profil

Politycy świata

drukuj
satysfakcja 63 % 8 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Poniżej znajduje się lista kilkudziesięciu państw. Za najważniejsze osoby w każdym z nich uznałam prezydenta (lub monarchę) i premiera. Tak powstało poniższe zestawienie.


AMERYKA PÓŁNOCNA
1. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej
prezydent: George W. Bush (od 20.01.2001, druga kadencja)
wiceprezydent: Dick Cheney
sekreatrz obrony: Donald H. Rumsfeld
Minister Spraw Zewnętrznych: Colin L. Powell
kandydat na urząd prezydenta w ostatnich wyborach: John Kerry

2. Kanada
premier: Paul Martin

EUROPA
3. Wielka Brytania
królowa: Elżbieta II (od 6.02.1952)
premier: Anthony (Tony) Blair (od 2.05.1997)

4. Portugalia
prezydent: Jorge F. B. de Sampario (od 9.03.1996)
premier: Pedro de Santana Lopes (od 17.02.2004)

5. Hiszpania
król: Juan Carlos (od 22.11.1975)
premier: Jose Luis Rodriguez Zapatero (od 17.04.2004)

6. Francja
prezydent: Jacques Chirac (od 17.05.1995)
premier: Jean-Pierre Raffarin (od 7.05.2002)

7. Irlandia
prezydent: Mary McAleese (od 11.11.997)
premier: Bertie Ahern (od 26.06.1997)

8. Belgia
król: Albert II (od 9.08.1993)
premier: Guy Verhofstadt (od 13.07.1997)

9. Holandia
królowa: Beatrix (od 30.04.1980)
premier: Jan Peter Balkenenende (od 22.07.2002)

10. Luksemburg
premier: Jean - Claude Junkier (od 1.01.1995)

11. Szwajcaria
prezydent: Joseph Deiss (od 1.01.2004)
vice prezydent: Samuel Schmid (od 1.01.2004)

12. Włochy
prezydent: Carlo Azeglio Ciampi (od 13.05.1999)
premier: Sylvio Berlusconi (od 10.06.2001)

13. Austria
prezydent: Heinz Fischer (od 8.07.2004)
kanclerz: Wolfgang Schussel (od 4.02.2000)
vice kanclerz: Hubert Gorbach (od 21.10.2003)

14. Niemcy
prezydent: Horst Koehler (od 1.07.2004)
kanclerz: Gerhard Schroeder (od 27.10.1998)

15. Dania
królowa: Margrethe II (od 14.01.1972)
premier: Anders Fogh Rasmussen (od 27.11.2001)

16. Norwegia
król: Herald V (od 17.01.2001)
premier: Kjell Magne Bondevik (od 19.10.2001)

17. Szwecja
król: Carl XVI Gustaf (od 19.09.1973)
premier: Goran Person (od 21.03.1996)

18. Finlandia
prezydent: Tarja Halonen (od 1.03.2000)
premier: Matti Vanhanen (od 24.06.2003)

19. Estonia
prezydent: Arnold Ruutel (od 8.10.2001)
premier: Juhan Parts (od 10.04.2003)

20. Łotwa
prezydent: Vaira Vike Freiberga (od 8.07.1999)
premier: Indulis Emsis (od 9.03.2004)

21. Litwa
prezydent: Valdas Adamkus (od 12.07.2004)
premier: Algirdas Mykolas Brazauskas (od 3.07.2001)

22. Białoruś
prezydent: Władimir Łukaszenko

23. Ukraina
prezydent: Wiktor Juszczenko (od 21.11.2004)
premier: Sergei Sidorsky (od 19.12.2003)

24. Czechy
prezydent: Vaclav Klaus (od 7.03.2003)
premier: Stanislav Gross (od 26.07.2004)

25. Słowacja
prezydent: Ivan Gaparovi (od 15.06.2004)
premier: Mikul Dzurinda (od 30.10.1998)


26. Węgry
prezydent: Ferenz Madl (od 4.08.2000)
premier: Ferenc Gyurcsany (od 29.09.2004)

27. Słowenia
prezydent: Janez Drnovsek (od 22.12.2002)
premier: Anton Rop (od 11.12.2002)

28. Grecja
prezydent: Konstandinos (Kostis) Stephanopoulos (od 10.03.1995)
premier: Konstandinos Karamanlis (od 03.2004)

29. Cypr
prezydent: Tassos Papadopoulos (od 1.03.2003)

30. Malta
prezydent: Eddie Fenech Adami (od 4.04.2004)
premier: Hon Lawrence Gonzi

31. Rumunia
prezydent: Ion Iliescu (od 20 December 2000)
premier: Adrian Nastase (od 29.12.2000)

32. Bułgaria
prezydent: Georgi Purvanov (od 22.01.2002)
vice prezydent: Angel Marin (od 22.01.2002)
premier: Simeon Saxe-Coburg (od 24.01.2002)

33. Albania
prezydent: Alfred Moisiu (od 24.07.2004)
premier: Fatos Nano (od 31.07.2002)

34. Serbia i Czarnogóra
premier: Svetozar Marovic (od 7.03.2003)

35. Chorwacja
prezydent: Stjepan (Stipe) Mesic (od 18.02.2000)
premier: Ivo Sanader (od 9.12.2003)

36. Turcja
prezydent: Ahmet Necdet Sezer (od 16.05.2000)
premier: Recep Tayyip Erdogan (od 14.03.2003)

AZJA
37. Federacja Rosyjska
prezydent: Władimir Putin (od 7.05.2000)
premier: Mikhail Yefimovich Fradkov (od 5.03.2004)

38. Chińska Republika Ludowa
prezydent: Hu Jintao (od 15.03.2003)
vice prezydent: Zeng Qinghong (od 15.03. 2003)
premier: Wen Jiabao (od 16.03.2003)

39. Japonia
premier: Junichiro Koizumi (od 23.04.2001)


40. Korea Północna
Wódz/prezydent: Kim Dzong Il

41. Indie
prezydent: Dr. A.P.J Abdul Kalam
premier: Dr. Manmohan Singh

42. Izrael
prezydent: Abdul Kalam (od 26.07.2002)
vice prezydent: Bhairon Singh Shekhawat (od 19.08.2002)
premier: Manmohan Singh (od .05.2004)


43. Palestyna
premier: A. Korei
szef Organizacji Wyzwolenia Palestyny: M. Abbas

44. Syria
prezydent: Bashar al-Assad (od 17.07.2000)
vice prezydenci: Abd al-Halim ibn Said Khaddam (od 11.03.1984) and Muhammad Zuhayr Mashariqa
(od 11.03.1984)
premier: Muhammad Naji al-Utri (od 10.09.2003)

45. Irak
premier: Ayad Allawi (od 28.06.2004)

46. Afganistan
prezydent: Hamid Karzai (od 10.06.2002)

47. Pakistan
prezydent: Pervez Musharraf

AFRYKA
48. Libia
Sekretarz Komitetu Generalnego: Shukri Muhammad Ghanim (od 14.06.2003)

49. Egipt
prezydent: Hosni Mubarak (od 14.10.1981)
premier: Ahmed Nazif (od 9.07.2004)

AMERYKA POŁUDNIOWA I ŁACIŃSKA
50. Meksyk
prezydent: Vicente Fox (od 1.12.2000)

51. Kuba
Fidel Castro

52. Argentyna
prezydent: Nestor Kirchner (od 25.05.2003)





ORAGANIZACJE, INSTYTUCJE i INNE
Za najważniejsze osoby w ONZ i NATO uznałam ich sekretarzy generalnych. W Unii Europejskiej poza przewodniczącym postanowiłam dodatkowo wymienić kilka ważniejszych urzędów (jak wiceprzewodniczący czy prezes Europejskiego Banku Centralnego).

Unia Europejska (UE)
przewoniczący Komisji Europejskiej: Jose Manuel Durao Barroso
wiceprzewodnicząca, komisarz UE ds. stosunków z instytucjami i komunikacji: Margot Wallstroem
wiceprzewodniczący KE, komisarza ds. przedsiębiorstw i przemysłu: Guenter Verheugen
wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. transportu: Jacques Barrot
wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. administracji, audytu i przeciwdziałania korupcji: Siim Kallas
były przewodniczący Komisji Europejskiej (V 1999 - XI 2004): Romano Prodi
prezes Europejskiego Banku Centralnego: Jean-Claude Trichet
komisarz ds. rozszerzenia UE: Olli Rehn
przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Josep Borrell Fontelles
komisarz ds. polityki regionalnej: Danuta Hbner

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)
sekretarz generalny: Annan A. Kofi

NATO (ang. North Atlantic Treaty Organisation) – Pakt Północno-atlantycki
sekretarz generalny: George Roberts
były sekretarz generalny: Javier Solana



POLSKA
Skupiłam się na najważniejszych urzędach w Polsce. Do listy dodałam także polityków, których nazwiska często pojawiają się w mediach. Na końcu listy znajdują się osoby nienależące do świata polityki, ale w równie widoczny sposób oddziałujące na społeczeństwo.

prezydent: Aleksander Kwaśniewski (SLD)
premier: Marek Belka (SLD)
marszałek Sejmu: Józef Oleksy (SLD)
marszałek Senatu: Longin Pastusiak (SLD)
prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP): Leszek Balcerowicz

Rada Ministrów
MAREK BALICKIminister zdrowia WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZminister spraw zagranicznych SŁAWOMIR CYTRYCKIminister - członek Rady Ministrów WALDEMAR DĄBROWSKI minister kultury MIROSŁAW GRONICKIminister finansów JERZY HAUSNERwiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki i pracy IZABELA JARUGA - NOWACKAwiceprezes Rady Ministrów, minister - członek Rady Ministrów RYSZARD KALISZminister spraw wewnętrznych i administracji MICHAŁ KLEIBERminister nauki i informatyzacji WOJCIECH OLEJNICZAKminister rolnictwa i rozwoju wsi KRZYSZTOF OPAWSKIminister infrastruktury KRZYSZTOF PATERminister polityki społecznej ANDRZEJ KALWAS minister sprawiedliwości MIROSŁAW SAWICKIminister edukacji narodowej i sportu JACEK SOCHAminister skarbu państwa JERZY SWATOŃminister środowiska JERZY SZMAJDZIŃSKIminister obrony narodowej

Politycy:

L. Miller (SLD)
A. Aumiller (UP)
M. Borowski (SdPl)
A. Celiński (SdPl)
M. Balicki (SdPl)
T. Nałęcz (SdPl)
J. Wojciechowski (PSL)
J. Kalinowski (PSL)
B. Geremek (UW)
J. Korwin – Mikke (UPR)
J. M. Rokita (PO)
D. Tusk (PO)
Z. Gilowska (PO)
A. Olechowski (PO)
J. Lewandowski (PO)
J. Kaczyński (PiS)
L. Kaczyński (PiS)
L. Dorn (PiS)
A. Bielan (PiS)
R. Giertych (LPR)
A. Lepper (Samoobrona)
B. Pęk (LPR)
A. Maciarewicz (RKN)


Ludzie kultury i inni:
Czesław Miłosz
Wisława Szymborska
Adam Michnik
Jan Kulczyk
Marcin Pawłowski
Jan Korwin Mikke
o. Rydzyk
Jerzy Urban
Piotr Najsztub
Lew Rywin


Dane dotyczące państw na podstawie światowego raportu CIA:
http://www.odci.gov/cia/publications/factbook/index.htm - the world factbook

Unia Europejska:
http://euro.pap.com.pl


Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: politycy_świata.doc
Komentarze (2) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:19)

to jest to co tygfryski lubia najbardziej. Dziekuje za cos takiego, na maturke z wosu jak znalazl. pozdrawiam autora.. Alez mi sie to podoba :)

27.7.2006 (14:18)

"22. Białoruśprezydent: Władimir Łukaszenko" - Prezydent ma naimie Aleksander, aj-ja-jaj, nie dobrze