profil

Torfowisko, rodzaje

poleca 85% 477 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Torfowisko

Jest to błotne zbiorowisko roślinne, występujące przeważnie w klimacie umiarkowanym i chłodnym, które „dostarcza” torfu. Powstaje w wyniku ciągłego osadzania się osadów na dnie jeziora i zarastania brzegów zbiornika. Zmieniają się wtedy warunki środowiskowe, przede wszystkim odczyn pH staje się kwaśny. Te procesy prowadzą do powstania bagna, a następnie torfowiska. Ma ono zdolność wchłaniania i magazynowania wody, jest także regulatorem stosunków wodnych. Torf ma znaczenie w lecznictwie (borowiny) i w rolnictwie jako składnik kompostu.

Rodzaje torfowisk

Torfowiska wysokie- powstają w miejscach, gdzie nie ma przepływu wody. Zasilane są głównie przez wodę z opadów. Mają odzcyn silnie kwaśny i nie mają prawie w ogóle składników odżywczych. Przez tak trudne warunki środowiskowe występuje małe zróżnicowanie gatunkowe roślin.
Dominują mchy torfowce, które potrafią chłonąć i magazynować wodę opadową w swoich komórkach. Mają duże możliwości wzrostu. Przyrastaąc na wysokość powodują tworzenie się nawet kilkumetrowych wzniesień. Właśnie stąd bierze się nazwa tego torfowiska.
Inne gatunki roślin występujących w torfowisku wysokim: wełnianka wąskolistna, bagno zwyczajne, żurawina błotna, borówka bagienna, rosiczka okrągłolistna.
Świat zwierzęcy jest bardziej zróżnicowany gatunkowo. Żyją tu m.in. ważki, drobne skorupiaki i inne owady wodne, a także żaby, kaczki, bobry...
Torfowiska niskie (łąkowe)- powstają w obniżeniach terenu, np. na na bagnach, w dolinach wolno płynących rzek, strumieni i starorzeczach. Są bogate w sole mineralne i próchnicę. Porastają je przede wszystkim rośliny szuwarowe, czyli trzcina pospolita, pałka wodna, skrzyp bagienny i różne gatunki turzyc, wśród których przepływa woda powierzchniowa.
Występuje tu wiele rozmaitych gatunków zwierząt, a najczęściej spotykane to: stułbie, pijawki, mięczaki.
Torfowiska przejściowe- sama nazwa wskazuje, że powstają w warunkach środowiskowych pomiędzy torfowiskami wysokimi a niskimi, czyli można je nazwać średnimi. Są to torfowiska najbardziej „uniwersalne”. Występują tu gatunki roślin i zwierząt żyjących na dwóch wyżej wymienionych torfowiskach, czyli np. wełnianka wąskolistna, borówka bagienna, trzcina pospolita (rośliny) oraz żaby, żółwie, kaczki, głuszce, bociany czarne, bobry i łosie (zwierzęta).

Inne o torfowiskach

Największym w Europie Środkowej kompleksem naturalnych torfowisk są Bagna Biebrzańskie. Aby je chronić utworzono w 1993 na ich terenie Biebrzański Park Narodowy. Występują tu prawie wszystkie typy zbiorowisk wodnych, bagiennych i torfowiskowych, które są charakterystyczne dla Polski.
Torf- skała osadowa barwy brunatnej lub czarnej; masa organiczno-mineralna powstała z obumarłej roślinności bagiennej (torfowiskowej) w wyniku zachodzących w niej biochemicznych procesów torfienia, przebiegających w warunkach nadmiernej wilgotności przy słabym dostępie powietrza. Proces torfienia jest powolnym, częściowym rozkładem, który powoduje wzbogacenie roślinnej materii organicznej w węgiel, azot i części niepalne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty