profil

Przemiana pokoleń u paprotników na przykładzie Paproci

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-14
poleca 85% 302 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nazwa "Paprotniki" jest nazwą potoczną, terminem nieformalnym, odnoszącym się do roślin zarodnikowych (w dawnej systematyce grupy roślin rozmnażających się przez zarodniki). Są to typy roślin z dominującym sporofitem, obejmujące: paprociowe (Pterophyta), widłakowe (Lycophyta), skrzypowe (Sphenophyta) oraz wymarłe psylotowe (Psilophyta). Paprotniki występują na całej kuli ziemskiej jako rośliny lądowe, ale niektóre przystosowały się wtórnie do życia w wodzie. Rosną najczęściej w lasach, przeważnie w miejscach wilgotnych i zacienionych, wchodząc w skład różnych zbiorowisk roślinnych (leśnych, łąkowych, torfowiskowych). W strefach klimatycznych wokół równika osiągają największe rozmiary np. paprocie drzewiaste mają około 7 m wysokości. Są grupą lądowych roślin organowych, gdyż w budowie zewnętrznej wyróżnia się u nich korzeń, łodygę i liście, zawierające wiązki przewodzące. W budowie wewnętrznej występują tkanki, służące przystosowaniu do lądowego trybu życia - okrywająca (skórka), przewodząca, miękiszowa i wzmacniająca.

Okazałe rośliny paproci, stanowiące ich dominujące pokolenie sporotifowe, wytwarzają w wyniku mejozy spory (zarodniki). Powstają one w sporangiach (zarodniach), z komórek macierzystych spor. Wewnątrz sporangiów, rozwijających się w określonych miejscach na liściach, często w zgrupowaniach zwanych kupkami lub sorusami, powstają w wyniku podziałów mejotycznych komórek macierzystych spor haploidalne spory. Po uwolnieniu z zarodni, gdy znajdą się na odpowiednim podłożu, spory kiełkują i dzięki podziałom mitotycznym wytwarzają gametofit.

Gametofit (pokolenie płciowe, przedrośle) jest pokoleniem ustępującym, powstającym z kiełkującego zarodnika, zupełnie niepodobnym do sporofitu. Jest malutką, zieloną, płaską roślinką. Przedrośle nie posiada tkanki przewodzącej i jest przytwierdzone do podłoża za pomocą cienkich, podobnych do korzeni ryzoidów. Na dolnej powierzchni gametofitu powstają organy rozrodcze, w których wytwarzane są komórki jajowe (rodnie, archegonia) i plemnikowe (plemnie, anterydia). Zapłodnienie odbywa się w obecności wody. Cienka błonka wody na dolnej powierzchni przedrośla umożliwia przemieszczanie się uwicionych plemników do szyjki rodni. Po zapłodnieniu w rodni powstaje diploidalna zygota, która później dzieli się dzięki podziałom mitotycznym i rozwija w wielokomórkowy zarodek sporofitu. W początkowym etapie rozwoju sporofit jest wrośnięty w gametofit i uzależniony od niego, ale w miarę wzrostu sporofitu przedrośle zanika i w końcu obumiera.

W rozwoju paprotników występuje przemiana pokoleń, podobnie jak u mszaków, z tą różnicą, że u paprotników dominuje sporofit, a u mszaków gametofit. Redukcja gametofitu jest związana z przystosowaniem paprotników do lądowego trybu życia. W procesie płciowym do zapłodnienia potrzebna jest woda, a w środowisku lądowym nie zawsze występuje w dostatecznej ilości, stąd też nastąpiła redukcja tego pokolenia na rzecz dominacji sporofitu, który rozmnaża się bez udziału wody.

Źródła
  1. Solmon, Berg, Martin, Villee – „Biologia”, wydanie II, MULTICO, Warszawa 1998
  2. Wielka Encyklopedia PWN, Warszawa 2001
  3. Seria „Świat Wiedzy”, Warszawa 1999
  4. „ABC Przyrody”, Przegląd Reader’s Digest, Warszawa 1997
  5. „Jak to jest”, Przegląd Reader’s Digest, Warszawa 1998
  6. „Ilustrowana Encyklopedia Szkolna – Biologia”, Wydawnictwo Edukacyjne Res Polonia, Łódź 1994
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy