profil

Motyw wędrówki w mitologii, antycznych eposach i innych tekstach kultury

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-19
poleca 85% 213 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Motyw wędrówki w tekstach kultury odnosi się do wędrówki każdego człowieka przez swoje życie.

W mitologii motyw wędrówki obrazuje tułaczka Odyseusza w „Odysei” Homera. Wielki wojownik po zwycięskim zakończeniu wojny udaje się w drogę powrotną do swojej ojczyzny, Itaki. Niestety, na swojej drodze spotyka on wiele przeciwności, co skutkuje tym, że droga, która w zwyczajnych warunkach powinna zająć mu około 11 dni wydłuża się do 10 lat tułaczki. Przeciwności losu na drodze Odysa symbolizują ludzkie problemy codziennego życia.

Kolejnym przykładem ukazania motywu wędrówki w kulturze starożytnej jest biblijna przypowieść o synu marnotrawnym. Przedstawiony jest tutaj syn pewnego dosyć zamożnego człowieka. Poprosił on ojca o, aby dał mu należną część majątku. Ojciec podzielił majątek sprawiedliwie między obydwu swoich synów i młodszy z nich wyjechał do obcego kraju, gdzie roztrwonił cały majątek i zaczął cierpieć głód. Postanowił więc wrócić do do domu i poprosić ojca o przebaczenie. Gdy ojciec go zastał u drzwi domu był bardzo wzruszony z powodu powrotu syna i wyprawił ucztę na jego część. Przesłanie tej przypowieści symbolizuje to, że nawet gdy mamy ogromne kłopoty zawsze znajdzie się jakieś wyjście z sytuacji.

Kolejnym przykładem na ukazanie wędrówki w tekście kultury jest obraz Hieronima Bosha „Wędrowiec” namalowany około 1510 roku. Dzieło przedstawia ubogiego człowieka, mającego za sobą niewątpliwie długie kilometry tułaczki. Wędrowiec jest zmęczony życiem. Widoczne jest, że jego droga nie była lekka. Na drugim planie widoczna jest karczma, na którą spogląda wędrowiec.. Jest ona zdewastowana, za co albo obwinia się bohater, albo patrzy się na nią z politowaniem i współczuje jej właścicielom. Trzyma on też czapkę w lewej ręce zamiast na głowie, jakby w geście pożegnania z tym, co się działo w przeszłości, być może chce zacząć wszystko od nowa, ma dość ciągłej tułaczki po świecie.

Motyw wędrówki jest dosyć popularnym tematem tekstów kultury, także nie sposób wymienić tutaj wszystkich przykładów na to. Obserwując trochę kulturę mogę stwierdzić, że motyw wędrówki był, jest i będzie zawsze wykorzystywany przy tworzeniu dzieł artystycznych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty