profil

PO - Azymut, marsz na azymut, określanie azymutu.

drukuj
satysfakcja 58 % 49 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

to jest praca z PO (przysposobienie obronne)
<BR>może dodasz tą kategorię do prac!
<BR>
<BR>Określenie azymutu mag. na dany przedmiot. Należy: 1.stanąć twarzą do przedmiotu; przeziernik-muszkę busoli wycelować precyzyjnie w przedmiot (przeziernik-oko; muszka-przedmiot); 2. obracać ruchomy pierścień busoli tak, aby zero limbusa znalazło się naprzeciw igły magnetycznej; 3.przy muszce odczytać wartość na podziałce; to azymut mag.
<BR>Zas. marszu na azymut: Przygotowanie do marszu: wykreślić marszrutę, dzieląc ja na odcinki (od 1 przed. ter. do następnego); dla każdego odcinka mierzy się azym. topograficzne i po wprowadzeniu poprawek na zboczenie igły mag. przelicza się je na azym. mag..
<BR>Mierzenie azym. na mapie: 1.mapę z wykreśloną marszrutą orientuje się na stole za pomocą busoli (uwzg. poprawkę kierunku). Busolę ustawić, aby linia pn-pd podziałki pokryła się z jedną z pionowych linii siatki kilometrowej (pn koniec igły zwrócony w kier. pn ramki mapy) 2. nie poruszając busoli, obraca się mapą w ten sposób, by igła mag. swym pn końcem znalazła się naprzeciw kreski na podziałce busoli, odpowiadającej wielkości poprawki kierunku podanej na marginesie mapy. (zboczenie wschodnie - na lewo; zboczenie zachodnie - na prawo) 3.nie zmieniając położenia zorientowanej mapy przenosi się busolę na 1 odcinek marszruty i ustawia się tak, aby linia pn-pd podziałki pokryła się z wyrysowaniem na mapie kierunkiem (zero podziałki winno być skierowane w kier. marszu) 4. po uspokojeniu się igły podziałki busoli naprzeciw północnego końca igły odczytujemy wartość, która odjęta od 36st będzie azym mag pierwszego odcinka.5. Po określeniu i zapisaniu azym mag wszystkich odcinków mierzy się na mapie długości każdego odcinka wyrażając je w metrach; czasem przelicza na pary kroków lub podaje czas przejścia 6. Otrzymane dane zapisuje się na szkicu marszruty lub tabeli
<BR>Marsz wg azymutu: Na pk wyjściowym marszu przez pokręcenie ruchomego pierścienia ustawia się wskaźnik muszki na odczyt podziałki odpowiadający azym mag pierwszego odcinka drogi i zwalnia się zacisk igły. Trzymając busolę przeziernikiem do siebie, obracamy się razem z nią do chwili, gdy pn koniec igły ustawi się naprzeciw 0st na podziałce. Po uspokojeniu się igły celujemy przez przeziernik i muszkę na dowolny, pośredni przedmiot orientacyjny, który będzie wskazywał kierunek marszu.

Licząc kroki idziemy do wyznaczonego przedmiotu a przy nim wyznaczamy kierunek wg tego samego azymutu do następnego pośredniego przedmiotu itd. Przy przedmiocie „głównym” określamy kierunek już wg nowego azymutu i postępujemy jak poprzednio.
<BR>Omijanie przeszkód terenowych po dojściu do przeszkody (pk1) określamy wg busoli azymut nowego kierunku wzdłuż przeszkody w prawo/lewo i idziemy w tym kierunku mierząc odległość do skraju przeszkody (pk2).W pk2 zapisujemy przebytą odległość i określiwszy kierunek azymutu pierwotnego, maszerujemy w tym kierunku do końca przeszkody (pk3), mierząc kroki Po dojściu do pk3 należy iść w lewo/prawo wg azymutu od pk1 do 2 powiększonego o +/-180st. (przeciwny kierunek niż wcześniej). Idziemy tylko tyle kroków ile zapisaliśmy wcześniej. Znajdujemy się w pk4; W pk4 określamy pierwotny kierunek marszu i kontynuujemy marsz wg niego, dodając do przebytej drogii odległość równą długości drogi z pk2 do 3 (szerokość przeszkody w kierunku marszu)
<BR>
<BR>


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
19.4.2011 (14:15)

moglibyscie podać mi gotowy referat na temat marsz na azyumt

19.4.2011 (14:14)

dajcie mi referat!!!

27.7.2006 (14:18)

praca swietna, podoba mi sie, sciagnalem ja kolezance i dostala 5:) wielkie dzieki:)

Typ pracy