profil

"Przedwiośnie" - powieśc irytująco aktualna.

poleca 84% 2719 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Stefan Żeromski napisal swoją powieść pt."Przedwiośnie" w roku 1925 a więc siedem lat po odzyskaniu przez polskę niepodległości. zawiera ona obawy autora względem sytuacji w kraju - wyraża zaniepokojenie biedą i cwiejnościa polityczną państwa. zwraca także uwagę na niezadowolenie społeczeństwa z powolności i małej skuteczności reform, mogących przywrócić Polskę do świetności. Minęło już prawie 80 lat od wydania książki. Czy nadal problemy w niej opisane sa aktualne?

Po pierwsze akcja "Przedwiośnia" dzieje się w okresie, gdy Polska odzyskała niepodległość. Wydarzenie to jest punktem zwrotnym w dziejach naszego narodu. Dotychczasowe silne więzi gospodarcze z państwami zaborczymi zostały raptownie zerwane co spowodowało silny wstrząs gospodarczy. Polska waluta straciła na wartości. Nastąpila olbrzymia drożyzna a przemysł nie wytrzymal konkurencji i upadł.

Względem sytuacji politycznej dzisiejsza Polska jest podobna do tej z lat 20 XX wieku. Również niespełna kilkanaście lat temu zerwaliśmy głębokie powiązania ze żwiązkiem Radzieckim stając na progu zapaści ekonomicznej. Większość państwowych zakładów pracy zostało sprywatyzowanych lub upadło. W sklepach towary są drogie i panuje olbrzynia nędza.

Po drugie po odzyskaniu niepodległości walka o władzę przyczyniła się do rozproszenia sił politycznych. Powstaje wiele ugrupowań politycznych, a ponieważ żadne z nich nie posiada w sejmie większości głosów, chcąc stworzyć rząd muszą one wchodzic w koalicję.

Tak samo w dzisiejszym rządzie nie ma ugrupowania które by mogło samodzielnie sprawowac władzę. Liczne partie polityczne ciągle sie kłócą i walczą o władzę nie myśląc o obywatelach.

Po trzecie tuż po odzyskaniu niepodległości młode państwo Polskie musi prowadzić liczne walki min. z bolszewikami, którzy docierają pod Warszawę.

Dziesiejsza sytuacja jest podobna do tej sprzed 90 lat. Wojska polskie wysyłane są do Iraku by walczyć z terroryzmemi by pomóc irakijczykom w budowie silnego państwa.

Po czwarte w "Przedwiośniu" Żeromski pisze o potrzebie reform jakie muszą byc przeprowadzone w Polsce. W utworze osobą chcącą przeprowadzić reformy jest Gajowiec. W swojej książce wykłada program naprawy Polski. Mówi o reformach w kraju, rozwoju przemysłu, gospodarki, stabilizacji pieniądza, upowszechnieniu oświaty. Jednak są to tylko założenia napisane na kartce papieru, które napewno same nie przyniosą poprawy, jeżeli nie zaczna być realizowane. Brak realizacji tych założeń wypomina Gajowcowi cezary. Ten tłumaczy, że przed przeprowadzeniem reform trzeba najpierw zabezpieczyć granice państwa, stworzyć silny pieniądz i zromadzić środki na przeprowadzenie reform.

Podobną sytuację mamy w dzisiejszej Polsce. Wielu polityków mówi o potrzebie przeprowadzenia reform, lecz żaden z niech nie chce się podjąc temu "wyzwaniu" tłumacząc, że na to potrzeba czasu. Jedynym rozwiązaniem ku "lepszej Polsce" byłow wstąpienie do UE, dzięki której Polska i polacy mogą odzyskać pozycję na arenie międzynarodowej. Ale czy tak bedzie pokaże czas.

Reasumując, "Przedwiośnie" to książka niezwykle irytująco aktualna. Aktualna bo dotyczy problemów dotyczących człowieka niezależnie od epoki w której żyje. T H E E N D :)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty