profil

Cierpienie

poleca 85% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Cierpienie jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Jest to negatywne uczucie, ale dzięki niemu lepiej dostrzegamy szczęście, potrafimy cieszyć się z mniejszych rzeczy. Bardzo często nie dostrzegamy tego, co daje nam szczęcie, dopiero po stracie tego zauważamy, jak bardzo było to dla nas ważne. Człowiek z natury kiedy cierpi, kiedy coś mu się nie udaje to traci nadzieję na lepsze jutro. Wtedy potrzebna nam jest osoba, która nas wspiera. Najlepiej wtedy zwrócić się do Boga, bo on kocha każdego człowieka. Często kiedy cierpimy zadajemy sobie pytania : Dlaczego mnie to spotkało? Co ja takiego złego zrobiłam? Dlaczego Bóg pozawala na to, aby tak się działo? Jedni ludzie uzewnętrzniają swoje cierpienie, czasem chcąc wzbudzić tym litość innych. Druga grupa ludzi cierpi w milczeniu, nie skarży się innym jak jest jej źle.

Przykładem z literatury jest biblijna postać- Hiob. Był on pobożnym i prawym człowiekiem. Miał siedmiu synów, trzy córki i duży majątek, za co codziennie dziękował Bogu. Pod namową szatana Bóg zgodził się wystawić Hioba na próbę. Odebrał mu wszystko, a na dodatek Hiob ciężko zachorował. Było mu bardzo ciężko, ale cały czas wierzył w Boga, nie złorzeczył Mu, nie miał do Niego pretensji. Mówił:” Pan dał, Pan wziął, niech będzie imię Pańskie błogosławione’. Bóg przekonał się, że Hiob naprawdę Go kocha, przywrócił mu zdrowie, obdarzył majątkiem i długim życiem.

W historii ludzie wiele razy cierpieli z powodu tego, jaka religie wyznawali. Jako przykład podam prześladowania chrześcijan w Starożytnym Rzymie szczególnie nasilone podczas panowania cesarza Nerona. Opisane są one również w książce Henryka Sienkiewicza pt. ”Quo Vadis”. Chrześcijanie byli oskarżani o wszystkie nieszczęścia, jakie dotykały Rzym, zostali nawet oskarżeni o podpalenie go w 64r. Chrześcijanom odbierano majątki, palono kościoły i księgi, skazywano ich na ciężkie roboty, a nawet śmierć. Bardzo cierpieli, jednak wielu z nich cały czas wierzyło w Boga, ufało Mu i nie wypierało się wiary w Niego. Byli i tacy, którzy wyrzekli się Boga. Gdy tylko groziło im niebezpieczeństwo z powodu wiary to wypierali się jej. Dzięki tym, którzy, nie poddali się, cesarz rzymski wydał edykt o tolerancji chrześcijan, a niecały wiek później chrześcijaństwo stało się jedyną religią panującą w Rzymie.

Przykładem z filmu i zarówno z literatury jest „Pasja” reżyserii Mela Gibsona.. Jest to film nakręcony na podstawie Biblii, fragmentu o męce Pańskiej, śmierci i zmartwychwstaniu. W filmie tym bardzo realnie ukazane jest cierpienie Jezusa Chrystusa. Jezus zwrócił się do Boga, Swego Ojca: „Ojcze jeśli możesz odsuń ode mnie ten kielich, jednak nie Moja, lecz Twoja wola niech się stanie”. Chrystus zaufał Bogu, wiedział, że On jest wszechmocny i wszechwiedzący. Bóg poświęcił dla nas Swego Syna. Jezus przebył długą drogę z ciężkim krzyżem na ramionach, był bity i poniżany. Został ukrzyżowany i zmarł dla naszego zbawienia.

Podsumowując, w cierpieniu najlepiej zwrócić się do Boga, on wysłucha każdej naszej modlitwy. Powinniśmy również pamiętać, że zostaniemy wynagrodzeni za nasze cierpienie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty