profil

Rola okresu napoleońskiego w dziejach Europy .

poleca 85% 222 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Kongres Wiedeński Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte

Okres napoleoński przyniósł Europie szereg nowych idei i rozwiązań ustrojowych. Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie przez Napoleona nowego Kodeksu Cywilnego .



1. Wszyscy obywatele byli równi wobec prawa



2. Wszyscy byli wolni osobiście



3. Nienaruszalność prawa własności



Stwierdzono, że wszelka własność jest prawem nienaruszalnym i świętym. Własność rozumiano w sposób rzymski ( rozszerzenie osobowości , własność jest podstawą wolności i wartością )



Europa napoleońska przyniosła wolność i własność. Kodeks napoleoński znosił własność podzieloną ( różne osoby mają różne uprawnienia do tej własności ) na rzecz własności pełnej , prywatnej .



Kodeks wprowadził również świecki charakter małżeństwa, a więc śluby cywilne i rozwody. W warunkach polskich akta stanu cywilnego były prowadzone przez kościół .



Kodeks napoleoński bardzo silnie podkreślił rolę mężczyzny i ojca rodziny, szczególnie w sprawach majątkowych ( kobieta nie mogła swobodnie dysponować swoim mieniem ). Wszystkie kraje będące w orbicie wpływów Napoleona otrzymały konstytucje wzorowane na konstytucji francuskiej z trójpodziałem władzy, swobodami obywatelskimi ( dostęp do urzędów tak jak w Księstwie Warszawskim ). W kodeksie wskazano również, że źródłem władzy jest lud: cesarz Francuzów, a nie cesarz Francji. Napoleon zawarł z Watykanem umowę zwaną concordatem ( concordia = zgoda ). Była to umowa wzorcowa między świeckim państwem a stolicą apostolską, gdzie obie strony określiły swoje uprawnienia i swoje powinności. Równość umawiających się stron .



Okres wojen napoleońskich rozprzestrzenił po Europie idee rewolucji francuskiej .



Idee i wartości kongresu wiedeńskiego :



Kongres wiedeński zebrał się w 1815r. dla uporządkowania spraw w Europie. Na kongresie była duża grupa państw , ale najważniejsze z nich to : Anglia, Francja, Prusy, Austria, Rosja. Te 5 państw do końca XlX w. było najważniejszymi państwami w Europie i poniekąd państwa te dominowały nad światem. Mówi się wręcz o koncercie mocarstw. Najważniejsze stolice XlX w. : Petersburg, Wiedeń, Berlin, Londyn, Paryż . Niektórzy grzecznościowo dodają Rzym . Te 5 państw odgrywało główną rolę na kongresie. Przyjęto tam dwie zasady: legitymizm i zasadę równowagi. Pierwsza polegała na tym, że władcy z łaski bożej mają odzyskać swoje państwa. Legalnym źródłem władzy są: uprawnienia dynastyczne no i łaska boża . Zasada równowagi polegała na tym, że tak podzielono mapę Europy, aby żadne z państw nie było silniejsze od innych. Szczególnie zasady równowagi piętnowała Wielka Brytania (zasada równowagi sił w XlX w. w Europie była jedną z wytycznych polityki angielskiej ). Jeszcze w tym samym roku podpisano sojusz św. przymierza. Jego głównymi sygnatariuszami byli : Rosja, Prusy, Austria . Później przyłączyły się inne państwa europejskie z wyjątkiem Anglii, Turcji, Watykanu. Św. przymierze był to sojusz państw, które gwarantowały sobie nawzajem, że nigdy nie dopuszczą do powtórzenia się wypadków rewolucji francuskiej. Gdyby władza któregokolwiek z monarchów została zachwiana lub też naruszonoby istniejący porządek prawny, wtedy państwa mają obowiązek dokonać zbrojnej interwencji. Sojusz wymierzony był w ruchy liberalne, demokratyczne, rewolucyjne. Po kongresie wiedeńskim ukształtowały się dwie Europ: Europa monarchów i Europa ludów. Tzn. że wszyscy ci, którzy chcieli obalić istniejący porządek występowali w ... wolność ludów, a ci, którzy chcieli utrzymać istniejący stan rzeczy nazywani byli Europą monarchów. W owym czasie jeszcze dokładnie nie precyzowano pojęcia narodów, czy naród to wspólnota etniczna czy obywatelska .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty