profil

Soplicowo

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-21
poleca 85% 259 głosów

Adam Mickiewicz

"Wpadam do Soplicowa jak w centrum ojczyzny..."

„(…)Wpadam do Soplicowa jak w centrum polszczyzny: Tam się człowiek napije, nadysze ojczyzny.”- Tak o Soplicowie mówi Prusak-jedna z postaci w „Panu Tadeuszu”. Co ma na myśli? Czy ma rację? Przyjrzyjmy się dworowi.

Soplicowo to niezwykłe miejsce. Malowniczo położone, z dala od cywilizacji, otoczone lasami, łąkami, budujące obraz wręcz sielankowy. Nic dziwnego, że budzi w Prusaku patriotyczne uczucia. Jest dla niego symbolem utraconej ojczyzny: harmonijne, otoczone zielenią, pięknem natury. Spokój i ład tam panujący budzi tęsknotę za niepodległością Polski.

Duży wpływ na widzenie Soplicowa przez Prusaka mieli mieszkańcy. Pielęgnowanie patriotycznych uczuć, dbanie o tradycję i obyczaje tworzy niezwykły klimat, który przypomina mężczyźnie o utraconej ojczyźnie. Sopliczanie są też pracowici, przedsiębiorczy i gospodarni. Prawdopodobnie uosabiają Prusakowi prawdziwych rodaków. Dwór staje się dla niego małą Polską- jej kwintesencją.

Niewątpliwie słowa Prusaka są prawdą. Nawet nie będąc w Soplicowie, a jedynie widząc je oczyma wyobraźni czuje się tę niezwykłą atmosferę. Kraj, który nie istnieje na mapie, tu obecny jest w każdym przedmiocie. Stare meble, pamiątki, obrazy – to wszystko pobudza świadomość patriotyczną, daje nadzieję na odzyskanie niepodległości.


Cytat

Wniosek

„Dwór szlachecki”

Ludzie mieszkający w Soplicowie to szlachta, ludzie za pewne wykształceni.

„Świeciły się z daleka pobielane ściany”

Osoby mieszkające we dworze dbają o swoja posiadłość i wygląd domu

„I stodołę miał wielką, i przy niej trzy stogi”

Obecność dużej ilości zboża wskazuje na bogactwo Sopliczan. Dobre zbiory oznaczają tez, ze są gospodarni i myślą ekonomicznie.

„I widać(…) z liczby pługów orzących łany ogromne ugoru czarnoziemne(…)uprawne dobrze na kształt ogrodowych grządek: że w tym domu dostatek mieszka i porządek.”

Mieszkańcy Soplicowa dbają o porządek, są dobrymi organizatorami, umieją zarządzać majątkiem.

„Brama na wciąż otwarta przechodnim ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza.”

Sopliczanie to ludzie przyjaźni, gościnni i serdecznie. SA otwarci na ludzi przybywających do dworu.

„I tez same portrety na ścianach wisiały. Tu Kościuszko w czamarce krakowskiej(…)dalej Rejtan w polskiej szacie(…) dalej Jasiński”

Mieszkańcy dworu są patriotami. Pamiętają o swojej ojczyźnie, dbają o historie i pielęgnują tradycję.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

Praca świetna.To właśnie to czego było mi potrzeba i tego czego właśnie szukałam!:] pozdrawiam:)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury