profil

Wskaż i omów archetypy pojawiające się w "Przypowieści o synu marnotrawnym".

drukuj
satysfakcja 74 % 71 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Archetyp- (pierwowzór) archetyp to wzór postawy ludzkiej, sposób postępowania, który opisuje literatura.
W przypowieści o synu marnotrawnym wyróżnić można trzy postawy archetypowe:
- postawa syna marnotrawnego
- postawa ojca
- postawa drugiego syna
Młodszy syn pewnego dnia poprosił ojca o część swojego majątku. Ojciec dał mu ją, a ten wziął ze sobą wszystko i pojechał roztrwaniać cały majątek wypracowany rękoma swego ojca. Człowiek ów pracą się nie hańbił, żył rozrzutnie więc w szybkim czasie wydał wszystko. Nie mając co jeść, za co żyć, gdzie mieszkać pasł świnie. Był tak głodny, że prosił o strąki lecz nikt mu ich nie dał. Młodzieniec zrozumiał, że zgrzeszył przeciwko ojcu i Bogu. Postanowił wrócić. Ojciec powitał go z wielką radością. Wyprawił nawet na jego część ucztę.

Biblijnego syna marnotrawnego można porównać do współczesnego ćpuna, który uciekł z domu zabierając swoim stworzycielom pieniądze. Gdy wszystko przećpa, następuje „zejście” a wraz z nim głód fizyczny. Chłopak nie jest w stanie kraść, nikt go nie zatrudni, nikt też następnej działki nie da. Wraca więc do rodziców, niepewny jak go przyjmą, a Ci zapominają o dawnych krzywdach i z powrotem biorą go pod swoje skrzydła.

Następna postacią jest ojciec. Uległ na prośbę swojego syna. Dał mu pieniądze. Syn uciekł. Gdy powrócił ojciec cieszył się niezwykle. Wprawił ucztę. Ojciec błyskawicznie wybaczył krzywdę mu wyrządzoną. Od pieniędzy ważniejszy był dla niego syn, który „z martwych wstał”. Nie dość tego usprawiedliwia go przed starszym synem.

Ojca można śmiało porównać do rodzica takiego ćpuna. Nieważne dla niego jest, że jego syn ukradł mu te pieniądze na działkę lecz jego powrót. A skoro wrócił znaczy to, że przy takim rodzicu czuje się pewnie. Ledwo żarzący się żar domowego ogniska nie zgasł.
Ojciec kocha swojego syna i wymazuje z pamięci czarną przeszłość.

Ostatnim bohaterem jest drugi, starszy syn.
Gdy syn ten zakończył dzień pracy wraca strudzony do domu. Będąc bliżej słyszy odgłos uczty. Wypytując sługę dowiedział się, że to jego młodszy brat wrócił. Chłopak nie rozumie, czuje się skrzywdzony. Rozmawia z ojcem i mówi mu o swoich przyczynach rozgoryczenia. Uspokaja się dopiero, gdy ojciec tłumaczy mu jak naprawdę jest.

Mówi mu, że chociaż nie okazuje tego to w głębi serca docenia wszystko to co on dla niego robi.

Przykładem współczesnego starszego brata, może być brat tegoż ćpuna. Nie rozumie czemu ojciec tak postąpił, Przecież to on zawsze był wzorowym uczniem, nie było z nim żadnych problemów. Zaś jego brat wziął pieniądze, brał narkotyki. Zszedł na zła stronę, zadarł z prawem. A jednak „staruszek” przyjmuje narkomana z powrotem pod wspólny dach. Mało tego cieszy się i poświęca mu więcej czasu.

Podsumowując tę historie można wyciągnąć ważne wnioski. Rodzice potrafią w każdej okoliczności wybaczyć swoim dzieciom. Ich miłość jest bardzo silna. Najgorsze rzeczy nie są w stanie jej przyćmić, a jeśli to tylko na chwilę. Odnosząc się zaś do Biblii, możemy śmiało stwierdzić, że Ojciec wybacza człowiekowi, który stracił wiarę, ale się nawrócił. Chętnie przyjmuje go z powrotem, gdy człowiek okaże mu skruchę.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (9) Brak komentarzy
6.11.2008 (17:31)

fajna i prosta praca... dzięki twojej pracy zrozumiałam jak napisać

14.1.2008 (15:32)

Dużo kolokwializmów.

7.10.2007 (20:10)

Świetna praca. Na pewno mi się przyda.

Teksty kultury