą dostępną przestrzeń na samą baterię, a także obywa się bez typowej metalowej obudowy.



Ultraprzenośny notebook Toshiba Portege 3010CT

Niewiarygodne jest to co można zrobić z notebookiem. Otoż ten oto model posiada grubość zaledwie 2 cm, a wagę 1,1 kg (z baterią)! W miłej dla oka obudowie ze stopu magnezu mieści się procesor Pentium 266 MMX, 32 MB RAM i 2 MB karta graficzna. Jednak jego cena nie jest aż tak miła: 9290 złotych netto to trochę dużo jak na notebooka, który, według producenta, ma być "drugim komputerem" przeznaczonym przede wszystkim do podróży. Jego standardowa bateria litowo-jonowa wytrzymuje ponad trzy godziny, co plasuje Toshibę pośrodku tabeli osiągów zwyczajnych notebooków. 3010CT oferuje port USB, szybki IR (FIR) i dwa gniazda PC Card Type II. Jasny, wyraźny wyświetlacz z aktywną matrycą 10,4 cala i rozdzielczością 800 na 600 daje doskonałą jakość obrazu w większości prac, choć duże arkusze kalkulacyjne nieuchronnie będą obcinane. Z różnic pomiędzy komputerami przenośnymi o standardowej wadze i rozmiarach należy wymienić: brak stacji dyskietek oraz napędu CD-ROM (dołączona jest zewnętrzna stacja dyskietek) oraz brak wbudowanych portów: szeregowego, równoległego i PS/2. Również miniaturowa mysz w postaci patyczka, jak i niezbyt wygodna klawiatura nie dodają mu animuszu. Lecz oszczędność miejsca i mała waga czynią Portege 3010CT doskonałym towarzyszem podróży dla profesjonalistów.

Toshiba Portege 3010CT







Psion Series 5mx

Jest to jeden z najnowszych modeli tego typu komputerów. Posiada bardzo ładną, srebrną obudowę a także najlepszą klawiaturę wśród palmtopów. Model ten może śmiało rywalizować z Windows CE i organizerami 3Com Palm. Przy rozmiarach 17 x 8,9 x 2,3 cm i wadze 390 g, Series 5mx jest jednym z niewielu handheldów z klawiaturą, które dają się (ledwo) zmieścić w kieszeni. Ma 16 MB RAM, co wystarcza na składowanie ogromu danych i dodatkowego oprogramowania.

Windows CE mogłoby sporo się nauczyć od bogatego w funkcje, łatwego w użyciu systemu operacyjnego EPOC i zestawu wbudowanych nowoczesnych aplikacji. Przykładowo, edytor tekstów zawiera funkcję konspektu, kalendarz ma widok miesięczny, zaś przeglądarka WWW obsługuje ramki i cookies. Poza tym lada dzień Psion 5mx powinien mieć całkowicie spolszczony interfejs.



Psion Series 5mx







Niestety w wyświetlaczu nadal występuje brak koloru. Choć monochromatyczny ekran 5mx o rozdzielczości 640 x 240 oszczędza baterie (w testach wersji prototypowej urządzenie działało aż 20 godzin na dwóch "paluszkach"), jest ciemniejszy od wyświetlaczy monochromatycznych modeli 3Com Palm. Do połączenia się ze światem, należy zaopatrzyć się w odpowiedni telefon komórkowy (np. Ericsson GH888 lub Nokia 8810), bo adapter karty PC Card jest w Polsce niedostępny. Poza tym wszystkim urządzenie obsługuje w (bardzo) ograniczonym stopniu Jave.





Czytający linie papilarne Mobile Gear II MC/R730

Taką nazwą NEC ochrzcił swojego nowego palmtopa. Jak zapewnia producent, maszyna ta jest pierwszym na świecie "maluchem" zawierającym system Windows CE i wyposażonym w czytnik linii papilarnych. Produkt będzie w Japonii kosztował około 1600 dolarów. Jego sprzedaż rozpocznie się 31 stycznia 2000 roku. W skład oferowanego zestawu wchodzi oprogramowanie umożliwiające budowanie aplikacji rozpoznających odcisk palca.

Na jednym zestawie baterii urządzenie pracuje około sześciu godzin. Komputer wykorzystuje 9,4-calowy wyświetlacz zapewniający rozdzielczość 800x600 punktów. Produkt waży 1,1 kg i mierzy 245x189x26,6 milimetra.









Mobile Gear II MC/R730





A na imię mu SXGA+

Koreański koncern Samsung skonstruował 16,5-calowy kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny TFT-LCD (Thin-Film Transistor-Liquid Crystal Display). Nadano mu nazwę Super eXtended Graphics Array-plus (SXGA+) ponieważ może pracować w większej rozdzielczości (1400x1050 punktów) niż panele SXGA (1280x1024 piksele). Masowa produkcja urządzeń, które znajdą zastosowanie w notebookach, rozpocznie się na początku 2000 roku. Z taśm będzie zjeżdżać miesięcznie 10 tysięcy sztuk produktów.

W ostatnim czasie rozmiary wyświetlaczy przenośnych komputerów stale rosły. Obecnie najbardziej popularne są 13,3- i 14,1-calowe modele. Samsung przewiduje, że zapotrzebowanie na większe panele (15- i 16,5-calowe) znacznie się zwiększy w najbliższej przyszłości.





Niewiarygodna moc i… cena

Już od pewnego czasu w cenniku znanego producenta notebooków Compaq można znaleźć model dla bardzo wymagających - Presario 1800T-500. Ten oto kombajn wyposażony jest w procesor Intel® Pentium® III 500 MHz. Możliwość umieszczenia do 192 MB SyncDRAMu czyni go czymś naprawde niezywkłym pośród komputerów przenośnych. W skład zestawu wchodzą również: dysk twardy UDMA o wielkości 18.0 GB, karta/akcelerator graficzny ATI 3D Rage LT Pro Graphics z 8MB pamięci wideo, wyświetlacz 15.0" XGA TFT Active Matrix, 256KB zintegrowanego Pipeline Burst Cache 2 poziomu na płycie, system operacyjny Microsoft Windows98 (second edition), Lithium Ion Battery o wysokiej pojemności. Dzięki możliwości dobrania opjonalnych podzespołów można go uzbroić w następujące gadżety: nagrywarka CD-RW, Microsoft Office - Small Business Edition 2000, 56K ITU V.90 Modem PCI, LS 120/1.44 MB High Capacity SuperDisk® Drive, JBL Pro Audio System with Bass Reflex, zintegrowana 10/100 BaseTX karta Ethernet. Do tego możliwe jest zażyczenie sobue 3 letniej gwarancji na podzespoły, 3 letniej pomocy technicznej oraz 3 letniej pomocy on-line. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie urządzenia są wbudowane do Presario (to na razie nie jest fizycznie możliwe), część z nich należy do grupy urządzeń zewnętrznych podłączanych do odpowiednich portów w komputerze.

A teraz kilka słów o cenie. No cóż jak to zwykle bywa z nowinkami technicznymi, trzeba za nie słono płacić. Wyżej podany zestaw kosztuje 4000 dolarów.









Komputer Compaq z serii Presario 1800T









Macowski pupilek

Sercem iBooka firmy Macintosh jest mikroprocesor serii PowerPC G3 pracujący z prędkością 300 MHz. Standardowo, iBooki dostarczane są z 32 MB pamięci RAM oraz 3,2 GB twardym dyskiem. W zestawie jest również napęd CD-ROM (24x), wbudowany modem 56 kbps oraz karta sieciowa Ethernet 10/100.

Producent zapewnia, że komputer na dostarczanych z nim bateriach może pracować do 6 godzin bez ponownego ładowania. Obudowa iBooka z półprzezroczystymi elementami zbudowana jest z wytrzymałego polycarbonowego tworzywa. Obudowa jest zaokrąglona i pokryta gumą w miejscach najbardziej narażonych na uderzenia. Mniejsi bracia iMaców są również wyposażeni w rączkę do przenoszenia oraz automatycznie zwijający się przewód zasilający.





iBook firmy Macintosh









Nowe komputery przenośne Apple to na szczęście nie tylko kolorowe obudowy.

iBook wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę i ciekłokrystaliczny wyświetlacz z aktywną matrycą (TFT) o przekątnej ekranu 12,1 cala, którym steruje karta graficzna ATI Rage.



Dzięki możliwości (AirPort opracowany przez Lucent Technologies) połączenia bez przewodowego do sieci LAN czy Internet można swobodnie się z nim poruszać bedą on-line. Jego cena w USA wynosi 1599 dolarów.

Dodatkowo można dokupić kartę do bezprzewodowej komunikacji za 99 dolarów oraz stację bazową, z której korzystać może 10 iBooków, za 299 dolarów.



Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 28 minut