profil

Starożytne igrzyska olipijskie

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-21
poleca 85% 1288 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ćwiczenia fizyczne zajmowały ważne miejsce w życiu Greków, były jednym z elementów wychowania, uprawiano je i po osiągnięciu wieku dojrzałego. Każde polis miało przynajmniej kilka gimnazjonó, czyli terenów przystosowanych do tego celu. Wprawdzie we wszystkich państwach ludzie młodzi uprawiali ćwiczenia wyrabiające sprawność fizyczną, a osiągnięcia w tej dziedzinie sprawiały im satysfakcje, jednak tylko w Grecji organizowano zawody. Ich uczestnicy walczyli ze sobą na oczach licznej publiczności, wedłuch ustalonych z góry surowo przestrzeganych reguł. Zwycięstwa osiągnięte w takiej rywalizacji były powodem do dumy i sławy nie mniejszej, niż bohaterskie czyny na wojnie. W starożytnych igrzyskach olimpijskich mogli brać tylko mężczyźni(wyłącznie Grecy) i oprócz panien tylko oni zasiadali na widowni. Nie chcieli, aby ich żony oglądały innych nagich mężczyzn. Kobiety organizowały swoje własne igrzyska ku czci bogini Hery. Niewolnicy nie mogli brać udziału w igrzyskach.

Dlaczego Grecy występowali nago na igrzyskach? Uważali ciało ludzkie za tak piękne, że pragnęli oglądać sportowców w całej ich okazałości.

Zawody sportowe odbywały sie w ramach świąt ku czci bogów. Ich uczestnicy ofarowywali im swój trud, zwycięstwo według powszechnego przekonania było nie tylko efektem ich sprawności, ale i darem bożym. Zawodnicy przed igrzyskami składali przed ołtarzem Zeusa przysięgę, że trenowali co najmniej przez 10 miesięcy i obiecywali nie oszukiwać.

Każde polis organizowało przy różnych okazjach zawody. Tylko niektóre z nich ściągały zawodników i widzów z szerszego geograficznego kręgu. Najważniejsze igrzyska odbywały się od roku 776 p.n.e. co 4 lata w Olimpii na Peloponezie ku czci Zeusa. Przed ich rozpoczęciem ogłaszano "święty spokój", nakazujący Grekom przerwanie wojen i wszelkich walk. Kończył się dopiero, kiedy zawodnicy i widzowie wrócili do domów. Sławne były także zawody w Delfach, Koryncie, Argolidzie. Igrzyska wzmacniały poczucie jedności wszystkich greków. Celem igrzysk było wyłonienie zwycięzców w każdej konkurencji. Zawodnicy przechodzący przez metę jako drudzy lub trzeci w ogóle nie byli brani pod uwagę.

GIMNAZJONY


Gimnazjon był to duży obiekt sportowy, w którym znajdowały się boiska i bieżnie. Mężczyźni trenowali w nim różne dyscypliny sportowe. Każdy Hellen nacierał się przed ćwiczeniami tłustą oliwą. Niestety po dłuższej gimnastyce Grek cały się lepił od kurzu i brudu.

OLIMPIJSKIE DYSCYPLINY


Program poszczególnych igrzysk mógł być rozmaity. W skład wchodziły najczęściej: biegi o różnej długości (od ok. 200 do 4600 m), skoki w dal, rzut dyskiem lub oszczepem, zapasy, pięściarstwo i budzące największe emocje wyścigi wozów zaprzężonych w 2 lub 4 konie. Dawnych sportowców nazywano atletami. Ciężka atletyka to sporty walki, bardzo okrutne. Trwały tak długo, aż jeden z zapaśników się nie poddał. Do skoków w dal używano 2 ciężarków, ważących od 1,5 do 5 kg. Atleta wykonywał nimi duży zamach. Obok konkurencji sportowych odbywały się również konkursy literackie, oratorskie, muzyczne.

ZWYCIĘZCY


Porządku na igrzyskach pilnowali sędziowie, posiadający rózgi lub kije. Łamiący reguły atleta miał postawić Zeusowi pomnik, a na jego cokole wyryte było imię nieuczciwego zawodnika. Komisja sędziowska ogłaszała zwycięzców nagradzanych przedmiotami o na ogół niewielkiej wartości (np.dzbany z oliwą w Atenach), najczęściej jednak wręczano im nagrody symboliczne w postaci wieńca (w Olimpii z gałązek oliwnych, w Delfach lurowych, w Koryncie z ususzonych liści selera). Wyprawiano na ich cześć uczty, wystawiano im również posągi, szczególnie wsławionych zawodników czcili poeci pieśniami. A gdy wrócili do swojego polis, zwalniano ich od wszystkich podatków i zapewniano utrzymanie do końca życia.

Igrzyska kontynuowane były przez Rzymian po podboju przez nich Grecji. Ostatnie starożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 393 r. Pierwsze igrzyska nowożytne odbyły się w Atenach w 1896 r.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

jestes wielki !!!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty