profil

Kwaśne deszcze

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Co to są Kwaśne deszcze: Ludzie nie mogą zrezygnować z dobrodziejstw cywilizacyjnych, a ich produkcja wymaga energii czerpanej z spalania paliw kopalnianych. Przez ten proces do atmosfery dostaje się siarka w postaci dwutlenku siarki (SO2). Siarka również do atmosfery przedostaje się drogą naturalną wskutek wybuchów wulkanów oraz w procesach, które zachodzą w glebie. Tlenek azotu tak, że zanieczyszcza powietrze, ale pochodzi on z powietrza. Innym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest rozprowadzanie po polach nawozów azotowych. Z uprawianej ziemi unosi się duża ilość amoniaku. Chociaż Amoniak doprowadza do zmniejszenia kwaśności opadów to jednak tylko na chwilę, ponieważ tworzące się jony amonowe po dostaniu się do gleby są wykorzystywane przez mikroorganizmy lub drzewa. Największym źródłem tlenku azotu są spaliny. Dwutlenek siarki i tlenki azotu po zetknięciu z wodą tworzą silne kwas siarkowy i azotowy. Kiedy pada deszcz lub śnieg zanieczyszczenia spadają na ziemię i na rośliny w postaci opadu zwanego „depozycją mokrą?. Wymienione tlenki mogą osiadać na cząsteczkach pyłu zawieszonego w powietrzu w tedy mówimy o „depozycji suchej”. Taki typ opadów po zetknięciu z wodą prowadzi do tworzenia się kwasów, które zanieczyszczają wodę, glebę i organizmy żywe określa się to ogólną nazwą „kwaśnego deszczu”. To określenie nie tyczy się tylko deszczów, ale wszystkich zakwaszonych opadów atmosferycznych, np.; grad, śnieg, mżawka, mgła. Charakterystyczną cechą kwasów jest to, że uwalniane są z nich jony wodorowe (H+). Stężenie jonów wodorowych w cieczy jest miarą kwaśności, co się zazwyczaj określa wartością Ph. Bardzo niska wartość Ph oznacza, że stężenie jonów wodorowych jest bardzo wysokie i w tedy woda jest kwaśna. Stężenie jonów wodorowych ma duże znaczenie jak i w procesie chemicznym jak i w biologicznym zarówno w powietrzu jak i w glebie.

Jak powstają Kwaśne deszcze: Źródłem Kwaśnych deszczy są zanieczyszczenia atmosfery. Te opady są rezultatem reakcji z udziałem węglowodorów, dwutlenku siarki, tlenków azotu emitowanych przez elektrownie cieplne, transport i rolnictwo. Woda zawarta w chmurach nasyca się wyrzucanymi substancjami chemicznymi. Ta reakcja prowadzi do powstawania kwasów:
1. Z dwutlenku siarki powstaje kwas siarkowy.
2. Z dwutlenku azotu powstaje kwas azotowy.
W wyniku reakcji zachodzącej w chmurach powstają Kwaśne deszcze. Te reakcje różnią się w zależności z jaki powstają gazu np.
Kwas siarkowy:
SO2 + H2O H2SO3
Kwas azotowy:
2 NO2 + 2 H2O 2 HNO3 + H2

Co możemy zrobić: Problem zanieczyszczeń powietrza i zakwaszenia nie jest tylko problemem Polski. Jednym z rozwiązań jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza przez zmniejszenie użycia paliw. Są dwie drogi do osiągnięcia celu: oszczędne gospodarowanie energii innymi zasobami a tak że użycie możliwie najlepszej techniki spalania i oczyszczania. Koniecznie jest sprecyzowanie jakie są granice stężenia zanieczyszczeń których nie wolno przekroczyć. Powinniśmy dbać o powietrze bo jest ono niezbędne do życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty