profil

Jak wyobrażasz sobie życie bez książek?

drukuj
satysfakcja 68 % 37 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez książek. Towarzyszą nam one od wczesnego dzieciństwa i zapewne będą z nami, gdy się zestarzejemy. Są one "twórcą i zwierciadłem kultury", ponieważ zapisane zostały w nich wszystkie dokonania ludzkości. Możemy więc śmiało powiedzieć, że odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka i społeczności.

Czytanie to wielka przyjemność. Bo czyż nie jest przyjemne poznawanie nowych światów, przeżywanie wraz z bohaterami pasjonujących przygód, zawieranie znajomości z różnymi postaciami wymyślonymi przez pisarzy? Książka ciekawa i odpowiadająca naszym gustom będzie więc miłym sposobem spędzenia wolnego czasu i dobrym lekarstwem na nudę i przygnębienie.

Książki są nie przebranym źródłem wiedzy o świecie i człowieku. Możemy się z nich dowiedzieć o kulturze, gospodarce, biologii, matematyce, zjawiskach zachodzących w przyrodzie, a także o historii własnego rodu i świata. Książki nie tylko dostarczają wiedzy, ale pomagają nam w pracy, uczą praktycznych umiejętności, jak np. książki techniczne, zawodowe, różne poradniki, itp.A co się z tym wiąże, czytanie książek wszechstronnie uczy logicznie myśleć, szukać związków między zjawiskami, wyciągając wnioski. Oprócz tego, czytając rozwijamy swoją wyobraźnię, a śledząc akcję książki znajdujemy bohaterów pozytywnych i negatywnych często żałujemy, że nie mamy wpływu na ich losy i chcielibyśmy zmienić ich postępowania. Reagujemy emocjonalnie na przedstawione historie, utożsamiamy się z wyobrażonymi bohaterami. Niektórzy są wzorami naszego postępowania, zachowania się w życiu. Do ulubionych książek powracamy w chwilach stresów i niepewności, a także gdy cieszymy się z własnych sukcesów. Żałujemy, że bohater książki nie może cieszyć się lub smucić razem z nami. Pomagamy sobie naszym postępowaniem wzorując sie na bohaterach lub czerpiąc z książek niezbędne wiadomości. Dużo czytając doskonalimy swój język zwiększamy zasób słów. Możemy swobodniej wypowiadać swoje myśli i wyrażać swoje uczucia.

Jak w takim razie wygladałby nasz świat bez książek? Skoro teraz są one nam tak patrzebne i tyle dla nas znaczą...
Życie człowieka, który od urodzenia nie miał do czynienia z książkami, ponieważ w jego świecie nie istniałyby one byłoby po prostu puste. Od dzieciństwa wysłuchiwał by jedynie narzekań dorosłych o brutalności świata i jego niesprawiedliwości.

Od samego początku swojego istnienia musiałby się mierzyć z rzeczywistością. Skoro nie ma książek, nie ma wyobraźni i dziecinnego świata fantazji. Niemożliwe jest wyobrażanie sobie licznych przygód ze swoimi ulubionymi bohaterami, ponieważ ich nie ma. W chwilach smutku, samotności, czy zwątpienia nie będzie wyimaginowanego przyjeciela, który pomoże i doradzi, który będzie odskocznią od bezwzględnego świata dorosłych. Takie dzieciństwo nie potrwa długo, bo nie będzie miało podstaw istnienia. Mały człowiek mając za jedyny wzór otaczających go ludzi, a przede wszystkim swoich rodziców, nie wykształci sobie własnego poglądu na świat. Nie mogąc wybierać, nie mając do niczego innego odwołania podporządkuje się po prostu temu, co go otacza.

Wiedza osoby nie mającej pojęcia o książkach brałaby się z przekazów innych. Byłaby więc ograniczona. Posiadając ksiązki możemy sięgnąc do nich w każdej chwili, dowiedzieć się i nauczyć tego, czego chcemy, a nie tego co narzucają nam inni. Jeśli tych książek nie ma zdani jesteśmy na wiedze pozostałych, a mając kontaktu z nieliczną grupą osób nasz rozwój zostaje ograniczony. Nie można samemu decydować i znów zdanym się jest na wole innych.

Dorosły człowiek w świecie bez książek nie ma marzeń, planów. Myśli sucho i logicznie, bo tak został wychowany. Nie miał odwołania do innego życia, do innego sposobu myślenia. Działa, mysli i czuje tak jak jego poprzednicy. Nie mając też za dużego pojęcia o histori, obcych cywilizacjach jest odizolowany od świata, żyje w klatce niewiedzy.

Całe jego postępowanie jest od samego początku uwarunkowane schematami, które wykształciły w jego środowisku. Z góry skazany jest na określony tryb bycia. Nie może tego zmienić, bo nie wie, że ma wybór, że wszystko mogłoby wyglądac inaczej gdyby tylko chciał. Nie zdaje sobie sprawy ze swoich możliwości, ponieważ nie zostało tym uświadomiony. Jego myślenie abstrakcyjne jest skromne i nieznaczne. W dzieciństwie nie rozwinął swojej wyobraźni i zdolności fantazjowania i marzenia. Myśli, działa i rozumuje tylko w wyznaczanych mu przez całe życie granicach. Takie środowisko, społeczeństwo bez książek nie rozwija się. Nie ma mozliwości ewolucji emocjonalnej, a także kulturowej. Może dojśc nawet do jego zacofania. Nieświadomość wielu rzeczy, interesowanie się jedynie rzeczywistoscią zawęża pole działania i myślenia. Jeśli nie wybiega się, chociażby w umyśle, po za to, co jest mu wytyczone człowiek staje się niesamodzielną maszyną, niezdolną do decydowania samemu o sobie. Przyjmuje to co go spotyka bez zastanowienia, znieczula go, czyni martwym emocjonalnie...

To tylko jedna z opcji świata bez książek powodowana moja wyobraźnią. W rzeczywistości mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej. Nie musiałoby to być aż tak dyrastyczne. Ludzie, gdyby zastąpili książki na przykład środkami masowego przekazu, multimediami mogliby po prostu być troche mnie bogaci w wyobraźnie. Dzieci w takim świecie „karmione” od urodzenia kreskówkami i komiksami mogłyby się utozsamiać właśnie z ich bohaterami. Byliby oni jednak już sprecyzowani. Mieliby nadany wygląd i charakter. Tacy bohaterowie dziecinnego świata nie potrzebowaliby już wysiłku stworzenia ich, nadania im odpowiednich cech. Miejsce książek dorosłego świata zajęłyby e-booki dostępne w internecie. Zamiast wszelkich poradników do użytku doszłyby magazyny i czasopisma z poradami. Czytanie książek całkowicie zastąpionoby oglądaniem filmów. Wszytko co wiąże się z wertowaniem zapisanych czarnym drukiem stron nie miałoby miejsca, a zamiast tego robionoby po prostu cos innego. Może się wydawać w takim razie, że książka nie jest niezastąpiona. To jednaj nieprawda. Książka istnieje od kiedy pojawiło się pismo, ludzkość jest do niej przywiązana, dlatego nie przeminie. Chociaż wydawac się może, że czytanie jest mało popularne. Możliwe, że to prawda, lecz nie zniknęło ono zupełnie. Przy pojawieniu się jakiegoś nowego utworu, nowego bestselleru ilość czytelników rośnie. Późnie zainteresowanie może opaść, ale na pewno wznowi się ono ponownie.

Podsumowujac, świat bez książek wyglądałby zupełnie inaczej, a ludzie byliby rózni od współczesnych. Mało rzeczy pozostałoby takich samych. W odmienny sposób myślano by, postępowano i zachowywano się. Jednak wątpliwe jest aby nastąpił całkowity zmierzch czytelnictwa. Książki za bardzo zakorzeniły się w ludzkim życiu i cywilizacji. Są z nimi zbyt powiązane aby zaniknąć.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
26.9.2008 (21:33)

cudowna praca. bardzo przydała się mojej siostrze:) dzięki;)

27.7.2006 (14:14)

Świetna praca. Tego potrzebowałem.

27.7.2006 (14:14)

Świetna praca. Tego potrzebowałem.

Gramatyka i formy wypowiedzi