profil

Charakterystyka porównawcza Giaura i Wertera.

poleca 85% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Goethe

Giaur i Werter to dwie typowo romantyczne postacie literackie targane namiętnościami, wrażliwe i kochające. Jednak mimo podobieństw w przeżywaniu uczuć można dostrzec wiele różnic w cechach charakteru i realiach, w których żyją.

Werter, chcąc dojść do siebie po dziwnym romansie, wyjeżdża na wieś, aby odpocząć. Tam poznaje Lottę i zakochuje się niej, co diametralnie zmienia jego sposób myślenia. Uczucie do osoby, która była już z kimś zaręczona, było z góry skazane na niepowodzenie, ale miłość była silniejsza od rozsądku. Namiętności całkowicie przejmują nad nim władzę. Staje na progu szaleństwa i dochodzi do kresu swej wytrzymałości. Napisawszy ostatni list do Lotty i Alberta, ogarnięty goryczą, bezsilnością i rozpaczą popełnia samobójstwo.

Historia Giaura jest całkiem inna. Jest Wenecjaninem, który przybył do Grecji, aby walczyć o jej wolność. Zakochuje się w pięknej Leili – brance z haremu bogatego Hassana. Leila odwzajemnia uczucia Giaura, przez jakiś czas spotykają się potajemnie, później jednak Hassan dowiaduje się o zdradzie dziewczyny i postanawia ją ukarać. Giaur, dowiedziawszy się o tragicznej śmierci ukochanej, zapragnął zemsty. Wraz z grupą Greków atakuje Hassana i morduje cały jego oddział. Giaur jednak w zemście nie znalazł ukojenia,a fakt, że zabił przyniósł mu tylko ból i cierpienie. W poszukiwaniu odosobnienia zamieszkał w zakonie, nie szukał jednak rozgrzeszenia, a tylko miejsca, w którym spokojnie mógłby walczyć ze swoim sumieniem. Dopiero pod koniec swojego życia opowiedział o swoich losach jednemu z księży.

Jak widać, losy bohaterów są całkiem inne. Elementem łączącym te dwie historie jest tragiczna, niespełniona miłość. Jednak miłość Giaura do Leili była odwzajemniona i gdyby nie Hassan kochankowie mieliby szansę być szczęśliwi. Werter natomiast ulokował swoje uczucia w kobiecie, która nie wiązała z nim swojej przyszłości.

Moim zdaniem miłość Wertera była tylko jego wyobraźnią, dlatego też zetknięcie się z rzeczywistością było dla niego tak bolesne w skutkach. Pomimo tego uważam że Werter tak naprawdę nie kochał Lotty, ale samego siebie. To jego uczucia stały na pierwszym miejscu. Jego smutek i ból były dla niego czymś godnym zachwytu. Werter nie widział nic poza swoimi uczuciami, wszystko sprowadzał do swojej osoby. Świat widział poprzez swoje uczucia, a one były dla niego ponad wszystko. Stał się niewolnikiem swojego uwielbienia . Ratunkiem dla niego stała się wiec tylko śmierć.

Miłość Giaura nie była egoistyczna. Leila kochała go tak samo, jak on ją. Dopiero po jej śmierci bohater skupia się na sobie i izoluje się od społeczeństwa. Myślę, że gdyby zajął się czymś pożytecznym, odnalazłby jeszcze szczęście i czas wyleczyłby jego rany. Woli on jednak użalać się nad sobą i rozpamiętywać dawne wydarzenia.

Uczucia obu bohaterów sprowokowały ich do strasznych czynów- Giaura do zabójstwa a Wertera do samobójstwa, dlatego obie postacie oceniam negatywnie. Przyczyniły się one nie tylko do własnego cierpienia, ale również otaczających je osób. Werter zburzył uporządkowane życie małżonków, a Giaur pożądał kobiety należącej do innego mężczyzny, czym pośrednio spowodował jej śmierć. Żadne porywy serca nie mogą usprawiedliwić ich zbrodni. Uważam, że uczuciami, oprócz serca, powinien kierować także rozum, a pogrążanie się w cierpieniu nie jest receptą na życie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury