profil

Higiena odżywiania

poleca 85% 734 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia w znacznym stopniu zależy od poziomu higieny osób, które produkują, sprzedają, przechowują i przyrządzają żywność. Jeśli któraś z nich zlekceważy zasady higieny, konsekwencją może być ostre zatrucie pokarmowe.

PRZECHOWYWANIE ZAKUPÓW
Produkty żywnościowe po przyjściu do domu trzeba jak najszybciej wyjąć z koszyków i siatek. W lodówce oddzielnie należy przechowywać produkty surowe i ugotowane. Aby zapobiec wzajemnemu zakażaniu, trzeba je owijać lub przykrywać. Produkty paczkowane oraz puszki powinno się trzymać w czystym, chłodnym i suchym miejscu. Najpóźniej kupione produkty należy umieszczać na tyle szafki lub lodówki, a do przodu przesuwać wcześniej kupione, które trzeba spożyć najpierw. Produkty w puszkach o dużej kwasowości, takie jak na przykład pomidory czy ananasy, można przechowywać 12 – 18 miesięcy. Te o niskiej kwasowości zazwyczaj przetrzymuje się 2 – 3 lata. Przed spożyciem koniecznie trzeba sprawdzić datę ważności na puszkach.

CZYSTA KUCHNIA
Bakterie, aby się rozmnożyć, potrzebują produktów żywnościowych, ciepła, wilgoci i czasu. Kuchnia powinna być zatem czysta i sucha. Blaty trzeba myć często i dokładnie, zwłaszcza po przyrządzaniu surowego mięsa lub drobiu. Często należy zmieniać ściereczki i obrusy, a śmieci wyrzucać codziennie. Dobrze jest od czasu do czasu dezynfekować odpowiednimi środkami. Nie wolno dopuszczać, by zwierzęta domowe miały kontakt z żywnością i z miejscami, w których będzie ona przygotowywana. Produkty żywnościowe trzeba przykrywać i nie zostawiać wokół resztek – zapobiega to chorobom roznoszonym przez insekty.

PRZYGOTOWYWANIE POTRAW
Przed dotknięciem produktów żywnościowych zawsze należy umyć ręce w gorącej wodzie z mydłem. Przy kaszlu lub katarze trzeba mieć w pogotowiu czystą chusteczkę, po jej użyciu ponownie umyć ręce. Jeśli ma się na rękach rany lub infekcje, trzeba zakładać gumowe rękawiczki.

Rozmrażanie produktów, zwłaszcza drobiu, powinno odbywać się w lodówce. Należy uważać, aby wycieki z mięs nie dostały się do innych produktów. Mięso i drób trzeba myć bezpośrednio przed przyrządzaniem, ponieważ wilgoć, nawet w lodówce, sprzyja rozwojowi bakterii. Bardzo dokładnie trzeba myć warzywa i owoce przed jedzeniem.

Surowe mięso, drób i ryby trzeba przechowywać na oddzielnych deseczkach. Od drewnianych deseczek bardziej higieniczne są plastikowe tacki. Nigdy nie należy używać tego samego noża do produktów surowych i gotowanych. Przed ponownym użyciem należy go dokładnie umyć.

GOTOWANIE
Kurczaki, które mogą być skażone salmonellą, należy piec tak długo, aż mięso puści klarowny sok. Kotlety z mięsa wieprzowego również powinny być dokładnie usmażone lud uduszone, ponieważ mogą się w nim znajdować pasożyty, na przykład larwy tasiemca.

Ryż może zawierać niebezpieczne dla zdrowia Bacillus cereus, dlatego powinno się go spożywać od razu po ugotowaniu. Jeśli jednak ma być podany na zimno, do czasu spożycia należy przechowywać go w lodówce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty