profil

Marcin Luter

poleca 85% 1101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Luter Marcin, Martin Luther (1483-1546), duchowny, niemiecki reformator Kościoła zachodniego.

Od 1497 znajdował się pod wpływem Braci Wspólnego Życia, ruchu odnowy w średniowiecznym katolicyzmie. W 1505wstąpił do zakonu Augustynów.
Po złożeniu ślubów zakonnych i przyjęciu święceń kapłańskich został wykładowcą na uniwersytecie
w Witteberdze, a potem w Erfurcie. Od 1512 profesor teologii na Uniwersytecie Wittenberskim. Wykładając
w latach 1512-1517 Księgę Psalmów, List do Rzymian, List do Galatów i List do Hebrajczyków odkrył biblijną naukę o usprawiedliwieniu dzięki łasce przez wiarę w Jezusa Chrystusa.
W 1517 wezwał teologów do debaty w sprawie odpustów i innych nadużyć w Kościele. Za czyn ten został ekskomunikowany przez papieża.

Obłożony klątwą sformułował trzy podstawowe zasady Reformacji:

1) Biblija jest najwyższym autorytetem w sprawach wiary i życia chrześcijańskiego i nie może ona podlegać dogmatycznym interpretacjom ani papieża, ani instytucji kościoła.

2) Człowiek jest usprawiedliwiony przed Bogiem jedynie dzięki łasce przez wiarę

3) Każdy wierzący ma bezpośredni dostęp do Boga, z czego wynikają dwa wnioski natury praktycznej:

o Spowiedź jest wymysłem katolicyzmu i służy nie wierze, lecz interesom Kościoła, zaprzecza bowiem bezpośredniej możności obcowania z bogiem.

o Każdy wierzący jest kapłanem (powszechne kapłaństwo wierzących).

31 grudnia 1517 roku Luter przybił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez potępiających handel odpustami uprawiany przez dominikanina J. Tetzela. Datę tę uważa się za początek reformacji na zachodzie Europy.

Dla Lutra chrześcijanizm jest religią zbawienia, uwolnienia od grzechu, zbawczej łaski, usprawiedliwiającej grzesznika w oczach Boga. Luter nie zrywa z pojęciem instytucji kościoła, pragnie jedynie, by Kościół poddał się jedynemu autorytetowi- Biblii.
Nie odrzucał on również sakramentów jedynie chciał je zreformować. Broni doktryny o obecności ciała i krwi Chrystusa w chlebie i winie konsekrowanych podczas uczty eucharystycznej.

Dokonał także największego dzieła- przetłumaczył Nowy Testament na język niemiecki. Reformacja zaczęła zdobywać coraz większą popularność, coraz bardziej rosła w siłę i liczebność. Współpracownicy Lutra odczuli większą odpowiedzialność za dzieło Reformacji. z nową wiarą i większym zapałem czynili wszystko, by rozpoczęte dzieło nie zostało zaprzepaszczone.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty