profil

satysfakcja 76 % 325 głosów

Przyczyny powstania LISTOPADOWEGO (1830)

drukuj
Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

Powstanie listopadowe mialo na celu uwolnic polske od zaborcow...



Przyczyny:

Posrednie:

- lamanie konstytucji przez panstwa zaborcze tj. Rosja, Austria, Prusy.

- przesladowanie polakow, glownie chlopow.

- hec odzyskania niepodleglosci.

- ostra i bezduszna dyscyplina w wojsku, niezadowolenie wojska.

- sytuacja miedzynarodowa:

wojna Rosyjsko - Turecka (1829), odzyskanie przez Grecje niepodleglosci

1829r. , wybuch rewolucji we Francij, lipiec 1830 , powstanie Belgow

przeciwko Holendrom.



BEZPOSREDNIE:

- grozba wykrycia spisku w szkole podchorazych.

- chec wyslania Wojsk Krolestwa Polskiego do Belgii i Francji.



Wybuch powstania Listopadowego (Noc Listopadowa) 29 listopada 1830 roku.



Sygnalem wybuchu powstania mial byc pozar browaru na Solcu.



30 listopada 1830 roku. Warszawa byla wolna ........


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (9) Brak komentarzy zobacz wszystkie
18.1.2012 (20:05)

dobre! : )

6.9.2011 (20:56)

Właśnie o to mi chodziło krótko i na temat. Po co przychodzić na lekcje polskiego z wypracowaniem na 3 kartki jak treść ta sama , a po za tym dobrze się z tego uczy. Dzięki koleś

17.4.2011 (12:04)

średnio to zrobione

30.3.2011 (17:05)

mi tez o to chodziło do dzioba wszystkim:)

24.2.2011 (18:18)

o to mi chodziło thx



Zadania z Historii
Nieaktywny
Historia 10 pkt wczoraj o 18:14

Wymień co najmniej 5 krajów które najbardziej dotknął Wielki Kryzys gospodarczy???

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 10 pkt 23.10.2014 (19:50)

Jakie pytania można ułożyc do wyrazów; Babilon Zmartwychwstanie Błogosławieni Wulgata Dobra nowina Jan Królestwo Namaszczenie Piotr Dzękczynienie...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 15 pkt 23.10.2014 (14:31)

Juliusz Cezar i jego podboje. ( szczegółowo. )

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 15 pkt 22.10.2014 (17:19)

1. Przedstaw zmiany w położeniu społeczeństwa polskiego po powstaniu Listopadowym. 2. Wskaz najważniejsze przemiany ustrojowe w Rosji po rewolucji...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 10 pkt 21.10.2014 (22:08)

Odszukaj w internecie płuci i wieku 3 dowolnych wybranych krajów przerysuj lub wklej do zeszytu i krótko scharakteryzuj

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.