profil

Bory Tucholskie

poleca 85% 827 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

OPISZ WALORY TURYSTYCZNE WYBRANEGO REGIONU NA POTRZEBY RYNKU TURYSTYCZNEGO W POLSCE.

Bory Tucholskie to wielkie nieprzebyte połacie lasów, to jeden z najwspanialszych obszarów leśnych w Europie. Urodziwa, w niewielkim stopniu tknięta ręką człowieka przyroda borów jest w stanie zauroczyć każdego. Rezerwat Cisów Staropolskich imienia Leona Wyczółkowskiego w okolicy osady Wierzchlas słynie z jednych z największych i najstarszych cisów w Europie. To prawdziwa świątynia pierwotnej puszczy, jaka tu ongiś królowała. Największy z cisów ma 250 cm. W obwodzie i zwany jest CISEM CHROBREGO. Zaskoczyć nas może piękno dzikiej Brdy uważanej za jedną z najpiękniejszych rzek. Równie urodziwe są okoliczne jeziora. W borach Tucholskich odnaleźć można ciszę i spokój. Spotkamy tu wilka, sarnę czy jelenia. Wśród ptaków królują- bocian czarny, kormoran, głuszec i cietrzew.

Ludność tutejsza trudniła się niegdyś smolarstwem oraz bartnictwem. Las dostarczał jagód, grzybów i różnorodnej zwierzyny. Myśliwi polowali na niedźwiedzie, jelenie, sarny, dziki, tury. Liczne rzeki i jeziora zaopatrywały w ryby.

Nieprawidłowa gospodarka leśna w ciągu wielu wieków doprowadziła do zniszczenia pierwotnego, puszczańskiego charakteru znacznych połaci borów. W Borach Tucholskich znajdują się trzy parki krajobrazowe- Tucholski, Wdecki i Zaborski. 1 lipca 1995 r. Powstał Park Narodowy Bory Tucholskie, który obejmuje część Zaborskiego Parku Krajobrazowego wraz z jeziorem Charzykowskim. Planuje się utworzenie Rezerwatu Biosfery- Bory Tucholskie.

Park Narodowy Bory Tucholskie obejmuje obszar 4789 ha. z czego lasy zajmują 4248 ha. A wody 530 ha. Położony jest na rozległym sandrze Brdy zbudowanym głównie z piasku i żwiru. Typowy element obszaru stanowią w większości wąskie, długie, o stromych zboczach, głębokie, wyżłobione przez wody lodowcowe- jeziora rynnowe. Na terenie parku znajdują się 3 rezerwaty przyrody: „Bagno Stawek”- torfowiskowy, „Jezioro Laska”- faunistyczny, „Jezioro Narwinek”- florystyczny. Lasy porastające piaski to w większości bory sosnowe. W faunie parku wyróżniono między innymi 144 gatunki ptaków w tym puchacz, bielik, żuraw, gągoł, zimorodek; 25 gatunków ryb; 43 gatunki ssaków- w tym 7 gatunków nietoperzy, wydra, bóbr, jeleń, łoś, sarna i dzik; 13 gatunków płazów i 6 gatunków gadów.

Uważam, że Bory Tucholskie są wspaniałym regionem turystycznym wartym odwiedzenia, czy spędzenia tam wakacji. Ponadto uważam, że warto inwestować w ten właśnie region, ponieważ jest ewenementem na skalę europejską, a o takie regiony powinno się dbać w pierwszej kolejności.


Wojciech Szymański ZTH IIIzA4

ciekawie opracowane bory tucholskie ocena jaka otrzymałem to 4+

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty