profil

Charakterystyka Rolanda.

drukuj
satysfakcja 66 % 541 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Roland – siostrzeniec Karola Wielkiego, uczestnik wyprawy w 778r. do Hiszpanii przeciwko Arabom, dowódca tylnej straży armii. Posiadał lśniącą zbroję, hełm ozdobiony kamieniami i pokryty złotem. Miał miecz Durendal, w rękojeści którego znajdowały się relikwie.

Roland to wzorzec osobowy – średniowieczny, nieskazitelny rycerz, którego dewizą życiową są słowa: „Bóg, Ojczyzna, Honor”. Walczy i tym samym wiernie służy ojczyźnie, królowi i Bogu. Dla chwały Boga i kościoła walczy z poganami. W boju jest odważny.

Bohaterskimi czynami rozsłąwia imię swoje, króla i Francji, wysoko ceni honor i prezentuje wiele zalet rycerskich. Zobowiązują go one do opieki nad słabszymi, do szlachetnego postepowania i szacunku do każdego człowieka. Roland poprzez swą rycerską smierć wyraża wierność Bogu do końca. Tuż przed śmierćą wypowiada słowa: „Prawdziwy Ojcze, któryj nigdy nie skłamał, ty, któryś przywołał św. Łazarza spośród umarłych, ty, któryś ocalił Daniela spomiędzy Lwów, ocal moją duszę od wszystkich niebezpieczeństw za grzechy, którem popełnił w życiu”.

Uważam, że jest to postać bardzo pozytywna, a jego cechy i postawy godne naśladowania, a zwłaszcza postawa patrioty.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (24) Brak komentarzy
2.2.2010 (19:10)

Mi tesz ta praca sie mi podoba i niewiem co dostane ale mam nadzieje ze nie 1,2,3,4 ale 5 ;p ;-]

25.1.2010 (21:04)

Może być dostałam za to 4+ , ponieważ koleżanka/kolega zrobił/a dużo błędów w składance

12.1.2010 (17:24)

dzieki i pozdro,dostalam 5 :)

Teksty kultury