profil

Sytuacja na rynku pracy w województwie pomorskim

poleca 85% 219 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Blisko trzy czwarte Polaków (73 proc.) negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy w swojej miejscowości: 30 proc. ocenia, że w ich miejscowości i okolicach nie można znaleźć żadnej pracy, a 43 proc., że trudno jest o jakąkolwiek pracę - wynika z sondażu CBOS.
Zastanówmy się więc jak te dane odnieść do naszego województwa.
W województwie pomorskim liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 240,2 tys. osób (stan na 31.12.2003) i była o 2,1% niższa niż przed rokiem.
Według stanu na 31 12 2003 liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w woj. pomorskim wyniosła 191 525, z tego 32 574, czyli jedynie 17%, z prawem do zasiłku, zaś stopa bezrobocia – 21,5%. W strukturze zawodowej bezrobotnych największą pod względem liczebnym grupę stanowiły osoby sklasyfikowane do grupy Przetwórstwo przemysłowe (35 873 osób; 18,7% globalnej liczby bezrobotnych) i handel hurtowy i detaliczny (26 983 osób, 14,1%), budownictwo (15 193 osób, 7,9%) oraz obrona narodowa i administracja publiczna (10 733 osób, 5,6% ). Najliczniejszą grupą wśród bezrobotnych według wieku były osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata (27,9% ogółu bezrobotnych) i 18-24 lata (25,1%). Biorąc pod uwagę strukturę wykształcenia, najwyższe bezrobocie występuje w grupie osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym – 36,9%, najniższe z wykształceniem wyższym – 3,8%

Potencjał gospodarczy województwa należy łączyć w szczególności z takimi dziedzinami jak: stoczniowy, rafineryjny, spożywczy, maszynowy, meblowy transport i usługi portowe.

Na Pomorzu łatwo można znaleźć pracowników - zarówno specjalistów, których kształcą wyższe uczelnie państwowe i prywatne, jak też wykonawców prac fizycznych. W wieku produkcyjnym w połowie roku 2003 było ok. 956 tys. osób. Jednak istnieje wiele zawodów z branż zagrożonych są to miedzy innymi: rolnicy i rybacy, górnicy i hutnicy, kierowcy i mechanicy samochodowi, mechanicy agd., rtv, robotnicy przemysłowi, robotnicy budowlani (stolarze, murarze, dekarze, blacharze, malarze, ślusarze), maszyniści kolejowi, dyżurni ruchu, konduktorzy, sprzedawcy i akwizytorzy, ekonomiści i księgowi, sekretarki i pracownicy biurowi, kucharze, kelnerzy, barmani, piekarze, szwaczki, krawcy. Zawodami z przyszłością, czyli tymi najbardziej pożądanymi na rynku pracy są natomiast inżynierowie automatyki i robotyki, specjaliści różnych dziedzin potrzebni do zarządzania przedsiębiorstwami oraz specjaliści do obsługi międzynarodowego handlu i biznesu. Wyjątkowo region nastawia się na kierunki medyczne - potrzebni są lekarze, farmaceuci oraz...logopedzi. Pracę powinni znaleźć twórcy i projektanci sprzętu oświetleniowego, wyrobów z tworzyw sztucznych, odzieży i mebli. Nowe zawody pojawiają się w branżach takich, jak: informatyka, telekomunikacja i technologie informacyjne, biotechnologia, ochrona środowiska, eksploracja morza i dna morskiego, obsługa procesów integracji regionalnej, elektroniczne operacje finansowe, bankowość i handel, ochrona zdrowia, edukacja prozdrowotna, domowa opieka medyczna, informacja i kultura popularna, edukacja.

Jeśli chodzi o dane statystyczne odnośnie przedsiębiorstw nie są z kolei takie złe. Liczba zarejestrowanych firm, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, plasuje region na drugim miejscu w Polsce. Z około 16 tys. spółek prawa handlowego zaledwie 96 stanowią przedsiębiorstwa państwowe. Ponad 3 tys. to firmy z udziałem kapitału zagranicznego. Równolegle działa na Pomorzu ponad 15 tys. spółek cywilnych i zarejestrowanych jest ok. 180 tys. firm osób fizycznych. W ostatnim roku upadło 54 przedsiębiorstwa powstało zaś…………..

W obrębie aglomeracji trójmiejskiej oraz w jej najbliższych okolicach bezrobocie jest wysokie jednak w porównaniu ze średnią krajową - stosunkowo niskie. W powiatach oddalonych od metropolii, lub słabo z nią związanych gospodarczo, stopa bezrobocia jest znacznie wyższa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty