profil

Interpetacja wiersza Z.Herberta "Nike która się waha"

drukuj
satysfakcja 71 % 292 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Niejednokrotnie spotykamy się ze zjawiskiem wykorzystania w poezji współczesnej elementów sztuki antycznej. Autorzy robią to z różnych powodów, ale taki zabieg ukazuje uniwersalność motywu. Zbigniew Herbert w omawianym utworze „Nike która się waha” nawiązuje do greckiej bogini zwycięstwa.
Podmiotem lirycznym w tym utworze jest osoba opowiadająca nam o zdarzeniu, którego była świadkiem i które zapadło jej w pamięci. Mamy tu do czynienia z typem liryki opisowej. Osoba mówiąca w wierszu prowadzi monolog. Wiersz ma budowę stroficzną, ale strofy nie są jednakowej długości. Nie pojawiają się rymy. Sytuacja jest przedstawiawiona z pomocą epitetów i przenośni w celu głębszego ukazania sensu tego zdarzenia. Nastrój jest smutny i pesymistyczny.
Starożytna bogini zwycięstwa jest przedstawiona w momencie zawahania, ponieważ wtedy jest najpiękniejsza. Widzi ona samotnego młodzieńca, idącego drogą. Jest wojna. Nike zdaje sobie sprawe z tego, ze chłopak umrze na polu walki.
Wiersz mówi o tragizmie pokolenia skazanego na śmierć. Posiada dwóch bohaterów:
Nike – antyczna bogini zwycięstwa, która w przypływie wzruszenia pragnie zatrzymać młodzieńca, który zginie. Ma ochotę podejść i pocałować go w czoło, ale boi się by nie uciekł. Jest postacią drugoplanową. Tytułowa Nike jest bardzo współczesna, inna niż ta mitologiczna. W tym utworze jest bardzo ludzka i świadoma tragizmu wojny. Bogini udaje obojętność „postanawia pozostać w pozycji, której nauczyli jej rzeźbiarze”, jednakże jest w niej także silne pragnienie by podejść do chłopca. Chciałaby go uchronić przed śmiercią. Mimo to musi odgrywać rolę narzuconą jej przez mit.
Drugim bohaterem jest młody chłopak, który zostanie znaleziony martwy.
W utworze ukazano absurd wszystkich wojen. Śmierć dla ojczyzny nie jest tu przedstawiona jako słodka i bohaterska, wręcz przeciwnie „chłopca znajdą z cierpkim obolem Ojczyzny”. Starożytna bogini zwycięstwa, pewna swych racji, zaczęła się wahac. To ukazuje jeszcze większy heroizm i tragizm współczesnych bohaterów prowadzonych przez Nike, która się waha.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (11) Brak komentarzy
14.2.2012 (17:48)

Dobra praca, w pełni na temat.

13.2.2011 (18:16)

Może być! Za dużo to mi to nie dało! I nie ma tutaj epitetów itd!

12.3.2008 (18:46)

Interpretacji jest tyle, ile osób czyta ten wiersz ze zrozumieniem. Szkoda, że nie ma już możliwości zweryfikowania swojej opinii z autorem wiersza :( Niemniej, praca jest moim zdaniem całkiem dobra. Kilka poprawek i gotowe :)

Teksty kultury