profil

Lasy tropikalne i ich zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-25
poleca 85% 1577 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lasy tropikalne są domem dla 70-80% wszystkich żyjących na świecie organizmów. Naukowcy nie zdążyli jeszcze poznać i zbadać większości z nich. Mimo iż są to lasy największe na świecie, to zajmują jedynie 6% powierzchni Ziemi.

Wilgotny las równikowy rośnie tylko w trzech rejonach świata: Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce Wschodniej i Środkowej oraz w Azji Południowo-Wschodniej i na wyspach Pacyfiku.

Lasy deszczowe nazywane są PŁUCAMI ŚWIATA, gdyż odgrywają kluczową rolę w produkcji tlenu na Ziemi. Co roku mogą wchłonąć blisko 20% dwutlenku węgla wyprodukowanego przez człowieka. Decydują o równowadze klimatycznej, mają ogromne znaczenie dla zachowania życia na naszej planecie.

Czy wiecie, że co roku na terenie 50 państw wycina się 16 mln hektarów lasów? Jest to obszar równy połowie Polski. Oznacza to, że co sekundę znika las równy powierzchni 2 boisk piłkarskich.

Dlaczego walka o ochronę tropików jest taka trudna? Przede wszystkim, dlatego, że przeciwnikiem są często potężne korporacje, za którymi stoją wielkie pieniądze. Niestety fundacje ekologiczne nie dysponują wystarczająco dużymi finansami, aby móc temu zaprzestać.

Tropikom zagraża wydobycie ropy naftowej, eksploatacja górnicza, projekty rozwoju infrastruktury, inwestycje hydroenergetyczne. Ludzie wycinają dorodne drzewa, by zrobić miejsce na pola i pastwiska według wzorów zachodnich.

Naukowcy twierdzą, iż o wiele wyższą wartość mają preparaty medyczne, których surowcem są rośliny z lasów tropikalnych niż przerabianie drzew na deski. Biomy tropików są zbiorem najstarszych ekosystemów świata, które powstawały 50 – 100 mln lat temu. Absolutna zagłada tych lasów tylko o kilka dziesięcioleci wyprzedziłaby zagładę człowieka.

Nie zdajemy sobie sprawy, że najpiękniej zalesione tereny na świecie w szybkim tempie przestają istnieć. Padają ofiarą zanieczyszczenia, pił tarczowych i wypalania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (8) Brak komentarzy

ok dzięki

Dla mnie jest OK, daję 6 (!). Bardzo ładne wypracowanie z tego napisałem i dostałem największą ocenę w klasie. Prawda, mogło być bardziej rozwinięte, ale pracujcie, a nie tylko gotowce bierzcie.

bardzo mało aż za mało:( 3

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta