profil

Analiza mitycznego myślenia na podstawie mitu o Demeter i Korze

poleca 85% 1039 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Od zarania dziejów człowiek napotykał na swojej drodze rozwoju różne zjawiska. Często były one dla niego całkowicie niewytłumaczalne, zrozumienie ich istoty niemożliwe. Człowiek potrzebował oparcia, czegoś, co wyjaśniłoby zjawiska często go niepokojące. Bo cóż może być przyczyną trzęsienia ziemi? Skąd biorą się pioruny? Skąd ochłodzenia i ocieplenia zachodzące w regularnych odstępach czasu? I skąd wreszcie wziął się sam człowiek i jego bracia mniejsi zamieszkujący wspólnie ten glob? I skąd się wziął ten glob?

Na te pytania człowiek starożytny z oczywistych względów odpowiedzieć nie umiał. Wiele pytań dręczących mędrców antycznych doczekało się odpowiedzi dopiero niedawno, a niektóre zostały (i chyba zostać muszą) niewyjaśnione. Człowiek jest istotą. która nie lubi przyznawać się do swojej niewiedzy, która nie chce przyznawać się do ograniczenia własnych horyzontów. Jakże wygodne w takim wypadku jest stworzenie Boga. Bóg umożliwił nam położenie kresu naszej naturalnej dociekliwości. Mamy dogmaty.


Grecy Bogów stworzyli wielu. Przybrali oni ludzką postać, a każdy z nich został obdarzony jakimś atrybutem - każdy Bóg miał określony "fach", którym się zajmował i za który odpowiadał. Ludzie tworzyli o nich opowieści, które objaśniały zaobserwowane zjawiska. Opowieści te zostały nazwane mitami. Mając bardzo nikłe pojęcie o wszechświecie, ludzie nie mając narzędzi do określenia przyczyn zjawiska zmienności pór roku wymyślili doskonałą intrygę.

Jest nią mit o Demeter i jej córce, Korze. To jeden z najbardziej znanych mitów i nie trzeba chyba przytaczać streszczenia wydarzeń w nim zawartych. Sprytnie wyjaśnia on przyczyny istnienia pór roku, a ponadto ma wartość dydaktyczną (znaczenie matczynej miłości). Jest w nim wiele poetyki, burzliwych emocji, piękna, ale także elementów nieuchronnych, zdeterminowanych przeznaczeniem.
Czym jest więc to mityczne myślenie? Mityczne myślenie wydaje się być wyrazem wszystkich ludzkich potrzeb i pragnień, a także desperacką próbą znalezienia sobie miejsca w otaczającym nas świecie. Mityczne myślenie jest z pewnością udziałem także ludzkości współczesnej - zmieniają się tylko i doskonalą narzędzia.

Tomasz Andrejewski, I a

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy