profil

Rola języka narodowego w Zjednoczonej Europie

poleca 86% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

Język jest to uporządkowany system znaków dźwiękowych (fonemy,głoski) lub graficznych (litery).Jest to zestaw umownych symboli wytworzonych w sposób naturalny przez człowieka, ich znaczenie zostało ustalone przez ludzi w wyniku konwencji. Język służy do porozumiewania się. Każdy naród posiada swój język narodowy, którym się posługuje. Członkowie danej społeczności czują się w pewien sposób do niego przywiązani i starają się o nią dbać.

Wiadomo, iż w Zjednoczonej Europie, najbardziej popularnym językiem jest angielski i to właśnie w tym języku porozumiemy się prawie wszędzie. Każdy z narodów Europy, do naszego „wspólnego domu” będzie wnosił coś ze swojej kultury. Język narodowy jest tożsamością każdego z nas, jest dla nas jak druga matka. Zawsze będzie z nami, i w dobrym, i w złym. Język to cała historia narodu, posługując się im czujemy się włączeni w dzieło zbiorowe narastające w ciągu pokoleń. Dla każdego z nas język jest czymś ważnym, tak jak to ujął w swoich słowach Czesław Miłosz: „Język jest moją matką. I pewnie moim domem, z którym wędruję po świecie?”. W swoim wierszu opowiada o potrzebie posługiwania się językiem, o tym jak on sam służy mowie. Język bywa czasami motywem prześladowania. Bardzo dobrym przykładem może być Polska podczas rozbiorów, podzielona między zaborców- Rosję, Austrię i Niemcy. Państwa te próbowały zniszczyć język polski, odebrać Polakom tożsamość narodową, ale na szczęście to im się nie udało. Zakazana była nauka w języku polskim, czytanie polskiej literatury. Im większe były zakazy, tym bardziej zostawały przez nas łamane. Młodzież kształciła się na tajnych kompletach, czytała polskie książki, uczyła się polskiego, historii, geografii, nie poddawała się.

Musimy także wiedzieć, że nauka języków obych jest podstawą funkcjonowania współczesnego świata. Znając języki naszych braci i sióstr łatwiej nam jest znależć pracę, a także bezproblemowo porozumiewywać się z nimi. Jednak musimy pamiętać o swoim języku, czytać nasze wielkie dzieła sztuki takie jak „Pan Tadeusz”, rozsławiać język na świecie.

To właśnie w ojczystym języku umiemy najlepiej wyrażać nasze myśli, redfleksje, uczucia. Dbajmy więc o to by się rozwijał, piękniał. Używajmy go zawsze odpowiedzialnie.

Na podstawie ukazanych w mojej wypowiedzi argumentów, pozwalam sobie stwierdzić, iż język ojczysty jest czymś bardzo ważnym dla każdego z nas, życie bez niego byłoby niemożliwe i nie warte sensu.





















Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi