profil

Higiena skóry

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-11
poleca 84% 3089 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Skóra chroni nasze ciało przed wpływem czynników zewnętrznych:
- uszkodzeniami
- działaniem bakterii oraz drobnoustrojów
- promieniowaniem UV
- utratą ciepła i przegrzaniem

Patrząc na skórę człowieka można ocenić jego stan zdrowia i wiek.

Dlatego, aby jak najdłużej zachować właściwości skóry ważna jest jej pielęgnacja poprzez:

Regularne mycie
Kąpiel lub podstawowe mycie powinno odbywać się wieczorem, kiedy po całym dniu kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem zmuszeni jesteśmy usunąć brud pochodzący z zewnątrz a również pot i łój skórny zatykający pory. Stosujemy z zasady wodę ciepłą, która łatwiej rozpuszcza związki chemiczne znajdujące się na skórze i ułatwia wykonanie tego najprostszego, a równocześnie najważniejszego zabiegu higienicznego i profilaktycznego. Mycie poranne jest też ważne, chociaż skóra bywa mniej zanieczyszczona. Ma to znaczenie ogólnohigieniczne. Poranne mycie także odświeża skórę, poprzez usunięcie złuszczającego się naskórka oraz poprawiając ukrwienie skóry. Do mycia używamy mydła, które pomaga usunąć brud i tłuszcz nagromadzony na skórze oraz zmniejsza ilość bakterii, które powodują przykry zapach potu (może to być mydło antybakteryjne). Aby skóra wyglądała zdrowo należy stosować naprzemienne ciepłe i zimne natryski lub masować ciało ciepłą gąbką czy też szczotką z włosia (zabiegi te przyczyniają się do ukrwienia skóry).

Stosowanie dezodorantów
Aby zapobiec zapachowi potu stosujemy dezodoranty, których aktywne składniki przeciwdziałają rozmnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu neutralizując go. Istnieją dwa rodzaje dezodorantów: zwykłe i antyperspiracyjne. Te drugie pomagają zmniejszyć ilość wydzielanego potu. Większość zawiera substancje zapachowe. Dezodoranty i dezodoranty antyperspiracyjne najlepiej jest stosować zaraz po umyciu się. Produkty te dostępne są w wielu formach: w sztyfcie, kulce i kremie. Dezodoranty w sztyfcie charakteryzują się najskuteczniejszym działaniem.

Unikanie ucisku
Powinniśmy ubierać się w niekrępujące ruchy, wygodne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają oddychać skórze jej nie ocierając.

Unikanie przegrzania jak nadmiernego oziębienia
Ubieramy się stosownie do warunków pogodowych.

Stosowanie kosmetyków
Regularne przemywanie i oczyszczanie skóry pomaga zapobiec występowaniu pryszczy. Tak jak mycie zębów, które zapobiega próchnicy - codzienne oczyszczanie skóry powinno stać się przyzwyczajeniem. Skórę na twarzy należy przemywać antybakteryjnym żelem do twarzy lub tonikiem, aby pozbyć się tłuszczu, bakterii i martwego naskórka, które powodują pryszcze.
Zwykłe mydła skutecznie oczyszczają skórę, ale nadmiernie ją wysuszają i pozostawiają po sobie osad, który może przyczynić się do powstawania pryszczy. Sama woda też nie oczyści skóry z łoju i zanieczyszczeń.

Żele do mycia twarzy
Żele do twarzy służą do oczyszczania skóry, skutecznie usuwają bakterie powodujące pryszcze i zapobiegające nadmiernemu wysuszeniu naskórka. Większość żeli została stworzona z myślą o delikatnej skórze twarzy. Często występują one w wielu rodzajach i są stosowane do każdego rodzaju skóry.

Specjalne toniki do twarzy - służą do zmywania twarzy i zawierają specjalne substancje antybakteryjne.Otwieraja one pory usuwając osad w postaci tłuszczu i zanieczyszczeń o wiele skuteczniej niż zwykłe toniki do skóry.

Oczyszczające płatki higieniczne - są praktyczne w codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Są to zazwyczaj normalne płatki, które wcześniej zostały nasączone substancjami antybakteryjnymi. Płatki otwierają pory i pozostawiają na skórze warstwę ochronną, która będzie zapobiegać powstawaniu nowych pryszczy.

Jak wykazałyśmy wcale nie trudno jest utrzymać skórę w czystości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy

dzieki dostałem 4

Bardzo przydatna praca.

dobra praca dostałem tdztery. polecam

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty