profil

Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela 1789r.

poleca 84% 2790 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Praca dotycząca Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela ustanowionej 26 sierpnia 1789r.

v Co to są prawa człowieka? Przed czym ma zabezpieczać każdego człowieka ich sformułowanie?

Prawa człowieka, to zespół praw i wolności, które przysługują każdemu człowiekowi bez względu na rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, majątek itp. Prawa te są prawami o charakterze moralnym, zbiorem postulatów domagających się poszanowania wartości najcenniejszych dla człowieka, takich jak życie, godność, wolność, swobodny rozwój.
Sformułowanie tych praw ma za zadanie chronić człowieka przed utraceniem tych najcenniejszych wartości.

v Jak sadzisz dlaczego w tytule Deklaracji obok słowa ‘Człowiek’ pojawia się słowo ‘Obywatel’?

Ponieważ niektóre z artykułów odnoszą się do ludzi, jako takich nie biorąc pod uwagę ich pochodzenia. Inne zaś są skierowane bardziej do obywateli [w tym wypadku Francji]. Moim zdaniem właśnie dlatego jest to Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, a nie tylko Deklaracja Praw Człowieka.

v Zastanów się, dlaczego autorzy Deklaracji mówią o przypomnieniu praw człowieka, a nie o stworzeniu tych praw? Co znaczy określenie ‘naturalne prawa człowieka’?

Ponieważ większość praw zawartych w tej Deklaracji istnieje od zawsze. Dotyczą one nas od dnia, w którym przychodzimy na świat. Prawo do wolności, bezpieczeństwa, do życia – są to wartości, które każdy z nas ma, i które każdego człowieka tyczą się tak samo. Są to tzw. naturalne prawa, bo każdy człowiek się z nimi rodzi.

v W jaki sposób powinna być powoływana władza państwowa? Jakie było źródło władzy w monarchii absolutnej? Czyja wola powinna być źródłem prawa? Kto był źródłem władzy w monarchii absolutnej? W jaki sposób autorzy Deklaracji nawiązywali do teorii umowy społecznej?

Moim zdaniem, władza państwa, czyli tym samym ich obywateli powinna być wyznaczana przez samych zainteresowanych. Absolutnie demokratycznie, głosem większości.
Źródłem władzy w monarchii absolutnej była tradycja, moralność i prawa naturalne człowieka i poniekąd Bóg. Król tak jakby był przedstawicielem Boga i przekazywał jego wolę, przez co ludzie nie śmieli się jemu przeciwstawić.
Wola narodu powinna być źródłem prawa, ale oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Wiadomo, że naród jako taki nie potrafi sam ustanowić sprawiedliwych praw sam dla siebie, dlatego moim zdaniem powinna być powoływana specjalna komisja, która zajmowałaby się tymi sprawami.
Źródłem władzy w monarchii absolutnej był władca, czyli król, co moim zdaniem nie było zbyt sprawiedliwe. Wiadomo, że człowiek nie jest idealny. Wtedy decyzja króla była nie do obalenia, a mógł on kogoś źle osądzić, czy nie sądzić obiektywnie. Wg mnie demokracja jest o wiele lepszym ustrojem od monarchii, ponieważ tutaj przedstawiciele państwa decydują o zmianach dotyczących praw i zawsze można przedyskutować kilka propozycji i wybrać najlepsza.
Autorzy Deklaracji nawiązali do Teorii Umowy Społecznej poprzez poparcie wolności. Każdy człowiek powinien, a nawet musi przestrzegać tego prawa i nie naruszać wolności drugiego człowieka.

v Jak autorzy deklaracji rozumieli słowo ‘wolność’? Czy zgadzasz się z ta definicja? Które artykuły zabezpieczają wolność człowieka?


‘Wolność polega na tym, że wolno każdemu czynić wszystko, co tylko nie jest ze szkodą drugiego, korzystanie zatem z przyrodzonych praw każdego człowieka nie napotyka innych granic, jak te, które zapewniają korzystanie z tych samych praw innych członków społeczeństwa. Granice te mogą być zakreślone tylko drogą ustawy.’
Absolutnie się zgadzam z tym, co opisali w tym artykule autorzy Deklaracji. Każdy człowiek ma prawo dożycia wg swojej własnej woli dopóki nie narusza porządku innego człowieka.
Artykuły, które zabezpieczają wolność człowieka to: Art. I. Art. II. Art. IV. Art. V. Art. X. Art. XI.. Ale tak naprawdę, to cała ta Deklaracja mówi o prawie do wolności, przez co większość artykułów zabezpiecza to prawo.

v Jak należy rozumieć pojęcie ‘równość wobec prawa’?

Niezależnie od stany, dobrobytu, majątku, czy koloru skóry każdy człowiek, który popełni przestępstwo powinien być karany tak, jak ukarany by został inny na jego miejscu. Weźmy np., czarnego człowieka, który pobił białego powinien on stanąć przed sadem mając takie same prawa obrony, jak biały, który złamałby prawo w ten sam sposób. Powinien on być karany jako człowiek, a nie jako w tym wypadku czarny.

v W artykule 9. sformułowano zasadę domniemania niewinności. Jaki jest sens tej zasady? Czy uważasz ja za słuszną?

Sens tej zasady jest bardzo prosty. Mianowicie każdy człowiek jest niewinny dopóki nie udowodni mu się winy. A jeśli o chodzi o zatrzymanie go zanim sad orzeknie jego winę, środki zatrzymania powinny być łagodne, ponieważ jeśli on okaże się niewinny, to może potem oskarżyć kogoś o złamanie jego prawa do wolności.

v W jaki sposób artykuł 10. i 11. gwarantują wolność i równość wszystkich ludzi? Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem z artykułu 11.:’swobodna wymiana myśli i poglądów jest jednym z najcenniejszych praw człowieka’?

Artykuł 10. daje prawo każdemu człowiekowi do wyznawania takiej religii i kierowania się takimi zasadami, jakie on sam uważa za słuszne, byleby tylko ta jego wolność nie pogwałcała wolności innych ludzi. Artykuł 11. natomiast daje prawo do publicznego wygłaszania własnych przekonań.
Absolutnie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem z artykułu 11.. Teraz wprawdzie nie doceniamy tego, że prawo pozwala nam na swobodne wyrażanie myśli i poglądów, ponieważ nie ‘mieliśmy okazji’ nie posiadać tego prawa. Kiedyś ludzie musieli walczyć o to, by móc mówić o tym o czym chcieli a nawet w jakim języku chcieli. Jest to prawo, które powinniśmy bardziej doceniać, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy.

v W jaki sposób obywatele mogą kontrolować finanse państwa? Dlaczego autorzy uznali prawa zapisane w artykule 14. za jedne z najważniejszych praw człowieka?

Moim zdaniem obywatele powinni mieć minimalny wpływ na sprawy finansowe państwa. Każdy płaci podatki i to wszystko. Gdyby ludzie mieli wpływ na to jakie podatki maja płacić, to pewnie nie płaciliby w ogóle.
Oczywiście wszyscy obywatele powinni mieć wpływ nad zmianami ustaw, po to zresztą mamy sejm, który ma być naszym przedstawicielem [co naszemu sejmowi nie zbyt wychodzi]. Ludzie maja prawo głosować za ustawa lub przeciw niej, i to jest ich wpływ, w tym wypadku na podatki. Ale gdyby ludzie mieli jakieś większe prawo na tworzenie podatków, to korzystaliby zapewne z okazji i okradaliby swoich rodaków [tak jak to robią polscy politycy].

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 6 minut