profil

Tetmajer, Kasprowicz, Staff - krótkie opisy wybranych wierszy.

poleca 85% 259 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Leopold Staff

Kazimierz Przerwa-Tetmajer
„Koniec wieku XIX”
Bohater jest zniechęcony, nie potrafi znaleźć drogi, którą mógłby kroczyć, jest rozczarowany. Głównym kierunkiem oddającym treść wiersza jest dekadentyzm.
„Nie wierzę w nic”
Podmiot liryczny ma wstręt do wszystkiego, drwi ze wszystkich zapałów. Nie wierzy w siłę ludzkiego działania i dobrą wolę, oczekuje na nirwanę. Chece uciec od „bólu istnienia” w niebyt śmierci, w niestnienie.
“Hymn do Nirwany”
Wiersz w formie litanii, pragnienie oderwania od życia, które charakteryzuje zło, podłość, cierpienie, rozpacz, kryzys wiary i wartości, klęska. Podmiot liryczny czuje wstręt do rzeczywistości. Prowadzi to do skrajnego pesymizmu. Tylko stan nirwany – stan bezczucia – oderwie go od zła i konieczności myślenia.
Nirwana – pojecie z religii hinduistycznej, oznacza stan oderwania od rzeczywistości, który można uzyskać poprzez stosowanie środków odurzających i medytację.
Liryki tatrzańskie:
„Melodia mgieł nocnych”
Wiersz stychiczny (ciągły), podmiot liryczny – mgły nocne (personifikacja), dominują czasowniki, które opisują ruch, wiersz nabiera szybkiego tempa, jest dynamiczny, opisywana przyroda, nastrój wyciszenia, refleksji, spokoju. Podkreślenie ulotności zjawiska jakim jest mgła – impresjonizm rozumiany jako zapis chwili.
“Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej” – impresjonistyczne spojrzenie na przyrodę – barwy i światłocienie: “potok skrzy i mieni”; “srebrotęczowy sznur”; “mgła złocista”. Przyroda mistyczna upersonifikowana “las drzemie”; “skały zasnęły”. Synestezja (oddziaływanie na zmysły czytelnika) – “srebrnokryształowa cisza”. Nieliczne elementy dekadenckie. Gradacja – stopniowanie uczuć – od spokoju do napięcia.
Liryka miłosna
„Lubię, kiedy kobieta”
Nie mówi o konkretnej kobiecie, używa uogólnień, symbole. Jest mistrzem psychiki kobiecej i zna jej reakcje. Postrzega partnerkę jako aktorkę. Rozkosz, ekstaza ukazane w sposób bardzo subtelny.
„Moja kochanka”
Jest to krótka charakterystyka jednej z jego kobiet. Była ona prosta, niewykształcona, jest dla autora bardziej wartościowa od dam z jego sfer.
Jan Kasprowicz
„W chałupie”
Autor opisuje najdrobniejsze sprzęty. Obrazy przedstawione w utworze: widok przez zniszczone okna chałupy, ubogie wnętrze izby, ubogi posiłek, straszna kobieta (matka), śpiąca 16-letnia dziewczyna.
Cykl sonetów “Z chałupy”
1888 – wdanie cyklu utworów poświęconych tematyce wiejskiej (44 wiersze).
Tematyka sonetów – Bóg, miłość, przyroda, utwór liryczny składający się z 14 wersów:
Realizm – sytuacja ekonomiczna polskiej wsi na przełomie wieku XIX i XX.
Naturalizm – skupienie się na ciemnych stronach życia wiejskiego. Naturalizmowi towarzyszy pesymizm, a nawet dekadentyzm – środowisko jest zaniedbane – pozytywistyczne hasło pracy u podstaw nie jest realizowane.
“Dies irae”
Hymn – utwór liryczny w podniosłym stylu sławiący bóstwo.
Apokaliptyczna wizja zagłady świata:
Odgłosy trąb, trzęsienia ziemi, mgły, rzeki krwi, zimno, ciemności, walą się skały, niebiosa, giną rośliny i zwierzęta, wychodzą węże, jaszczurki, pijawki itp., tajemnicze zjawiska (ogień krzepnie), wyrastają cmentarze, pioruny.
Zachowanie ludzi w dniu sądu ostatecznego:
Ludzie powstają z martwych, poczucie winy, klną, bluźnią, płaczą, jęczą, syczą, dyszą. Rozpacz, szaleńczy śmiech – OBŁĘD. Ludzie skalani grzechem, cierpienie, rozpusta, orgie, ludzie walczą ze sobą, żądza krwi, niskie instynkty.
Podmiot liryczny wypowiada się w imieniu zbiorowości, dźwiga ciężar grzechu pierworodnego, zarzuca Bogu brak miłosierdzia, błaga o litość a następnie zaczyna bluźnić przeciw stwórcy (bunt przeciw Bogu – prometeizm, jak w “Wielkiej improwizacji”). Zarzut przeciwko bogu, że jest odpowiedzialny za zło, które tkwi w człowieku. Bóg jako przyczyna wszelkiego zła, niekontrolowane emocje (ekspresjonizm).
Bóg jest niemiłosierny, występuje nie w roli sprawiedliwego sędziego, ale “kata” (surowość, nie wykonuje wyroku). Boży sąd nie przewiduje litości wobec podsądnych. Pokazany jest jako istota przerażająca, bezwzględna, przyczyna wszelkiego zła.
Apokaliptyczna wizja zagłady ludzkości i świata. Zło tkwiące w człowieku jako rezultat działania boga – Bóg “zaprogramował” zło w człowieku.
Leopold Staff
“Deszcz jesienny”– manifestacja postawy dekadenckiej.
Powtarzający się refren ma pogłębić nastrój smutku i melancholii. W kolejnych trzech strofach pojawiają się obrazy poetyckie, na podstawie których możemy zanalizować stan psychiczny podmiotu lirycznego.
Światło, którego nie ma:
- brak celu życia, bezkres, tułaczka,
- motyw grobu,
- uczucie rozpaczy (personifikacja tego słowa – “rozpacz płacze”)
Samotność, motyw śmierci i ludzkich nieszczęść, postawa dekadencka z wyboru, odseparowanie od społeczeństwa.
Metafora – ogród jako życie człowieka, w którym dominuje zło. Zła na świecie jest tyle, że powoduje przerażenie samego diabła (“płacze szatan”)
”Kowal”
Symbolizm: kowal to człowiek, każdy z nas jest kowalem własnego losu. Poeta uważa że jest obdarzony talentem, ale ten talent trzeba umiejętnie ukształtować. Autor chce być doskonały, chce osiągnąć maksymalny sukces, nie uznaje słabości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Teksty kultury